Reklama

Kościół

Polonia pielgrzymowała do bazyliki Sacré-Cœur, trzy osoby wyróżnione przez Episkopat Polski

Ks. Tomasz Sokół / Polskifr.fr

W piątek 9 czerwca francuska Polonia odbyła tradycyjną pielgrzymkę do bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, poświęconej Najświętszemu Sercu Jezusa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Mszę koncelebrowali rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś oraz inni kapłani PMK. Licznie zgromadzona Polonia była też świadkiem wręczenia medali „Pro Polonia et Ecclesia” trzem osobom jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii delegat KEP podkreślił znaczenie serca w życiu ludzi różnych kultur. Zaznaczył, że jest ono szczególnym symbolem również w chrześcijaństwie. „To, co kochamy, nosimy w sercu. Chcemy dzisiaj powiedzieć Panu Jezusowi, że Jego niesiemy w sercu, że Jego kochamy” – powiedział bp Piotr Turzyński. „Kochamy naszych bliskich, kochamy Polskę, kochamy Kościół, kochamy też tę ziemię, na której nam przyszło żyć, pracować, cierpieć, modlić się” – podkreślił bp Turzyński. Przypomniał, że serce wierzących powinno być pojemne na wzór Serca Jezusa, w którym jest miejsce dla każdego.

Rektor PMK ks. Bogusław Brzyś zaznaczył, że w słynnej bazylice poświęconej Bożemu Sercu bije nie tylko Serce Boga. „Na tym miejscu bije Serce Jezusa, ale też bije serce Polski” – powiedział ks. Brzyś. Rektor wyraził również nadzieję, że już w niedługim czasie Polonia spotka się ponownie na inauguracji polskiej kaplicy w katedrze Notre-Dame, która została otwarta w 2018 r., ale katedra ucierpiała na skutek pożaru. Rektor francuskiej PMK podziękował bp. Piotrowi Turzyńskiemu za obecność i wszystkim zebranym, w tym rodzicom i ich dzieciom pierwszokomunijnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zakończenie Mszy św. miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to zawierzenie Polonii Sercu Jezusa, którego dokonał bp Turzyński. Delegat KEP wręczył również medale „Pro Polonia et Ecclesia” trzem osobom, jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów. Wyróżnieni zostali: były pełnomocnik Episkopatu Polski do spraw pomocy charytatywnej ks. Prałat Eugeniusz Plater-Syberg, wiceprezes stowarzyszenia NewPastoral Elisabeth Preud'Homme oraz przyjaciel Polskiej Misji działający w ramach Stowarzyszenia „CONCORDE – Przyjaciele Polskiej Misji Katolickiej we Francji” Claude Cottin.

W rozmowie z portalem PMK we Francji Polskifr.fr bp Turzyński przypomniał, że osoby nagrodzone to ludzie „związani z Polonią i chrześcijaństwem, z Kościołem, oddani sprawie duszpasterstwa polskojęzycznego”. Podkreślił, że poprzez tę nagrodę polski Kościół chce „pokazać wspaniałych ludzi, którzy są związani i z Kościołem, i z Polakami”. Przypomniał, że Kościół w Polsce przez wiele lat „doświadczył ich pomocy, życzliwości”. „Niech więc to będzie takie uznanie zasług i pokazanie wielkich świadków wiary i tych, którzy kochają polskość” – podsumował bp Turzyński.

Konferencja Episkopatu Polski przyznaje medale „Pro Polonia et Ecclesia” od kilku lat. Jest to medal przyznawany instytucjom, osobom, za pracę i zasługi w duszpasterstwie polskojęzycznym, wśród Polonii różnych krajów świata.

Reklama

Bazylika Sacré-Cœur dedykowana Najświętszemu Sercu Jezusa została poświęcona 16 października 1919 r. Jest charakterystyczną budowlą, która góruje nad stolicą Francji. Jej budowę rozpoczęto po wojnie francusko-pruskiej. Prace ukończono w 1914 r., jednak z powodu wybuchu I wojny światowej do poświęcenia bazyliki doszło dopiero pięć lat później. Jak zaznaczył były metropolita Paryża abp Michel Aupetit – bazylika Sacré-Cœur jest „znakiem poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu całej Francji”, gdyż budowa świątyni była „pragnieniem narodu”. Pielgrzymka do tego miejsca rokrocznie jest jednym z tradycyjnych wydarzeń w ciągu roku duszpasterskiego Polonii. W pielgrzymce biorą udział kapłani, rodziny, stowarzyszenia, dorośli, młodzież i dzieci.

Ks. Tomasz Sokół / Polskifr.fr

Publikujemy informacje na temat odznaczonych:

Ks. Prałat Eugeniusz PLATER-SYBERG

Ks. Prałat Eugeniusz Plater-Syberg urodził się w 1936 r. w majątku rodzinnym Platerów w Moszkowie na kresach wschodnich. W 1939 r. wraz z matką Pauliną Plater-Syberg z Wielopolskich i czwórką rodzeństwa uciekł z wywózki na Syberię. W 1947 r. dotarli do Francji. Studiował i doktoryzował się w Rzymie, gdzie w 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 70. był pedagogiem i wychowawcą w polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. W stanie wojennym jako pełnomocnik Episkopatu Polski do spraw pomocy charytatywnej założył we Francji ponad 360 komitetów pomocy finansowej i sprzętowej dla Polaków i polskiego podziemia. Współpracował ze strukturami Solidarności, w tym z Paryskim Biurem Solidarności. Za swoje ogromne zasługi dla Ojczyzny został odznaczony orderem Polonia Restituta. W roku 2018 r. otrzymał specjalną nagrodę Ambasadora RP w ramach konkursu „Wybitny Polak we Francji”. Obecnie rezyduje w parafii w St. Valérien pod Paryżem, gdzie od lat angażuje się w pomoc emigrantom z Afryki.

Elisabeth PREUD’HOMME

Reklama

Specyfiką Polskiej Misji Katolickiej we Francji jest fakt, że niemal wszystkie ośrodki działają w ścisłej współpracy z Kościołem lokalnym i księża PMK pełnią posługę w duszpasterstwie polsko-francuskim. Wymownym przykładem takiej współpracy jest Elisabeth Preud’Homme, wiceprezes stowarzyszenia NewPastoral. NewPastoral to polsko-francuska inicjatywa pastoralna, proponująca kompletny zestaw narzędzi do zakładania oraz prowadzenia małych grup domowych w parafiach. Od swego powstania w roku 2018, około 450 parafii (w tym blisko 150 parafii w Polsce i na emigracji) skorzystało w materiałów udostępnianych przez platformę. Elisabeth Preud’Homme była jednym z głównych architektów tego projektu i od początku aż do dziś zajmuje się aktywnie przygotowywaniem nowych materiałów. Wiele z serii tematycznych zrealizowanych pod jej kierunkiem w języku francuskim zostało przetłumaczonych na język polski wpisując się w ten sposób w dzieło nowej ewangelizacji ponad podziałami wynikającymi z różnicy języka czy przynależności narodowej.

Claude COTTIN

Polska Misja Katolicka we Francji to poza wymiarem pastoralnym również, powstałe w ciągu ostatnich dziesięcioleci, trzy duże polskie domy rekolekcyjno-pielgrzymkowe: w Lourdes, w La Ferté-sous-Jouarre oraz na Korsyce. Zarządzanie tymi ośrodkami zostało powierzone powstałemu w tym celu stowarzyszeniu „CONCORDE – Przyjaciele Polskiej Misji Katolickiej we Francji”. Claude Cottin jest jednym z wiernych francuskich przyjaciół Polskiej Misji działającym w ramach tego Stowarzyszenia. Jego doświadczenie i kompetencje w dziedzinie doradztwa prawnego i finansowego były niezwykle cenne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy stowarzyszenie CONCORDE musiało zmierzyć się z trudnościami związanymi ze spadkiem aktywności ruchu pielgrzymkowego. Jego długoletnie zaangażowanie w polskie sprawy we Francji sprawiło, że dziś Polonia może z nadzieją patrzeć w przyszłość domów. Niezależnie od pracy na rzecz stowarzyszenia CONCORDE, Cottin jest również współzałożycielem oraz aktywnym członkiem NewPastoral.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-10 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas wspomnień i refleksji

Niedziela małopolska 46/2016, str. 8

Archiwum orgaznizatorów

Więcej ...

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Więcej ...

Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki

2025-07-19 15:07

Vatican News

„Sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne kroki” - tak ocenia to, co dzieje się w Strefie Gazy kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w wywiadzie telefonicznym udzielonym 18 lipca wieczorem programowi informacyjnemu Tg2 Post. Kardynał mówił o „granicach, które zostały przekroczone” i o „dramatycznym rozwoju sytuacji”, wzywając do wyjaśnienia, co wydarzyło się w zeszły czwartek podczas ataku wojskowego na kościół Świętej Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęły 3 osoby, a 10 zostało rannych, w tym proboszcz parafii o. Gabriel Romanelli. W odniesieniu do wielu toczących się wojen przypomina, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na mediację, ale „mediacja”, jak mówi, „ma miejsce tylko wtedy, gdy obie strony ją akceptują”. Następnie wspomniał o wczorajszej rozmowie telefonicznej między papieżem a premierem Izraela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat