Reklama

Komunijne dzieci

2018-05-16 11:24

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 20/2018, str. V

Agnieszka Raczyńska
W maju dzieci po raz pierwszy przyjmują do serca Eucharystycznego Chrystusa

Maj, dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku, rozkwita w całej pełni. W Kościele to okres szczególnej czci Matki Bożej. Gromadzimy się w tych dniach w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach na nabożeństwach majowych. Maj to również czas, kiedy tak wiele dzieci po raz pierwszy przyjmuje do swojego serca Eucharystycznego Chrystusa.

Pierwsza Komunia św. jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz także dla całej wspólnoty parafialnej i szkolnej. Większość dzieci do Pierwszej Komunii św. przystępuje właśnie w maju, ale są i czerwcowe uroczystości komunijne. Do rzadkości należą terminy kwietniowe, choć w naszej diecezji i takie się zdarzają. – Komunia to ważny moment w życiu dziecka – przekonuje katecheta z Sosnowca. – Przygotowania do tej uroczystości trwają przez cały rok. Efektem tych starań jest znajomość całego katechizmu. Dzieci muszą mieć świadomość wydarzenia, w którym bezpośrednio uczestniczą – dodaje.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 20/2018 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

Tagi:
dzieci Pierwsza Komunia św.

I Komunia św. – o co tak naprawdę chodzi w tym wydarzeniu?

2018-05-11 15:37

Paulina Godlewska / Warszawa (KAI)

Limuzyny, wystawne przyjęcia i drogie prezenty – coraz częściej to właśnie z tym kojarzy się nam I Komunia św. Bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podkreśla jednak, że I Komunia św. to jest przede wszystkim wydarzenie o charakterze religijnym i rodzinnym. - To także ważne wydarzenie dla parafii, bo kolejna grupa dzieci przygotowuje się do pełnego udziału we Mszy św. – mówi.

Magdalena Pijewska

Przygotowanie dzieci ...

W warszawskiej parafii Matki Bożej Saletyńskiej, która liczy ok. 8 tys. wiernych przygotowania 168. dzieci do I Komunii św. trwają od września ur. - W ramach przygotowań są Msze św., podczas których zaproszeni goście głoszą katechezy tematycznie związane z Komunią św. - mówi ks. Paweł Golemo MS, który przygotowuje dzieci w parafii do tego sakramentu.

100 km od stolicy, w liczącej niespełna 1100 osób wiejskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Szulborzu Wielkim (diecezja łomżyńska) do I Komunii św. w tym roku przystąpiło 12 dzieci. – Dzieci zasadniczo przygotowywały się do tego sakramentu przez katechezę w szkole oraz przez dodatkowe spotkania w kościele – tłumaczy ks. Tadeusz Masłowski, katecheta i proboszcz parafii.

Dr Aneta Rayzacher-Majewska, katechetka, autorka i recenzentka podręczników do religii dla dzieci, tłumaczy, że w praktyce największym aspektem przygotowań w szkole dzieci do I Komunii św. jest nauka modlitw. – Niestety, większość dzieci nie zna z domu modlitw, nawet tych podstawowych, dlatego katecheci spędzają nad tym sporo czasu – mówi.

- Na lekcjach religii dzieci uczone są również tego, czym jest sakrament Eucharystii, na czym polega pełne uczestnictwo we Mszy św. i dlaczego warto, żeby ta przyjaźń z Jezusem była pogłębiona – podkreśla. - Katecheci mówią również o tym, dlaczego do I Komunii św. się przygotowujemy. Uczą, że to nie jest wydarzenie, które można sobie z marszu „zaliczyć”. Kładziony jest także nacisk na przygotowanie do sakramentu pokuty i pojednania – dodaje.

... i rodziców

Bp Mendyk zaznacza, że przygotowanie do I Komunii św. nie ogranicza się tylko do dzieci - nauczenia ich katechizmu, czy wyuczenia modlitw, ale to przede wszystkim trudna i konieczna praca z rodzicami. – To, czy dziecko jest przygotowane do przyjęcia tego sakramentu zależy również od postawy rodziców, jak oni do tego podchodzą – tłumaczy. - To oni muszą w pierwszej kolejności uświadomić sobie, czym dla nich jest ten sakrament inicjacji chrześcijańskiej - dodaje.

- Katecheci powinni szukać i nie bać się kontaktów z rodzicami. Przygotowanie do I Komunii św. to nie jest tylko katecheza w szkole. Ona jest ważnym etapem, ale przygotowanie sakramentalne jest przede wszystkim w środowisku parafialnym. Tam jest okazja do tego, aby zwrócić uwagę na to, czego nie ma w programie nauczania na etapie drugiej czy trzeciej klasy. To też okazja do podjęcia pracy ewangelizacyjnej i misyjnej z rodzicami – podkreśla.

Jak zaznacza ks. Masłowski z parafii w Szulborzu, tu spotkania przygotowujące do I Komunii św. rozpoczęły się już na jesieni. – Były one jednak skierowane bardziej do rodziców, bo z dziećmi rozmawiam na katechezie. Z rodzicami poruszam tematy dotyczące chrztu, bierzmowania, ich odpowiedzialności i troski o życie duchowe – podkreśla. Od września ruszyły również przygotowania w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie. Ks. Golemo mówi, że szczególny akcent podczas spotkań w kościele jest położony na rodziców, bo jeśli oni są uformowani i wiedzą "o co chodzi" w Komunii, to przekażą to dzieciom. - Na katechezach poruszane m.in. tematy miłości małżeńskiej czy małżeńskiej modlitwy - dodaje.

- Rodzice są też właściwym gronem żeby uświadamiać, że to właśnie od nich wiele zależy, bo jeśli oni rozbudzą nadzieje w dziecku na jakiś drogi prezent – quada czy sprzęt elektroniczny to wiadomo, że ono jest w takim wieku, na takim etapie rozwoju, że korzyści materialne są dla niego istotne i siłą rzeczy będzie myślało bardzo mocno o tym prezencie – zauważa dr Rayzacher-Majewska.

Przyjęcia, sesje, suknie

Katarzyna Szewczyk z serwisu chrzcinyikomunie.pl, skupiającego lokale, które organizują przyjęcia komunijne podkreśla, że z roku na roku rośnie liczba rodziców, którzy decydują się na uroczystość poza domem. Zaznacza jednak, że organizacja takiego przyjęcia w lokalu nie należy do najtańszych. – Przyjęcie komunijne trwa od godz. 13 do 20 -21, a ceny dochodzą czasem do takich stawek, jak za wesele – dodaje.

Najdroższymi miastami na organizację przyjęć komunijnych są Warszawa i Wrocław. – Tu ceny sięgają nawet 120-130 złotych za osobę. Spotkałam się również z ceną nawet 230 zł „za talerzyk”. Najtańszą komunię można urządzić w cenie 70-80 zł za osobę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to mało znany lokal, bo wiadomo, że np. prestiżowy hotel policzy sobie więcej za taką uroczystość – zaznacza.

Szewczyk zwraca uwagę, że przyjęcia komunijne nie są raczej duże, a średnio rodzice zapraszają 30 osób. - Najmniejsza grupa, która się do nas zgłosiła liczyła 6 osób, ale to wyjątek. Te mniejsze przyjęcia to zwykle 15-20 osób. Jeśli chodzi o największe, to zgłosili się do nas rodzice szukający miejsca dla 80 gości – mówi.

Coraz częściej przyjęcie komunijne odbiega od zwykłego spotkania w gronie rodziny. - Bardzo często zdarzają się grupy, które pytają o to, czy mogliby zorganizować animatorów dla dzieci. Chodzi o imprezy tematyczne – np. z motywem przewodnim disnejowskich bajek – mówi Szewczyk. Jak dodaje, zdarzają się również prośby o sesje zdjęciowe dla dziecka, np. w plenerze.

Rodzice przywiązują często dużą uwagę do ubrania dziecka. To, w jakim stroju dziecko przystąpi do Komunii zależy od parafii i rodziców. Chociaż coraz częściej decydują się oni na skromniejsze stroje (alby i komże), to nadal w części parafii dziewczynki ubierane są w sukienki, a chłopcy w garnitury. Ceny, w zależności od wersji sukienki, wahają się od 250 do nawet 500 złotych i więcej. Nieco tańsze są garnitury, ale tu też trzeba się liczyć z wydatkiem powyżej 200 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty dodatków: butów, bielizny czy wianków.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk zaznacza, że trzeba przypominać rodzicom, żeby przy okazji przygotowania i uroczystości I Komunii św. kształtować postawy miłości, ofiarności i gotowości niesienia pomocy. – To, czy ktoś będzie podjeżdżał limuzyną, czy będzie „przebrany” za królewnę, bądź królewicza... To zupełnie niezrozumienie tego, czym jest wydarzenie I Komunii św. dla dziecka – tłumaczy. W parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Warszawie od kilku lat dzieci przystępują do I Komunii św. w jednolitych strojach - dziewczynki w albach, a chłopcy w komżach. - Myślę, że to dobre rozwiązanie. Przypuszczam, że rodzice, których by było stać mogliby kupić np. sukienki - niemalże ślubne, co mogłoby być przyczyną dyskomfortu dla tych, których na takie stroje nie stać lub tych, którzy świadomie wybraliby skromniejszy strój wiedząc, że to nie ubranie jest tego dnia najważniejsze - dodaje. Podobnie jest w parafii w Szulborzu, gdzie dzieci również od kilkunastu lat przystępują do I Komunii św. w jednolitych strojach.

Prezenty, czyli co dać dziecku na I Komunię św.?

Serwis Ceneo.pl w marcu i kwietniu 2018 roku przeprowadził ankietę na grupie blisko 400 osób, które zadeklarowały, że wybierają się w tym roku na Komunię św. i przygotowują się do zakupu prezentu. Jak informuje KAI Tomasz Jankowski, PR Manager Ceneo.pl, co drugi Polak planuje wydać 500 zł na prezent dla dziecka na I Komunię św. Z kolei rodzice, czy rodzice chrzestni według ankietowanych powinni przeznaczyć na upominek ok. 1000 zł. W przypadku dalszej rodziny, co trzecia ankietowana osoba wskazała, że wystarczy prezent do 200 zł.

Od lat najpopularniejszymi prezentami na I Komunię św. są rower i pieniądze. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zegarki (30 %). - Większość ludzi nie kupuje już tradycyjnych zegarków tylko smartwatche, które pozwalają m.in. odbierać powiadomienia z mediów społecznościowych, wiadomości SMS, a nawet wysyłać rodzicom informację, gdzie przebywa teraz ich dziecko – mówi Jankowski. Jak dodaje, równie dużą popularnością cieszą się deskorolka, czy hulajnoga. - One również mogą stać się hitem tegorocznych Komunii. Te urządzenia wracają do łask z tą różnicą, że są z napędem elektrycznym. Naszym zdaniem to też ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą, by ich dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu – zaznacza Jankowski.

Wśród prezentów, które dostaną dzieci na I Komunię św. znajdują się także pamiątki religijne. - 58% osób deklarowało, że najbardziej odpowiedni prezentem na Komunię jest krzyżyk, czy medalik. Tuż za nimi są pamiątkowy album i Biblia. Z kolei najmniej osób planuje kupić obraz przedstawiający świętego (8%) i różaniec (4 %) – mówi. Ankietowani wskazywali również, że mają zamiar kupić prezenty o dużej wartości: laptopy i komputery (24%) oraz aparaty fotograficzne (26%). – Do dzieci trafi też biżuteria: kolczyki, pierścionki, bransoletki i łańcuszki – dodaje PR Manager Ceneo.pl.

- Jeżeli chodzi o prezenty związane z I Komunią Św. to niestety w ostatnim czasie przybierają one trochę groteskowy wymiar – mówi z kolei Piotr Kłyk, główny trener Szkoły Dobrych Manier w zakresie protokołu dyplomatycznego, etykiety biznesu i obsługi klienta. Jak dodaje, przy wyborze prezentów należy kierować się m.in. zasadami: powiązań rodzinnych, bądź zobowiązania w stosunku do osób, do których wybieramy się na uroczystość, swojego statutu majątkowego oraz zasadą wzajemności.

- Prezenty komunijne powinny być proporcjonalne do powiązań rodzinnych, bądź zobowiązania w stosunku do osób, do których wybieramy się na uroczystość. W żaden sposób nie powinny one przybierać formy prezentów weselnych, czy zbyt drogich – tłumaczy Kłyk. Jak dodaje, należy pamiętać, że prezenty są wręczane dziecku, które nie do końca czuje ich wartość, czy wartość kwoty pieniędzy, którą dostaje np. od chrzestnego.

Kłyk zaznacza również, że prezenty, które wręczamy powinny być również proporcjonalne do naszych zarobków. - To znaczy takie, na które nas stać bez większego „ścisku” i wkładania w to niezdrowych emocji, bo dla wielu osób chodzenie na tego typu uroczystości staje się po prostu problematyczne – podkreśla trener ze Szkoły Dobrych Manier.

Przy wręczaniu prezentu komunijnego ważna jest także zasada wzajemności. – Jeżeli byliśmy u kogoś na podobnej uroczystości i wręczył on nam kopertę z daną kwotą to, jeśli odpowiada ona naszym możliwościom finansowym, warto „zwrócić” podobną kwotę – tłumaczy.

Kłyk dodaje jednak, że decyzja o tym, czy dajemy prezent czy pieniądze, zależy tylko od nas. - Nie każdemu chce się chodzić po prezenty, bo jesteśmy „zalatani” i często nie mamy czasu, więc decydujemy się na wręczenie koperty z pieniędzmi – mówi.

Co na to duchowni i katecheci?

A jak do sprawy prezentów czy przyjęć podchodzą księża przygotowujący dzieci do I Komunii św.? - Staram się nie komentować i nie krytykować decyzji rodziców dotyczących prezentów czy przyjęć. Skupiam się na pokazywaniu tego, co w Komunii św. jest najważniejsze, czyli Jezus Chrystus – mówi ks. Masłowski z Szulborza.

Podobnego zdania jest ks. Golemo z warszawskiej parafii, który zaznacza, że zwracanie uwagi rodzicom na zbyt wystawne przyjęcia, czy drogie prezenty to walka z wiatrakami. - Na spotkaniach omawiamy rzeczy duchowe, zachęcamy do modlitwy i prosimy o owoce duchowe tego wydarzenia - mówi.

Z kolei dr Rayzacher-Majewska tłumaczy, że jeśli wśród dzieci pojawi się temat prezentów i wręcz licytują się o to, co dostaną, to jest to dobry moment na ingerencję katechety i przypominanie, co jest istotą I Komunii św. – Ale sam z siebie katecheta powinien się jednak skupić na tym, żeby duchowo przygotować dzieci, może wtedy dla części z nich ta sfera duchowa stanie się ważniejsza, niż prezenty – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na ŚDM do Panamy pojedzie 3,5 tys. młodych Polaków

2018-05-22 20:01

dg / Warszawa (KAI)

Systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży realizowana jest w parafiach, wspólnotach i zgromadzeniach - powiedział KAI bp Marek Solarczyk, który przewodniczył we wtorek w sekretariacie Episkopatu Polski spotkaniu duszpasterzy młodzieży i koordynatorów Światowych Dni Młodzieży. W trakcie spotkania rozmawiano też o przygotowaniach do październikowego synodu biskupów oraz do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu przyszłego roku. Pojedzie na nie z Polski ok. 3,5 tys. młodych ludzi.


- Głównymi tematami spotkania były aktualna i systematyczna praca w duszpasterstwie młodzieży, która się realizuje zasadniczo na poziomie różnych parafii, wspólnot, grup i zgromadzeń. Omawiamy również dwa główne dzieła, które mają charakter ogólnokościelny, w które my jako Kościół w Polsce chcemy się angażować, czyli synod biskupów poświęcony młodzieży, jej wierze i powołaniu oraz Światowe Dni Młodzieży w Panamie – powiedział KAI bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Omawiając dyskusje nad zbliżającym się synodem, bp Solarczyk zaznaczył: „Oczywiście nie debatujemy nad przebiegiem synodu, ale nad tym, co jest naszym zaznaczeniem wsparcia dla dzieła synodalnego, na pewno wsparcia modlitewnego. Tu dopina się już bardzo piękna inicjatywa, która będzie się odbywała na Jasnej Górze między 3 a 28 października, gdzie wieczorami w czasie Apelu Jasnogórskiego trwać będzie modlitwa również w intencji młodych w Kościele, którzy będą poddani szczególnej trosce w tych dniach obradom synodu”.

- Jako Krajowe Biuro Światowych Dni Młodzieży staramy się zapewnić bezpieczny pobyt Polaków w Panamie, dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą RP w Panamie, gdzie szczególnie poruszane są tematy kulturalne i promocyjne Polski w trwającym jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości – poinformował z kolei ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Jak przyznał, MSZ zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz jest źródłem ważnych informacji, do których inni nie mają dostępu.

- Liczymy na ok. 2,5 - 3,5 tys. młodych ludzi, którzy udadzą się do Panamy. Mamy nadzieję, że ta liczba wciąż będzie wzrastała. W tej chwili w niektórych diecezjach zapisy już się skończyły, ale w wielu jeszcze trwają. Proces rejestracji otwarty będzie do jesieni bieżącego roku, prawdopodobnie do 1 listopada – dodał dyrektor Krajowego Biura ŚDM.

Omawiając przygotowania do synodu powiedział, że w trakcie tego spotkania biskupów poświęconego młodym, planowana jest pielgrzymka polskiej młodzieży do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

KOSTKA przedstawienie multimedialne

2018-05-23 19:19

dobremiejsce.org

27 maja (niedziela) godz. 15:00, Dobre Miejsce, wejście B Aula im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

dobremiejsce.org

Wstęp wolny po wcześniejszym potwierdzeniu zgłoszenia za pośrednictwem systemu rezerwacji.

ZAREZERWUJ

W roku św. Stanisława Kostki Grupa Akademicka Klema z Grodziska Mazowieckiego zaprasza na wyjątkowe przedstawienie audiowizualne pt. "KOSTKA". Sztuka powstała na podstawie komiksu Przemysława Wysogląda SJ. Spektakl łączy elementy gry aktorskiej, oryginalnie skomponowanej muzyki, filmu oraz komiksu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem