Reklama

Wiara

Czy dzisiejszy człowiek wierzy jeszcze Bogu?

Wydawnictwo KUL

Niezmierne ważne jest dotarcie z wybitną teologiczną myślą do każdego człowieka dobrej woli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek w zasadzie od zawsze zadawał sobie pytanie o własne pochodzenie. W ciągu swoich dziejów różnie je rozumiał, na nowo pogłębiał, aż w końcu – w obliczu współczesnej sekularyzacji i relatywizacji prawdy – doszedł do absurdu, że to on jest stwórcą samego siebie.

Sprzeciwienie się Bogu

W imię tzw. postępu przestała się liczyć nawet teoria ewolucji, a zaczęła dominować pierwotna pokusa sprzeciwienia się odwiecznemu Rozumowi, żywemu Bogu (por. Rdz 3-4). Tak ów „postęp” zataił nie tylko pierwotne pochodzenie człowieka od Boga Stwórcy, lecz także jego przeznaczenie, które upatruje jedynie w szczęściu doczesnym. Joseph Ratzinger – Benedykt XVI przeciwstawiał się takiemu rozumieniu człowieka zarówno jako profesor uniwersytecki, jak i jako papież. Dlatego tytuł V tomu Opera omnia Josepha Ratzingera – Pochodzenie i przeznaczenie brzmi jak wielkie wyzwanie dla współczesnego człowieka i świata. Oznacza on, mówiąc najogólniej, że człowiek jest stworzeniem Bożym, a więc pochodzi od Boga Stwórcy i przeznaczony jest do życia wiecznego w Bogu. Człowiek nie jest zatem przypadkiem ewolucji, lecz pochodzi od Boga i jest Jego obrazem (por. Rdz 1, 27).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek „koroną” dzieła stwórczego

Tom V Opera omnia Josepha Ratzingera słusznie zawiera znamienny podtytuł Nauka o stworzeniu – Antropologia – Mariologia, któremu odpowiada podział na trzy części. Pierwsza część mówi o pochodzeniu człowieka i świata z odwiecznego rozumu i miłości Boga. Wyraża wiarę i sens stworzenia w biblijny przekaz: „Na początku Bóg stworzył...”. Część druga pogłębia tę prawdę przez ukazanie człowieka jako „korony” dzieła stwórczego, będącego obrazem Boga. Człowiek jest bowiem nie tylko stworzeniem Bożym, gdyż na swój sposób jest nim także zwierzę czy roślina, ale przez to, że jest obrazem Boga – jest on także osobą, najwyższym z bytów, dlatego posiada swoją nieskończoną godność. Została mu ona przywrócona – po grzechu pierworodnym – „z łaski”, przez usprawiedliwienie wypływające z Chrystusowego odkupienia. Wyrazem tej łaski jest Maryja, Matka Pana, Wniebowzięta, typ i realny obraz spełnienia człowieka wierzącego w ogóle. Dzięki Jej fiat człowieczeństwo wróciło na swoje pierwotne tory i uczy się odpowiadać Bogu na Jego miłość.

Dotrzeć z przesłaniem wiary do każdego

Benedykt XVI zawsze był wierny wierze pierwotnego Kościoła, którą wyraża Credo apostolskie: „Wierzę w Boga Stworzyciela nieba i ziemi”. Rozwijał i pogłębiał tę wiarę, nadawał jej głębszy sens i uczynił ją – w czasie pracy naukowej na licznych uniwersytetach, a szczególnie podczas swego pontyfikatu – orędziem przepowiadania w Kościele Chrystusowym. Ten wielki oręż zachował się we wszystkich 25 tomach Opera omnia, wydawanych w wersji polskiej już od 10 lat przez wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Głęboko ufam, że to wielkie przepowiadanie Mozarta teologii, którym jest Joseph Ratzinger, utwierdzi wiarę każdego człowieka. Wyraz temu dały już setki osób, które podjęły skuteczny trud zajęcia się myślą dzisiejszego papieża emeryta w ich bardzo licznych publikacjach i rozprawach naukowych na różnych poziomach. A przy tym chyba najważniejsze jest dotarcie z tymi myślami wybitnego niemieckiego teologa do każdego człowieka dobrej woli. Zapewne znajdzie on w tekstach Josepha Ratzingera doniosłe myśli i prawdziwe odpowiedzi na pytania, którego go nurtują, a dotyczą jego życia.

Autor jest profesorem nauk teologicznych, kierownikiem katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej KUL, redaktorem naczelnym polskiej edycji Opera Omnia J. Ratzingera – Benedykta XVI.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-21 08:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Wyszyński. Narodziny nowego człowieka” - dyskusja wokół książki o. Zdzisława Kijasa

Czasy trzyletniego uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego przed komunizmu były dla niego przełomowym okresem w życiu – mówiono podczas spotkania wokół książki o. Zdzisława Kijasa OFMConv „Wyszyński. Narodziny nowego człowieka”.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...