Reklama

Kościół

Najstarsza Kaliska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Adobe Stock

Prawie 1800 pielgrzymów 385. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 31. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły trzy grupy rowerowe i grupa biegowa ministrantów. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa oliwkowa z Opatówka. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Zawidzki.

Bp Łukasz Buzun, który w tym roku po raz czwarty dotarł na Jasną Górę na rowerze, wspomina swoje wcześniejsze pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej. – Siedem razy prowadziłem pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie. Potem pielgrzymowałem z Włodawy, Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi – wspomina w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który podkreśla, że każda pielgrzymka owocuje radością, a przede wszystkim ubogaca wnętrze człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymkę pieszą oprócz grup kaliskich tworzą grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna, Pleszewa, Kępna, Koźmina, Sycowa, Chełmc, Giżyc, Opatówka, Liskowa, Złoczewa i Brzeźnia. W tym roku powstała nowa grupa promienista – grupa z Wojkowa. Pierwsza grupa promienista z Jarocina wyruszyła 6 sierpnia.

Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich biskup kaliski Damian Bryl.

Duchowny w rozmowie z KAI wskazał, że pielgrzymka jest nade wszystko czasem modlitwy. – Pielgrzymka jest czasem doświadczenia, że dobry Bóg jest z nami, ale także jest czasem doświadczenia modlitwy wstawienniczej. Pielgrzymi orędują w ważnych sprawach, orędują w sprawach osobistych, swoich rodzin, ale także prosiłem, by pamiętali o sprawach naszej diecezji, ojczyzny, by modlili się o pokój na Ukrainie, za ofiary i poszkodowanych w katastrofie autobusu w Chorwacji. Jeżeli jesteśmy blisko Pana Jezusa, to rozszerza się nasze serce i jednym z wyrazów tego rozszerzonego serca jest właśnie modlitwa wstawiennicza – podkreślał biskup kaliski.

Wyjawił, że kiedyś sam był pielgrzymem. - Pielgrzymowałem wiele lat temu w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. To były dobre doświadczenia: z jednej strony bardzo osobistych ważnych przeżyć, doświadczenie bliskości Pana Boga, opieki Matki Bożej, ale także doświadczenie Kościoła, który idzie razem, modli się i wzajemnie wspiera w drodze – stwierdził bp Bryl.

Reklama

Już po raz kolejny w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych spotkaniach modlitewnych o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu prowadzonych przez ks. Dariusza Kulińskiego.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzą się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Potem zostanie odprawiona Droga Krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W piątek, 19 sierpnia, w Kaliszu powita pątników bp Damian Bryl. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-13 20:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką błogosławionej Natalii

Katarzyna Krawcewicz

Warsztaty w Drodze już… w drodze. Z Zielonej Góry 1 sierpnia po raz trzydziesty pierwszy wyruszyła ogólnopolska pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?