Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Polak – katolik

Patriotyczne postawy trzeba krzewić od najmłodszych lat

Ks. Adam Stachowicz

Patriotyczne postawy trzeba krzewić od najmłodszych lat

„Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale tkwi w jej istocie” – mówił Roman Dmowski, architekt niepodległej Polski. Niewątpliwie dzień 11 listopada jest największą demonstracją polskości. Modlitwa, składane wieńce, apele, rekonstrukcje i inscenizacje, marsze, biegi i wiele innych sposobów wyrażenia swojej przynależności do Ojczyzny oraz wdzięczności za prawie wiek jej niepodległości – po 123 latach zaborów – przyświecało milionom naszych rodaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tarnobrzeg

W intencji Ojczyzny w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej sprawowana była Msza św. koncelebrowana przez proboszczów tarnobrzeskich parafii. Po Eucharystii zebrani przeszli na plac Bartosza Głowackiego. Tam uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II wystąpili z montażem słowno-muzycznym. Zwieńczeniem tej części spotkania było złożenie wieńców przez delegacje władz miasta i instytucji.

Uroczystości bardziej rodzinne miały miejsce w parku za zamkiem Tarnowskich w Dzikowie. Grupa rekonstrukcyjna przygotowała widowisko historyczne „Droga do Niepodległej”. Zebrani zostali również zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a chętni mogli zwiedzić zamek Tarnowskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akcent patriotyczny prezentowano także w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica. – Już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Polski. Tradycją tego dnia jest kiermasz produktów regionalnych i dań kuchni polskiej. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej mundurowej składają ślubowanie, a ich koledzy z klas starszych otrzymują awanse na wyższe stopnie. Uroczystość ślubowania rozpoczęła się pokazem musztry paradnej na boisku szkolnym – informują uczniowie z tarnobrzeskiego „Górnika”.

Nie można nie wspomnieć patriotycznego akcentu przygotowanego przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej. Do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy 14 listopada zaprosili na wieczornicę pt. „Ojczyzno ma…”.

Na osiedlu Sobów, przed pomnikiem usytuowanym w centralnym miejscu osiedla, złożono symboliczne kwiaty. – Pomnik ten ufundowany został z inicjatywy mieszkańców w maju 1919 r. w pierwszym roku wolnej Rzeczypospolitej. Jest to pierwszy w Polsce pomnik o takiej tematyce. Na cokole umieszczony jest orzeł z zerwanym łańcuchem niewoli. Po Eucharystii przybliżono zebranym historię tamtych lat. Później wszyscy wraz z proboszczem ks. Andrzejem Maczugą przeszli przed pomnik, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, odśpiewano Rotę i odmówiono Anioł Pański. Wieczorem powstały przy parafii harcerski zastęp wędrowniczy wspólnie z mieszkańcami uczcił pamięć poległych, śpiewając pieśni patriotyczne – relacjonuje Maria Maruszak.

Reklama

Ostrowiec Świętokrzyski

„Orły dla Niepodległej” to rajd gwiaździsty, który doczekał się już trzeciej edycji. Wzięli w nim udział przede wszystkim harcerze. Uczestnicy zmagania wyruszyli z Bodzechowa, Szewny, Denkowa i Kolonii Inwalidzkiej. Po drodze w miejscach pamięci uczestnicy marszu zostawiali biało-czerwone znicze. Miejscem spotkania dla wszystkich uczestników rajdu był Park Miejski, a w nim pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. W miejscu docelowym w asyście wojska i służb mundurowych odbyła się część artystyczna ze śpiewem pieśni legionowych. Starosta ostrowiecki zapalił znicz od Ognia Niepodległości przywiezionego z cmentarza polskich legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie. Uczestnicy uroczystości mogli na zakończenie obserwować pokaz sztucznych ogni.

Sportowym akcentem świętowania był Ostrowiecki Bieg Niepodległości. Uczestnicy mogli wziąć udział w 10-kilometrowym biegu ulicznym i 5-kilometrowym nordic walking. Natomiast dla służb mundurowych zorganizowano po raz pierwszy otwarte mistrzostwa województwa świętokrzyskiego w biegu ulicznym.

W przeddzień uroczystości odbył się turniej strzelecki „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”. Zwieńczeniem ostrowieckiego świętowania był niedzielny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Pereł” Ryszarda Góry oraz chóru „Świętokrzyskie Bemolki”.

Sandomierz

Sandomierskie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w bazylice katedralnej. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych oraz liczne poczty sztandarowe. Obecni byli także rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej i młodzież z licealnych klas mundurowych. W Święcie Niepodległości licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, a co najbardziej cieszy – dużo osób przyszło całymi rodzinami.

Reklama

Po wspólnej modlitwie zebrani przeszli przed pomnik II Pułku Piechoty Legionów, gdzie zorganizowano część patriotyczną. Kolumnę uczestników uroczystości prowadzili kawalerzyści oraz Sandomierska Orkiestra Dęta. Uroczystość w wojskowej części nekropolii rozpoczęła modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę poprowadzona przez ks. Jerzego Dąbka, wikariusza generalnego. Podczas uroczystości Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oddała salut armatni, a delegacje złożyły wieńce przy pomniku.

Nowa Dęba

Uroczystości patriotyczne rozpoczął koncert Orkiestry Dętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod obelisk Eugeniusza Kwiatkowskiego znajdujący się przy Urzędzie Miasta i Gminy, aby złożyć kwiaty. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej przemarsz na plac mjr. Jana Gryczmana. Tam z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego odbył się m.in. Apel Pamięci oraz salwa honorowa.

Popołudniową część obchodów świętowano na sportowo. Odbył się Marsz „Solidarności” Nordic Walking na trasie wokół zalewu oraz Bieg „Niepodległości” na trzech dystansach. Zmagania sportowe zwieńczono wspólnym poczęstunkiem przy wiacie ogniskowej nad zalewem.

Wieczorna część obchodów to Koncert Oratoryjno-Symfoniczny w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae Baroci” w Sali Widowiskowej Samorządowego Domu Kultury. Można było wsłuchać się nie tylko w muzykę poważną, ale w bogaty repertuar patriotyczny. Przed publicznością wystąpiło ok. 100 artystów ze środowiska krakowskiego.

Uroczystości zakończyły się pod pomnikiem 1050-lecia Chrztu Polski modlitwą za Ojczyznę, Apelem Jasnogórskim i złożeniem wieńców.

Nisko

Niepodległościowe uroczystości zainaugurowała Eucharystia w sanktuarium św. Józefa. Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty przed tablicą katyńską oraz tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej. Następnie przed pomnikiem Wdzięczności na plantach zaprezentował się zespół „Niżanki”.

Reklama

Natomiast powiatowa inauguracja odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego odbyła się prelekcja Konrada Krzyżaka pt. „Odzyskanie Niepodległości 1918”. Przypomniał on o najważniejszych datach i nazwiskach poległych za Ojczyznę rodaków. Podkreślał, że wolność okupiona była ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem kilku pokoleń Polaków. Drugą część spotkania stanowiły radosne obchody święta. Uczniowie niżańskiego „Ogólniaka” w programie artystycznym przedstawili swoje talenty wokalne i aktorskie oraz zaprezentowali okolicznościową wystawę.

Potok Stany

Uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Potok Wielki odbyły się w miejscowości Potok Stany. Nauczyciele i uczniowie miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta przygotowali montaż słowno-muzyczny „To jest Polska…”. Podniosłe treści przekazane przez najmłodszych wprowadziły uczestników we wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas Mszy św.

W czasie uroczystości wszystkie gminne instytucje oraz placówki edukacyjne reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Po Mszy św., przy śpiewie pieśni patriotycznych, odbył się przemarsz pod pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia i złożenie wieńców. Całość zwieńczył występ miejscowego zespołu „Stanianki” z repertuarem pieśni patriotycznych. Po uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez wójta gminy Jerzego Pietrzyka na wcześniej przygotowany poczęstunek.

Chwałowice

Program artystyczny pt. „Niepodległa, niepokorna, uskrzydlona bielą orła” zaprezentowała młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Chwałowicach. – Gimnazjaliści w spektaklu wzbogaconym o informacje historyczne i zilustrowanym materiałami audiowizualnymi opowiadali o nowoczesnym patriotyzmie. Swój występ kierowali do najmłodszych, by pokazać im, że również oni mogą w codziennym życiu okazywać patriotyzm, przez zwykłe czynności: uczenie się, szacunek dla języka ojczystego, życzliwość i dbanie o to, co wspólne. Część artystyczną zakończył układ choreograficzny z barwami narodowymi w roli głównej, który przygotowały tancerki „Sanowiślaczków” – informują organizatorzy przedsięwzięcia.

Reklama

Druga część patriotycznego świętowania miała miejsce w świątyni parafialnej, gdzie dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zaprezentowały krótką część artystyczną. Informacje historyczne i wiersze oraz piosenki patriotyczne przygotowali uczniowie klasy IV i V. Przybyli w intencji Ojczyzny modlili się podczas Mszy św. Uroczystość uświetnili strażacy oraz poczet sztandarowy. Uczestnicy Sumy odśpiewali wspólnie hymn Polski, Rotę oraz pieśni religijne odwołujące się do historii naszej Ojczyzny. Na zakończenie wszystkim za zaangażowanie podziękował proboszcz ks. Jan Jasiewicz.

Gorzyce

W przeddzień uroczystości patriotycznych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowali okolicznościową akademię. Była ona wstępem do dalszego spotkania integracyjnego, śpiewu pieśni patriotycznych czy degustacji wojskowej grochówki oraz tradycyjnych gorzyczaków w barwach narodowych. Ich przygotowania podjęła się rada rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich.

W sobotę w kościele parafialnym w Gorzycach została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele gminy Linia na Pomorzu na czele z wójt – Bogusławą Engelbrecht. Gminie tej, zniszczonej przez huragan, ochoczo i hojnie pomogli mieszkańcy Gorzyc.

Reklama

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali na cmentarz, gdzie delegacje gmin: Linia i Gorzyce oraz przedstawiciele placówek samorządowych złożyli wieńce. Uroczystości zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II oraz modlitwa przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Wieczorem w Domu Kultury odbył się koncert „Uwierz Polsko” przygotowany przez Gminną Orkiestrę Dętą z Gorzyc i zespół „Primo” z Sokolnik. Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania przedstawicielom organizacji i instytucji, którzy zaangażowali się w pomoc dla kaszubskiej gminy Linia.

Uroczystości odbyły się również w parafii Trześń i Wrzawy, które znajdują się na terenie gminy Gorzyce.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-11-22 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna jak matka

Ważnym elementem świętowania niepodległości była modlitwa za Ojczyznę

Marcin Dudek

Ważnym elementem świętowania niepodległości była modlitwa za Ojczyznę

Bóg chce, abyśmy pomagali Polsce, pracowali dla niej i jej się poświęcali; abyśmy kochali ją tak, jak kochamy ojca i matkę – powiedział abp Stanisław Budzik

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...