Reklama

Niedziela Kielecka

Symbol odwagi, honoru i trwania

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

T.D.

Bp Marian Florczyk zachęca do upamiętnienia żołnierzy z Westerplatte

Jak kielczanie i mieszkańcy regionu upamiętniają tych, którzy we wrześniu 1939 r. przez 7 dni bohatersko bronili się przed mającymi ogromną przewagę Niemcami?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemal połowa załogi wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. Westerplatte to symbol odwagi, honoru, trwania na posterunku. Od ubiegłego roku Kielce szeregiem inicjatyw upamiętniają obrońców bohaterskiego skrawka Polski, co dzieje się z inicjatywy bp. Mariana Florczyka i Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który także w 2022 r. szykuje szereg wydarzeń. Poświęcone im było spotkanie w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek historia”, z licznym udziałem młodzieży szkolnej.

Pamiętamy

Co będzie w tym roku? Rajd rowerowy, konkursy, gry miejskie i wiele innych uroczystości, które złożą się na projekt „Pamiętamy o Westerplatczykach”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Florczyk zachował osobiste wspomnienia z domu rodzinnego dotyczące tego chlubnego wątku historii. – Mama opowiadała mi, że ci młodzi chłopcy przygotowywali się do walki na Bukówce. Ja wtedy mieszkałem między Bukówką a Stadionem, więc w cieniu dwóch jednostek wojskowych. Nosiłem w sercu właśnie tych chłopców, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Westerplatte. Chciałem ich upamiętnić, bo wiedziałem, że niektórzy odeszli w zapomnienie – tłumaczył bp Florczyk. Jak stwierdził, jako mieszkaniec Ziemi Świętokrzyskiej od wielu lat nosił w sercu zamiar upamiętnienia kielczan i mieszkańców regionu, którzy w bronie Ojczyzny oddali swoje życie.

Czego uczy Westerplatte?

Ksiądz Biskup z radością powitał młodzież szkolną i nauczycieli, pogratulował zainteresowań historycznych i podkreślił fakt, że do projektu także i w tym roku przystępuje tak wiele osób i instytucji. Podczas spotkania odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Nasi tam byli”.

Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, zwróciła uwagę na motyw kształtowania postaw i sumień, których uczy Westerplatte. – Ich postawy były bardzo ważne na miarę tamtych czasów i teraz mogą służyć obecnemu młodemu pokoleniu jako wyznacznik zadaniowości, wykonywania pewnych spraw i obowiązków, których nie można odkładać – mówiła.

Reklama

Rajd rowerowy, gra miejska, film

W ramach całorocznego projektu przygotowano wiele inicjatyw. Wyprawa rowerowa z Kielc przez całą Polskę wyruszy 25 sierpnia, by 1 września dojechać na Westerplatte. Wkrótce rusza gra miejska. 9 września zaplanowano wydarzenia przed Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie jest tablica poświęcona kieleckim westerplatczykom. Odbędzie się tam także premiera filmu dokumentalnego.

W skład Komitetu organizacyjnego wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-11 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W II połowie roku możliwe pierwsze identyfikacje szczątków żołnierzy z Westerplatte

Westerplatte

Bundesarchiv, Bild 183-2008-0513-500 / CC-BY-SA/http://pl.wikipedia.org/

Westerplatte

W II połowie roku może dojść do pierwszych identyfikacji szczątków żołnierzy z Westerplatte odkrytych podczas badań archeologicznych przeprowadzonych jesienią ub. roku przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i pion śledczy IPN.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst