Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowa książka prof. Stanisława Tadeusza Olejnika

Zofia Białas

W serii Wieluńska Biblioteka Regionalna (nr 36) ukazała się kolejna publikacja pióra profesora Tadeusza Olejnika „Historia – moja miłość” z podtytułem „Zbiór artykułów naukowych Stanisława Tadeusza Olejnika”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Książka ukazała się na rynku księgarskim w 2019 roku. Jej wydawcą jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Muzeum też zorganizowało spotkanie promocyjne.

Promocja książki, która odbyła się 7 marca, zgromadziła wielu znamienitych gości, a wśród nich: Pawła Rychlika - Posła na Sejm RP, przedstawicieli władz samorządowych, rodzinę profesora i liczne grono przyjaciół z Wielunia, Opola, Łodzi, Poznania, Sieradza, Wieruszowa, Praszki, Olesna, Piotrkowa Trybunalskiego. Muzycznie uświetnili ją panowie Kokocińscy, ojciec i syn, prywatnie przyjaciele profesora. Wykonane przez nich na początku spotkania utwory – „Ku czci, ku pamięci” i „Ave Maryja” J. S. Bacha wzruszyły nie tylko bohatera spotkania, ale także wszystkich obecnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: „Historia - moja miłość” - nowa książka profesora Stanisława Tadeusza Olejnika

Spotkanie rozpoczął Jan Książek - Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Redaktor Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej, który powiedział m.in.: - Książka ukazała się w roku jubileuszu MZW, które w tym roku obchodzi swoje 55 lat od odrodzenia w 1964 r.(pierwsze funkcjonowało w latach 1926 – 1939) i 55 lat od powołania serii wydawniczej Wieluńska Biblioteka Regionalna i nosi bardzo osobisty tytuł. Tytuł książki „historia – moja miłość” w zestawieniu z Klio – muzą historii, mówi o emocjonalnym podejściu profesora do uprawianego zawodu historyka regionalisty i pasji utrwalania wszystkiego, co dotyczy ziemi wieluńskiej i miasta Wielunia. Profesor przez okres ponad 50 lat pracy naukowo - badawczej opublikował wiele prac zwartych i bardzo wiele artykułów opublikowanych w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich. Publikował także w Niemczech i Finlandii. Niezależnie od podejmowanego tematu wykazywał się zawsze dociekliwością i rzetelnością. Dziś Profesor Tadeusz Olejnik jest niekwestionowanym autorytetem historycznym w całej Polsce, nie tylko w Polsce środkowej (prof. Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego– Filia w Piotrkowie Trybunalskim), muzealnikiem (zorganizował MZW od podstaw, powołał Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie dziś Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej), inicjatorem i założycielem Towarzystwa Przyjaciół Wielunia i Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego (obydwa działają do dziś).

Reklama

W publikacji „Historia – moja miłość” znalazły się w części zasadniczej 33 wybrane artykuły pogrupowane w blokach tematycznych: Vieluniana, Z dziejów polskiego pożarnictwa, W kręgu regionalizmu. W dalszej części publikacji znalazła się bibliografia prac profesora za lata 1960 – 2018 uwzględniająca 49 publikacji zwartych i 300 artykułów, indeks nazwisk. Publikację rozpoczyna artykuł „Z domową ojczyzną w sercu” pióra językoznawcy Bogdana Walczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który napisał: „Profesor Tadeusz Olejnik jest nie tylko gigantem myśli, ale także – a może nawet przede wszystkim – gigantem czynu”, a my się pod tym podpisujemy, bo rzeczywiście dokonaniami swoimi na niwie naukowej, społecznej mógłby obdzielić wiele osób.

Stąd wiele ciepłych słów, pięknych kwiatów i życzeń na dalsze lata pracy, wszak zostały jeszcze tematy z historii ukochanej przez profesora ziemi wieluńskiej, czekające na swoje opisanie.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-08 09:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio, których on wcale nie chciał. Niezwykła potęga świętości

100 lat temu ojciec Pio otrzymał od Pana Boga stygmaty i mocno Go prosił, aby mu je znowu zabrał…

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...