Reklama

Franciszek

Prezentacja dwóch książek o papieżu „z końca świata”

W Rzymie o 10-leciu pontyfikatu Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Z inicjatywy Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w niedzielny wieczór, 25 czerwca w auli przy kościele polski św. Stanisława MB w Rzymie odbyło się spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem, autorem książki “Dziedzictwo Papieża Franciszka” oraz z Michałem Kłosowskim, który opublikował ostatnio książkę “Dekada Franciszka”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Kijas to franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jest bardzo płodnym pisarzem a jego ostatnia książka wydana z okazji 10-lecia pontyfikatu Franciszka jest zapisem rozmowy, którą prowadzi z nim redemptorysta, ks. Piotr Koźlak, doktor teologii, dyrektor wydawnictwa i kwartalnika dla kapłanów „Homo Dei”. O. Kijas przybliża magisterium Franciszka i jego działalność analizując 11 najważniejszych dokumentów papieskich. Ale – jak napisał w przedmowie abp Stanisław Gądecki – „autorzy nie ograniczają się jedynie do interpretacji papieskich dokumentów – swoje wypowiedzi umieszczają w szerszym kontekście historycznym i kulturowym, w którym przyszło Ojcu Świętemu sprawować swój urząd”. I to właśnie dzięki temu czytelnik “ma okazję do zapoznania się nie tylko z medialnymi doniesieniami na temat Ojca Świętego, ale realnymi komentarzami jego dokumentów” – dodał abp Gądecki.

Włodzimierz Rędzioch

Natomiast abp Salvatore Pennacchio, dawny nuncjusz apostolski w Polsce, w swym wstępie wyraził nadzieję, że „czytelnicy, sięgając do tej książki odnajdą w niej odpowiedzi na pytania dotyczące ich własnego życia, codziennych problemów i wyzwań, które są także przedmiotem nauczania Papieża z Argentyny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na rzymskim spotkaniu o książce o. Kijasa opowiadał ks. Andrzej Wodka, współbrat ks. Piotra Koźlaka, przez wiele lat prezes Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO), obecnie profesor na Akademii Alfonsiańskiej.

Autor drugiej książki, Michał Kłosowski, to polski dziennikarz i publicysta, twórca projektów medialnych, autor programów radiowych i telewizyjnych, dyrektor działu Analiz i Rozwoju Instytutu Nowych Mediów, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”. Jego książka “Dekada Franciszka” analizuje lata pontyfikatu z perspektywy dziennikarza, który śledzi działalność Papieża bezpośrednio w Rzymie i uczestnicząc w papieskich podróżach. Autor zadaje sobie pytania dotyczące dekady Franciszka i odpowiada na nie w siedmiu rozdziałach: Kim jesteś, Franciszku? Burzliwa dekada, Nauczanie społeczne, Peryferie e centrum, Synodalność i hierarchia, Ekonomia Franciszka, Dyplomacja miłosierdzia. Książka kończy się refleksją nad przyszłością Kościoła i świata.

Podziel się cytatem

Reklama

Analizując argentyńskie pochodzenie Franciszka, Kłosowski tłumaczy, dlaczego akurat ten Papież skupił się w swej działalności przede wszystkim na „peryferiach”, czyli zmarginalizowanych ubóstwem i wykluczeniem zakątkach świata. Ale świat, który w znacznej części pozostaje jeszcze nierozwinięty przeżywa równocześnie wielką rewolucję technologiczną - zmienia ona życie miliardów ludzi, które zaczyna się przenosić w przestrzeń cyfrową. Autor zauważa, że początek dekady Franciszka pokrywa się z wprowadzeniem na rynek pierwszego iPhone’a, co sprawia, że Papież i Kościół muszą głosić Ewangelię również w świecie cyfrowym. Rewolucja technologiczna jest elementem zmiany epoki, o której często mówi sam Papież. I to właśnie ta zmiana epoki dokonująca się w trakcie pontyfikatu Franciszka może częściowo tłumaczyć różne emocje, które budzi ten Papież.

Reklama

Książkę Michała Kłosowskiego zaprezentował ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Reklama

Następnie o swoich książkach opowiadali sami autorzy, którzy odpowiadali również na pytania zgromadzonych.

Spotkanie, w którym uczestniczyli polscy księża i siostry zakonne pracujący w Rzymie oraz przedstawiciele miejscowej Polonii zakończyło się poczęstunkiem. Była to okazja do rozmów i dyskusji o pontyfikacie Franciszka.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-06-28 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: modlimy się za zmarłych, zwłaszcza za ofiary koronawirusa

W Dzień Zaduszny papież Franciszek zachęcił do modlitwy za zmarłych, zwłaszcza - jak dodał - za ofiary śmiertelne pandemii koronawirusa. Apel papieża zamieszczono w poniedziałek na jego profilu na Twitterze.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Leźnica Wielka: Majówki rozpoczęte!

2024-05-02 11:00

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst