Reklama

Kościół

Abp Wacław Depo o katastrofie smoleńskiej: Z programów szkolnych ma zniknąć jak chrzest Polski

BP Jasnej Góry

„O pamięć umęczonych Ojców za nas upomnieć się lecieli” w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za ofiary 10 kwietnia 2010 r. O tragicznym „rozdziale” w historii naszej Ojczyzny przypominają w sanktuarium złożone pamiątki po tych, którzy zginęli. W przeddzień rocznicy w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W katastrofie rządowego samolotu TU154M zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Delegacja udawała się do Katynia, by uczcić 70. rocznicę mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach.

ZOBACZ ZDJĘCIA: jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Trwając na Eucharystii w kolejną rocznicę dramatu smoleńskiego z 10 kwietnia 2010 roku i wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego wpatrujemy się również w zatroskane oczy Maryi. Z Jasnej Góry każdego dnia od XIV w. potwierdzamy z wiarą Jej obecność zwłaszcza w bolesnych dziejach naszego narodu, bo tutaj według słów św. Jana Pawła II zawsze byliśmy wolni. Kiedy obecnie z programów szkolnych mają zniknąć w banku niepamięci narodowej takie daty jak chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem, cóż powiedzieć o wymiarze takich dat współczesności jak sierpień 80 r., czy właśnie katastrofa smoleńska. To one świadczą o naszej tożsamości i suwerenności – mówił metropolita częstochowski. Kaznodzieja przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 2 czerwca 1979 roku, że dzieje narodu są dziejami ludzi, a nie sposób zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa.

- Historia mówiąc słowami Cypriana Kamila Norwida pisze swój rachunek i nie pyta o sentymenty, ale wciąż pyta o sumę rachunku sumienia. To właśnie takie pojęcia jak polskość, niepodległość, wolność stawały się świętością i rachunkiem sumienia wobec Boga i ludzi, ale sprawdzały się poprzez cierpienie i ofiarę życia - podkreślał abp Depo.

Zauważył, że u Maryi wypraszamy dar jedności Polaków zbudowanej na prawdzie, a nie na mgle złowrogiego kwietniowego poranka. - Nie możemy zrezygnować z prawdy, bo ona jest naszym fundamentem i zwycięstwem tak, jak nasza wiara w ukrzyżowanego – powiedział.

Abp Depo dodał, że Polska została dotkliwie zraniona, ale z tej rany może wypłynąć dobro abyśmy byli ludźmi sumienia i nazywali zło złem, a kłamstwo kłamstwem, przemoc zwyciężali dobrem i zawsze mieli ufność w Bogu.

Reklama

- Na Jasnej Górze bardzo wymownym symbolem pamięci o ofiarach katastrofy jest Epitafium Smoleńskie znajdujące się przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Nawiązuje do miejsca mogił Polaków w Smoleńsku, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje, czy Katyniu. W centrum umieszczono polskiego orła w koronie, a u podnóży drzew świece w liczbie nawiązującej do bilansu ofiar katastrofy. Pośrodku lasu stoi krzyż katyński przewieszony stułą, między drzewami widać skrzydło rozbitego samolotu, a ponad nimi postać Matki Bożej Jasnogórskiej - powiedział o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze.

Zauważył, że ponad czterometrowa płaskorzeźba przypomina wchodzącym pielgrzymom o tragedii, która ciągle jest wielką tajemnicą. - Potrzeba refleksji i zadumy nad przemijaniem. Wszyscy ci, którzy zginęli wpisani są w bolesną historię naszej Ojczyzny. Oni lecieli, aby upamiętnić 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu, dlatego to powinno przypominać o tych najważniejszych wartościach czym jest kultura, tradycja, historia i patriotyzm – podkreślił o. Rudziński.

Na Epitafium znajduje się tablica, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii została ona umieszczona, by upamiętnić tragiczną datę. Tekst na tej tablicy zawiera fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. Rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach wojska polskiego w 1940 r.”. Tablicę przekazali członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, 10 lipca 2011 r. podczas 19. Pielgrzymki Radia Maryja.

W Bastionie św. Rocha w części nazwanej „wota smoleńskie” są m.in. piuska biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego; mundur gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP; sutanna i inne przedmioty ks. ppłk. Jana Osińskiego, sekretarza Biskupa Polowego WP; monety kolekcjonerskie, upamiętniające mord na polskich oficerach w Katyniu, odnalezione w miejscu katastrofy. Mundur generalski ofiarowała Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który w dniu katastrofy miał przy sobie obrazek Matki Bożej Jasnogórskiej. Liczne wota znajdują się także w Muzeum 600-lecia jest tam fragment samolotu Tu-154M umieszczony w sukni Matki Bożej, będącej Wotum Narodu Polskiego. Są tam także pamiątki po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, prezydencie RP na uchodźstwie.

Choć przyczyny katastrofy smoleńskiej nigdy nie ujrzą światła dziennego to Polacy o wszystkich ofiarach pamiętają. W każdą rocznicę podczas Eucharystii w int. Ojczyzny, o godz. 15.30, zanoszona jest modlitwa za wszystkich, którzy zginęli. Wczoraj biało czerwone wieńce, a także świetlisty krzyż przy Epitafium Smoleńskim umieścili przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, a także przybyli pielgrzymi.

Podziel się:

Oceń:

+11 -1
2024-04-10 18:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na imieninach Matki

Beata Pieczykura/Niedziela

– W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, odczuwając tutaj Jej macierzyńską obecność, przychodzimy do Niej, by wypowiedzieć wszystko, czym żyjemy, nasze radości i nadzieje, ból i trwogę o kształt naszego życia i lęk przed przyszłością – mówił abp Wacław Depo 26 sierpnia, w patronalne święto naszej archidiecezji i miasta Częstochowy, w bazylice jasnogórskiej.

Więcej ...

Bp Ochlak: fragment relikwii Drzewa Krzyża Św. ze świętokrzyskiego sanktuarium trafi na Madagaskar

2025-07-11 07:55

Episkopat News/ flickr.com/Karol Jeliński

Bp Marek Ochlak zawiezie fragment relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Madagaskar. Otrzymał go za zgodą ordynariusza sandomierskiego bp Nitkiewicza ze świętokrzyskiego sanktuarium na Łysej Górze. Zapowiedział w rozmowie z PAP, że relikwia będzie peregrynowała po jego nowej diecezji Fenoarivo Atsinanana.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką