Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W Rodzinie Szkół Jana Pawła II

Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Piotr Lorenc

Złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Siewierzu doszło do kolejnego spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II z terenu naszej diecezji. Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Macieja Apostoła pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Po liturgii najpierw sztandary szkół, następnie zaproszeni goście, w tym burmistrz Siewierza – Zdzisław Banaś, nauczyciele i uczniowie przeszli traktem biskupim do siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się druga artystyczno-integracyjna część spotkania.

– Ogólnopolska rodzina szkół noszących imię św. Jana Pawła II na trwałe wpisała się w pejzaż Kościoła katolickiego w Polsce, ale również w szeroko rozumiane środowisko oświatowe naszej ojczyzny. Tym większa nasza radość i wdzięczność, którą pragniemy wyrazić bp. Grzegorzowi Kaszakowi, który kilka lat temu podjął decyzję o powołaniu struktur diecezjalnych Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Szkoły, a w zasadzie młodzież w nich się ucząca, to żywy pomnik, jaki budujemy Ojcu Świętemu – powiedział ks. Michał Borda, asystent duchowy diecezjalnej rodziny szkół. Kapłan zaznaczył, że w szczególnym roku przeżywania 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie i nauczyciele pragną swoją obecnością włączyć się w diecezjalne obchody roku rocznicowego, przeżywanego w naszej diecezji pod hasłem „Wiara i patriotyzm”. – Jako Rodzina Szkół im. Jana Pawła II chcemy być mocni wiarą, ale chcemy również w tych szkołach wychowywać światłych obywateli, patriotów, kochających Boga i ojczyznę, kochających drugiego człowieka. Kończąc swoją wypowiedź, muszę jeszcze nadmienić, że dzisiejsze spotkanie odbywa się dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. prob. Jana Lubienieckiego oraz dyrektor LO w Siewierzu Elżbiety Horbatowskiej – powiedział ks. Michał Borda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II tworzy 12 podmiotów. Warto je wszystkie przy tej okazji wymienić. Są to: Szkoła Podstawowa nr 8 w Będzinie, Szkoła Podstawowa w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Kluczach, Szkoła Podstawowa w Zendku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułoszowej, Szkoła Podstawowa w Trzyciążu, Gimnazjum tworzące jeszcze Zespół Szkół w Przegini, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworznie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie, Liceum Ogólnokształcące w Siewierzu, Zespół Szkół w Sławkowie i również Miejski Ośrodek Kultury im. św. Jana Pawła II w Bukownie, który twórczo wspiera pracę diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego podkreślił rolę wychowania patriotycznego i umiłowania ojczyzny. – Dzisiejsze spotkanie zbiega się ze świętowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jest to kapitalna okazja do tego, aby jeszcze raz wsłuchać się w mądrość, w słowa, które płynęły z serca i nieba wysokiego poprzez św. Jana Pawła II. To, że nosicie imię naszego wielkiego Papieża, zobowiązuje was do tego, abyście tego wybitnego patriotę nie tyko słuchali, ale i naśladowali – powiedział biskup. Hierarcha przypomniał za Janem Pawłem II, że ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach. Ojczyzna więc to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania, w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę narodu. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, jako taka jest wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dowodzi, że Polacy mieli odwagę nawet w stopniu heroicznym, by bronić ojczyzny jako największej wartości. Ale nie możemy zapomnieć o kulcie maryjnym Polaków. Odegrał on bardzo ważną rolę w procesie odzyskania wolności. To jest lekcja dla nas wszystkich. W niebie mamy wielką Orędowniczkę, która w trudnych i niełatwych czasach nas wspiera – nauczał pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Miłym akcentem kończącym liturgię było wręczenie statuetek „Przyjaciel Rodziny Szkół Jana Pawła II”. Pierwsze w historii wyróżnienie, które zapewne znajdzie kontynuację w następnych latach, otrzymał biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Oprócz niego uhonorowani zostali: ks. Michał Borda – asystent kościelny rodziny szkół oraz ks. Jan Lubieniecki – proboszcz parafii pw. św. Macieja Apostoła w Siewierzu.

I jeszcze jedna ważna informacja: uczestniczący w zjeździe ks. Leszek Kołczyk – proboszcz parafii w Sułoszowej zaprosił przedstawicieli szkół i księdza biskupa na przyszły rok do swojej parafii, obiecując, że zorganizuje kolejne spotkanie połączone ze zwiedzaniem zamku w Pieskowej Skale.

Przy tej okazji warto nadmienić, że nazwanie społeczności szkolnych Rodziną Szkół im. Jana Pawła II zaproponował Tadeusz Łuszczak, dziś już emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułoszowej, w dniu 8 stycznia 1999 r. na drugim spotkaniu przedstawicieli szkół. Pomysł się spodobał i dziś mamy rodzinę, a nie np. federację czy związek.

I na koniec ciekawostka. Mało kto wie, że Rodzina Szkół im. Jana Pawła II ma swój własny hymn. Został on wyłoniony w drodze konkursu w 2007 r. I są nim słowa napisane przez Anetę Franke – nauczycielkę Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-18 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z sercem do uczniów

Niedziela warszawska 21/2021, str. I

S. Hanna Filipkowska, zmartwychwstanka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

S. Hanna Filipkowska, zmartwychwstanka

O wyzwaniach, jakie dla uczniów i nauczycieli przyniosła pandemia, o rodzinnej atmosferze w szkole i tym, dlaczego jeszcze warto wybrać szkoły sióstr zmartwychwstanek, z s. Hanną Filipkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Więcej ...

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30
Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim