Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wyróżnieni za opiekę nad zabytkami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z rąk Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, w Teatrze Starym w Lublinie, mieszkaniec Tarnogrodu Henryk Serek oraz proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, ks. Jerzy Tworek otrzymali odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane im przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego.

Tarnogród to małe miasteczko, jednakże obfitujące w zabytki, które wciąż wymagają odnawiania i restaurowania, aby mogły służyć i cieszyć kolejne pokolenia. W Tarnogrodzie są zatem ludzie, którzy dbają o to, aby zabytki nie niszczały. Ks. Jerzy Tworek, pracujący w tarnogrodzkiej parafii od 2011 r., otrzymał złotą odznakę za prace remontowe przy kościele parafialnym pw. Przemienia Pańskiego. Jak sam przyznaje, kontynuuje tylko dzieło swoich poprzedników i nie czuje się godny aż takiego odznaczenia. – Jestem tutaj proboszczem i patrząc na ten piękny, zabytkowy kościół, nie mogłem go pozostawić samemu sobie. Wiele osób przyjeżdżających tutaj jest zachwyconych wnętrzem, budowlą, architekturą i tym wszystkim, co ten kościół w sobie kryje. Rodzi się tutaj naturalna potrzeba, aby o ten kościół nieustannie dbać, pielęgnować i troszczyć się o niego. Przecież na co dzień dbamy o swój dom rodzinny, aby był miejscem przytulnym, tak samo i świątynia, to szczególny dom, miejsce, gdzie mieszka Bóg, a ludzie przychodzą, aby się z Nim spotkać. Co roku podejmujemy się nowych przedsięwzięć, małymi krokami idąc do celu. Niczego szczególnego nie robię, spotykam się z wielką życzliwością, dobrocią, troską i otwartością parafian, razem działamy na rzecz kościoła. To odznaczenie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem całej wspólnoty parafialnej za ten wkład i troskę o Bożą świątynię – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Henryk Serek otrzymał odznakę srebrną. Jest on tarnogrodzkim społecznym działaczem, przewodniczącym parafialnej rady, który w l. 1990 – 2011 kierował Społecznym Komitetem Remontu i Renowacji Drewnianego Kościoła św. Rocha w Tarnogrodzie. Jest to człowiek niezwykle zaangażowany w prace na rzecz zabytków, który z wielką pasją i wzruszeniem mówi o tej działalności. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie za ciężką pracę, którą tu włożyłem. To odznaczenie zobowiązuje mnie do dalszej pracy i ile będę miał sił, będę pracował i pomagał, zarówno przy kościółku, jak i przy dużym kościele. Jako przewodniczący Rady Parafialnej będę służył zawsze księdzu proboszczowi radą i pomocą – zaznaczył.

Reklama

Kościółek św. Rocha jest to najstarszy kościół drewniany na Zamojszczyźnie, który powstał w 1600 r., a więc zaledwie 33 lata po lokacji miasta. Był wotum mieszkańców, w związku z często występującymi epidemiami. Wybudowany jest z drewna modrzewiowego, zaś nad głównym wejściem znajduje się obraz przedstawiający patrona świątyni – św. Rocha. Umieszczona, na ozdobionej piękną rozetą, belce tęczowej data 1624 r. odnosi się do pierwszego odnawiania kościoła.

Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” to polskie odznaczenie resortowe, czyli nadawane na mocy decyzji ministra lub urzędnika kierującego instytucją odznaczającą. Zostało ono ustanowione 15 lutego 1962 r. w formie dwustopniowej odznaki – złotej lub srebrnej, przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaka ma kształt wieży obronnej z ostrołukową bramą u dołu, wypełnionej jasnoniebieską emalią, z okienkiem strzelniczym oraz napisem „Za opiekę nad zabytkami”. Nadawana jest m.in. za utrzymywanie dóbr kultury, zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami, za projektowanie i wykonywanie prac konserwatorskich lub robót budowlanych przy dobrach kultury, przeciwdziałanie zagrożeniom dóbr kultury oraz popularyzację zagadnień związanych z działalnością konserwatorską.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-19 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny - honorowym obywatelem Chorzowa

Bożena Sztajner

To Chorzów mnie kształtował i Chorzów cały czas mam w sercu – przyznał podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Chorzowa abp Józef Kupny. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta 18 września, metropolita wrocławski odebrał z rąk włodarzy klucz do bram miasta jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

We wrześniu Festiwal Książki Katolickiej – podsumowanie XXIX Targów Wydawców Katolickich

2024-05-07 11:29

Ireneusz Korpyś/Niedziela

- Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej bynajmniej nie słabnie - informują organizatorzy wydarzenia. Dlatego zapowiadają planowany na wrzesień Festiwal Książki Katolickiej jako podsumowanie niedawnej imprezy wydawniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?