Reklama

Gospodarka

Polska świętuje przystąpienie do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD)

Przemówienie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego

Grzegorz Gałązka

Przemówienie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego

W Rzymie odbyły się uroczystości związane z przyjęciem Polski do IFAD, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Na uroczystość przybyli z Polski: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który jest najbardziej zainteresowany polską działalnością w FAO, WFP i IFAD, a prezydent wysłał ministra Krzysztofa Szczerskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska została przyjęta do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i 29 stycznia oficjalnie przystąpiła do IFAD. Z tej ważnej okazji 10 lutego w Rzymie, w hotelu „Parco dei Principi Grand Hotel” odbyło się uroczyste przyjęcie wydane przez ambasadora Artura Polloka, Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy Światowym Programie Żywnościowym (WFP) a od niedawna właśnie przy Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD), które ma swą siedzibę w Rzymie. Ambasador Pollok podejmował dyplomatów akredytowanych przy Agencjach ONZ w Rzymie, pracowników tych Organizacji oraz ambasadorów RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej, Annę Marię Anders i Janusza Kotańskiego. Na uroczystość przybyli z Polski: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który jest najbardziej zainteresowany polską działalnością w FAO, WFP i IFAD, oraz minister Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP.

Główne przemówienie podczas uroczystości wygłosił min. Ardanowski. Pozdrowił zebranych w imieniu Polski, „kraju o wielkiej tradycji, wielkiej kulturze i bardzo bogatej historii. Kraju bardzo przywiązanego do demokracji, do wolności, kraju w którym powstał największy na świecie ruch społeczny Solidarność, który doprowadził do upadku komunistycznego bloku wschodniego”.

Minister podkreślił, że w naszym kraju rolnictwo rozwija się bardzo dobrze, dzięki czemu produkujemy „żywność najwyższej, światowej jakości”, dbając jednocześnie, by było to „rolnictwo zrównoważone, przyjazne środowisku”.

Podziel się cytatem
Ardanowski wyraził wolę „dzielenia się doświadczeniami transformacji od komunizmu do gospodarki wolnorynkowej, do znakomitej produkcji jaką reprezentuje polskie rolnictwo” i temu ma służyć nasza obecność w organizacjach międzynarodowych, takich jak IFAD. Minister wyraził przekonanie, że „tylko wspólnie, ściśle z sobą współpracując możemy odpowiedzieć na te wszystkie wyzwania, których świat, ta globalna wioska, nam nie szczędzi”, a są to „niepewność, problemy klimatyczne (...) brak stabilności i bezpieczeństwa żywnościowego świata”. Według Ardanowskiego „głód na świecie, który dotyka kolejne miliony ludzi nie znajduje żadnego uzasadnienia - jest czymś złym”, dlatego „wszystkie kraje, które mają dobre warunki do rozwoju rolnictwa i rozumieją wyzwania świata powinny ze sobą ściśle współpracować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zakończenie swojego przemówienia min. Ardanowski podziękował wszystkim krajom, członkom IFAD oraz Komisji Zarządzającej za przyjęcie Polski do Funduszu a ambasadorowi Arturowi Pollokowi za jego decydujący wkład w proces akcesji naszego kraju do IFAD.

Reklama

Natomiast 11 lutego min. Ardanowski wraz z małżonką i towarzyszącymi mu osobami uczestniczył w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II celebrowanej przez o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv, relatora w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W czasie Eucharystii modlono się między innymi za ministra, który w tym właśnie dniu obchodził urodziny.

Reklama

Z okazji przyjęcia RP do IFAD przeprowadziłem krótką rozmowę z ambasadorem Pollokiem.

- Ambasadorze, czy mógłby Pan wyjaśnić, czym jest IFAD?

- Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (International Fund of Agricultural Development - IFAD) został założony w 1977 r. Jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ a jednocześnie międzynarodową instytucją finansową. Jego siedziba mieści się w Rzymie, tak jak siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

- Jakie są cele działalności IFAD?

- Głównym celem działalności IFAD jest zmniejszenie ubóstwa na obszarach wiejskich, poprawa warunków żywnościowych i zwiększenie produkcji żywności poprzez udzielanie pożyczek i dotacji na programy, które stymulują wzrost gospodarczy, zmniejszają nierówności i poprawiają warunki życia ubogich mieszkańców obszarów wiejskich. Fundusz stosuje również mechanizm zrównoważonego rozwoju zadłużenia, aby pomóc krajom o niskich dochodach w przywróceniu lub utrzymaniu stabilności zadłużenia zagranicznego. Fundusz realizuje projekty mające na celu poprawę procesów produkcyjnych w rolnictwie, zapewnienie dostępu do technologii, usług doradczych i finansowych oraz zwiększenie możliwości technicznych i biznesowych w tym sektorze. IFAD promuje bezpośrednie i aktywne uczestnictwo swoich partnerów we wszystkich prowadzonych przedsięwzięciach, jednocześnie promując w sposób szczególny interesy małych gospodarstw rolnych i przedsiębiorców z obszarów wiejskich.

Reklama

- Czym jest dla naszego kraju członkostwo w IFAD?

- Członkostwo w IFAD daje Polsce możliwości większego zaangażowania w sprawy o charakterze ponadnarodowym i silniejszego oddziaływania na międzynarodową politykę w dziedzinie rozwoju.

- Konkretnie o jakie pola działania chodzi?

- Chodzi o różnorodne pola działania, takie jak: transfer polskich technologii w sektorze rolnym do krajów rozwijających się, wymiana know-how z innymi krajami wysokorozwiniętymi świadczącymi pomoc rozwojową, dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy IFAD w celu realizacji krajowych celów rozwojowych, wzmocnienie wpływu na realizację priorytetowych działań na rzecz rozwoju, zwiększenie uczestnictwa podmiotów polskiego sektora prywatnego w procesach rozwojowych w krajach rozwijających się (m.in. poprzez inwestycje infrastrukturalne w rolnictwie oraz sprzedaż maszyn rolniczych), promocję polskiego rolnictwa wśród krajów należących do ONZ, zatrudnienie obywateli polskich w IFAD na stanowiskach specjalistycznych.

Zobacz zdjęcia: Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa

Podziel się:

Oceń:

2020-02-13 17:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za księcia Filipa w Rzymie

PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Cały świat jednoczy się duchowo z brytyjską rodziną królewską w dniu pogrzebu księcia Edynburga, Filipa. Również w Rzymie, w anglikańskim kościele p.w. Wszystkich Świętych polecano Bogu zmarłego małżonka Elżbiety II. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił abp. Paul Gallagher, odpowiedzialny za relacje z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Zwrócił uwagę, że największy wkład księcia Filipa w życie i dobrobyt Wielkiej Brytanii oraz Wspólnoty Narodów polegał na tym, że był on „siłą i ostoją” Jej Królewskiej Mości przez 73 lata ich małżeństwa i 69 lat jej panowania, które rozpoczęło się w 1952 roku, kiedy księżniczka Elżbieta miała 26 lat.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous