Reklama

Nowy numer: Niedziela 16/2024
Wiara jest moją siłą

Póki wierzę, nic mnie nie złamie

Temat numeru

Póki wierzę, nic mnie nie złamie

Dzisiejszy świat uderza w katolików jak w bęben. Chce wmówić, że są winni całego zła na świecie, i opiłować ich „przywileje”. Pytamy zatem, jak w obliczu narastających ataków na wierzących zachować odwagę...

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Wiara wymaga odwagi

Ks. Jarosław Grabowski

Jak w obliczu nieustających ataków na wierzących zachować odwagę, by publicznie przyznać się do Jezusa.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Modlitwa o poszanowanie życia ludzkiego zanoszona była na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w niedzielę 14 kwietnia podczas Różańca św. o godz. 16.15 i podczas Apelu Jasnogórskiego.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

W Burundi i w Papui-Nowej Gwinei powstaną pierwsze na świecie przedszkola, które będą nosiły imię bł. rodziny Ulmów. Jak się można spodziewać, za budową stoją misjonarze z Polski. Inicjatywę podjęli: w Burundi – s. Teresa Janina Zakrzewska, kanoniczka Ducha Świętego, a w sercu papuaskiego buszu, gdzie samo dotarcie w to miejsce jest wyzwaniem – o. Ryszard Wajda, werbista.

Obserwator
8-9

Obserwator

Sojusz wysyła do Bośni i Hercegowiny batalion sił rezerwowych, który wesprze stacjonującą tam misję Unii Europejskiej. Ma to być działanie prewencyjne, a celem jest utrzymanie stabilizacji w BiH i w regionie.

treści wiary
14-15

Po co nam ciało w niebie?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Chrześcijanin jest człowiekiem radości. Tego uczy nas Jezus, tego naucza nas Kościół (...). Czym jest ta radość? Czy to jest wesołość? Nie, to nie to samo.

liturgia tygodnia
17-20

Jezus jest dobrym pasterzem

Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Rodzina miejscem wychowania do modlitwy

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Rodzina jest pierwszym miejscem zaszczepiania w dziecku uniwersalnych wartości, wiary i religijnego życia. Spotykamy się, co prawda, z różnymi historiami nawrócenia w życiu dorosłym, lecz generalnie życie wartościami, które rodzice pragną przekazać swoim dzieciom, chcąc, aby kierowały się nimi na stałe w swoim życiu, kształtuje się właśnie w dzieciństwie, w doświadczeniach domu rodzinnego.

Jesteśmy dziećmi Bożymi

Ks. Krzysztof Kowalik

By zrozumieć kwestię dziecięctwa Bożego, warto sięgnąć do samego początku, czyli dzieła stworzenia. Rodzaj ludzki, a tym samym każdy człowiek zawdzięcza swe istnienie Bogu, który obdarował go życiem. Można tak powiedzieć o wszelkim stworzeniu powołanym przez Stwórcę do istnienia. Związek człowieka z Bogiem jest jednak szczególny. Wyraża go biblijne określenie człowieka jako tego, który niesie w sobie „obraz i podobieństwo” Boga.

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

We współczesnym Kościele nasila się tendencja do sprowadzania, a nawet ograniczania, jego misji do płaszczyzny horyzontalnej, poziomej. Ukazywane są i podkreślane rozmaite obowiązki, które dotyczą wyznawców Jezusa Chrystusa, znacznie rzadziej natomiast mówi się, w co i dlaczego mają oni wierzyć.

Główny patron Polski

Ks. Mariusz Frukacz

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

moim zdaniem
21

Przed nami wielkie świętowanie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ojciec Święty zachęca, żeby w przygotowywaniu się do Jubileuszu Roku 2025 i przeżywaniu go żyć już perspektywą Jubileuszu Dwutysiąclecia Odkupienia.

życie Kościoła
22-27

O tym, co w człowieku najcenniejsze

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Dignitas infinita to najnowszy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Tytuł stanowią dwa słowa, od których dokument się zaczyna. Po polsku znaczą one: nieskończona godność.

Mobilizacja dla życia

Artur Stelmasiak

Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciwko projektom, które zezwalają na zabijanie dzieci przed narodzeniem. Tegoroczny Narodowy Marsz Życia był największą manifestacją od dekad.

Spotkanie z dobrym słowem

Łukasz Krzysztofka

W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się XXIX Targi Wydawców Katolickich. Blisko stu wystawców z całego kraju zaprezentowało najciekawsze publikacje o tematyce religijnej. Wręczono także Nagrodę Feniks 2024.

Jak działaliśmy, żeby Jezus mógł działać

Red.

Na pytanie, jak to się stało, że w przededniu Święta Miłosierdzia Bożego w parafiach archidiecezji częstochowskiej pojawiły się banery z obliczem Pana Jezusa Miłosiernego, odpowiadają uczestnicy inicjatywy.

Przesłanie stygmatów

Włodzimierz Rędzioch

Przeżywamy okres ważnych rocznic związanych ze św. Franciszkiem. W zeszłym roku obchodzona była 800. rocznica zatwierdzenia Reguły zakonu franciszkańskiego i zorganizowania przez Franciszka pierwszego żłóbka w Greccio.

Szczęśliwa rodzina
28-31

Ciuciubabka z cyberprzestrzenią

M.M.

O tym, dlaczego świat cyfrowy jest tak bardzo atrakcyjny i jakie ma to konsekwencje w życiu naszych dzieci, mówi Niedzieli psycholog dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Niebezpieczna przestrzeń

M.M.

Badacze z Seulu wykazali, że skutkiem 4 godzin dziennie aktywności nastolatków w świecie cyfrowym są duże zmiany na wielu płaszczyznach ich życia. W Polsce ten czas wynosi nawet 7 godzin! O tym, co się z tym wiąże, mówi dr hab. prof. ucz. Monika Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

komentarz
32-33

Więzienie za zdrowy rozsądek?

Jonathan Luxmoore

Kiedy 1 kwietnia w Szkocji weszło w życie nowe prawo, wielu się zastanawiało, czy nie był to tylko żart primaaprilisowy.

punkt widzenia
34-35

Taktyczny sukces

Paweł Sarafin

Dobro aborcji jest mitem

Artur Stelmasiak

Projekty procedowane w Sejmie ws. aborcji na życzenie są niekonstytucyjne, ale także zezwalanie na zabicie dziecka z zespołem Downa jest sprzeczne z konstytucją – twierdzi prof. Andrzej Zoll, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-97.

moim zdaniem
36-37

Jak prymas Wyszyński recenzował Pendereckiego

Grzegorz Polak

Prymas Stefan Wyszyński uważał Krzysztofa Pendereckiego za „fenomenalnego kompozytora”, a w jego utworach dostrzegał „heroiczne wyznanie wiary”.

Czego mamy chcieć od samorządów

Witold Gadowski

Wymagajcie od samorządowców, aby na poziomie ideowym mogli spełniać jedno kryterium: stosować zasady lokalizmu.

polecamy
38-39

Demaskowanie groźnej utopii

Joanna Szczerbińska

W swojej nowej książce Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu prof. Wojciech Roszkowski wskazuje na niebezpieczeństwo utopijnych koncepcji lewicowych, które nie tylko nie spełniły obietnic wiecznego szczęścia, ale także przyniosły ludzkości wiele cierpień i tragedii i do dziś mają wielki wpływ na działania elit politycznych.

Śnieg pociemniał od krwi

Wojciech Dudkiewicz

Film Przysięga Ireny chyba musiał powstać, bo historia Ireny Gut, później Opdyke, to gotowy scenariusz nie tyle na jeden dramatyczny obraz, ile na wieloodcinkowy serial.

warte uwagi
41

Ziemia Afryki nie rodzi, tylko chowa zmarłych

Moje dzieci są niedożywione. Nie mam wystarczająco dużo jedzenia, aby je nakarmić. Boję się, że umrą z głodu – mówi z rozpaczą w głosie Aminata, matka dwójki dzieci. Przedłużające się niedożywienie wycieńcza organizm i sprawia, że jest bardziej podatny na choroby. Najgorzej jest w tzw. Rogu Afryki i regionie Sahelu.

listy
42

Ziarno zasiane

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Na południe!

J.K.

Z łezką w oku

W.D.

Życie za półdarmo

W.D.

Stonowane interpretacje

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Krzywe zwierciadło perfekcji

Piotr Iwicki

Kiedy nad emocjami i tym, co płynie prosto z serca, dominuje iście cyrkowa sprawność warsztatowa, perfekcja, ulatuje duch sztuki.

świat pod lupą
54-55

Co mówią myszy

Witold Dudziński

Ostatnie badania naukowców z obszaru medycyny dają nadzieję milionom chorych, m.in. na cukrzycę, alzheimera czy miażdżycę.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

historia
56-57

Narodziny złotówki

Grzegorz Gadacz

Niektórzy nią gardzą, inni oddaliby wszystko, żeby ją mieć. Polska złotówka obchodzi w tych dniach setne urodziny.

podróżnik
58-61

Żegnaj, Aral!

Jacek Pałkiewicz

Położone na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu Jezioro Aralskie, jedno z czterech największych na świecie, należy już do wspomnień. W ciągu 50 lat jego zbiornik, który zajmował powierzchnię 68 tys. km2, wysechł niemal kompletnie.

Oczami poczętego dziecka

Ignacy Tarnobrzeski

Poruszająca opowieść o dzieciach, które tak bardzo kochały życie, a nie pozwolono im się urodzić.

dobre rady
62-63

Z myślą o kościach

Anna Wyszyńska

Cichy złodziej i zabójca. Te wyjątkowo niepochlebne określenia dotyczą osteoporozy.

Alimenty na rodzeństwo

Bożena Kwiecińska, prawnik

Brat straszy mnie, że jeśli nie będę mu nadal pomagać finansowo, to zaskarży mnie o alimenty. Czy to możliwe?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

O przysłowiach

Mikołaj Wierzchlejski

Liczba mnoga, użyta w tytule, jest na wyrost. Chodzi o ledwie dwa, kiedyś powszechnie znane, teraz pewnie ignorowane i zapominane przysłowia. Na ich przykładzie widać dystans mentalny, jaki dokonał się przez lata i wciąż dokonuje na naszych oczach.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Ma podkreślić znaczenie kreatywnego i innowacyjnego myślenia w rozwiązywaniu problemów, tych małych i tych na skalę światową. Chodzi w nim o zachęcanie do twórczego myślenia oraz do poszukiwania nowych rozwiązań. A może to dobry moment do rozwoju swoich zainteresowań, zdolności i umiejętności?

Łączy sztukę i wiarę

Wysłuchała Angelika Kawecka

Paulina Gawlik otrzymała od Boga dar pokazywania Jego słowa przez obraz, a wszystko przez modlitwę.

Niedziela dobrych pasterzy

Elżbieta Nowak

Ofiarowała się za kapłanów

Ks. Sławomir Sznurkowski, paulista

Aby ratować ich dusze, s. Wanda Boniszewska nie bała się stanąć do walki z mocami ciemności.

Hashimoto Czy można wygrać z chorobą?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-med

To choroba przewlekła o charakterze zapalnym, w przebiegu której układ odpornościowy produkuje przeciwciała niszczące tarczycę.

Młode listki krwawnika

Ojciec Henryk

Krwawnik jako roślina lecznicza był wykorzystywany od czasów starożytnych. Rośnie na terenie całego kraju. Warto go też posadzić u siebie w ogrodzie i wykorzystywać jego liście w wiosennych kuracjach. Krwawnik po ścięciu ponownie odrasta, dlatego możemy go jeść przez cały sezon.

Bezpieczne mieszkanie

KJK

Żeby móc spokojnie cieszyć się wakacyjnym wyjazdem, warto wcześniej zadbać o bezpieczeństwo mieszkania.

Udka z kurczaka na sposoby

Można z nich szybko przygotować pyszne danie. Takie na co dzień i od święta. Wystarczy sięgnąć po ulubione dodatki i przyprawy.

Klasztorne książnice

Są ukryte za ciężkimi drzwiami. By do nich dotrzeć, trzeba przemierzyć kręte schody i korytarze pełne półek z książkami. Klasztorne biblioteki pełniły i nadal pełnią ważne funkcje.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, dlaczego…

I.C.

..od ponad 30 lat w kwietniu pielgrzymi przybywają do sanktuarium w Świętym Gaju?

Konkret życia

Monika Hyla

Uczestnictwo w tej wspólnocie jest dla mnie szczególną przestrzenią, w której Duch Święty pokazuje swoje działanie. Przede wszystkim to grupa ludzi zjednoczonych na modlitwie, uwielbieniu i przy wspólnym stole – mówi Kasia.

Adoptuj życie

Maria Fortuna-Sudor

Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religii, ale jest prawem człowieka, jest prawem najbardziej podstawowym – przekonywał bp Andrzej Jeż.

Ludzie z wyobraźnią miłosierdzia

Ewa Biedroń

Kościół tarnowski wyróżnił wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas – ludzi o wielkich sercach – z okazji patronalnego święta tej katolickiej organizacji charytatywnej.

Boży plan na małżeństwo

Oprac. na podstawie materiału organizatorów

Czekamy z niecierpliwością na przyjazd uczestników – mówią organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Projektu Misterogrande, który rozpocznie się już 1 maja w Gnieźnie.

Kościół w drodze

I.C.

Kościele bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei – powiedział w bazylice św. Wincentego a Paulo abp Wojciech Polak.

Niedziela częstochowska

Jak miło tu przyjechać

Karol Porwich

Bardzo się cieszę, że Matka Boża dzisiaj do nas zawitała. Maryja jest dla mnie wzorem kobiety, a ja w przyszłości chciałabym zostać mamą, taką dobrą, pobożną, uczciwą – zwierza się Klaudia Brąś, która wraz z rodziną przybyła na uroczyste powitanie Ikony Nawiedzenia.

Parafia trzech kościołów

Maciej Orman

Jest tutaj dużo zaangażowanych ludzi i nie mówię tego tylko na potrzeby wywiadu – przyznaje ks. Marian Kozłowski, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie.

Otwarci na życie

Karol Porwich

Świat jest tak stworzony i Pan Bóg tak to już wymyślił, że dzieci pojawiają się w rodzinie. Pojawienie się potomstwa kiedyś było bardziej kojarzone z błogosławieństwem, a liczba dzieci często świadczyła o otwartości na drugiego człowieka i budowaniu relacji – mówi ks. Damian Kwiatkowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej i duszpasterz krajowy Domowego Kościoła.

Niedziela podlaska

Święto seniorów

Paweł Królasik

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w ramach obchodów 30-lecia celebrowała w Sokołowie Podlaskim Święto Seniorów.

Najpierw Jasna Góra, potem matura

Kamila Dębska

Maturzyści Diecezji Drohiczyńskiej tuż przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości tradycyjnie w kwietniu udali się do Częstochowy, gdzie u stóp Tronu Jasnogórskiej Pani, prosili o potrzebne łaski i dary Ducha św. na czas matur i podejmowania najbliższych życiowych decyzji.

Uczą prawdziwych wartości

Tadeusz Szereszewski

W rocznicę proklamowania niepodległego państwa Białoruskiej Republiki Ludowej, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim obchodziło jubileusz 80-lecia istnienia szkoły.

Niedziela kielecka

Pochwała życia

Katarzyna Dobrowolska

Życie rodziny z Markowej – pełne pasji, miłości, proste, a zarazem niezwykłe – stało się inspiracją do najnowszej sztuki, którą pokazała Międzypokoleniowa Grupa Teatralna im. św. Jadwigi Królowej

Zawsze gotów

Agnieszka Dziarmaga

Trzy dekady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej – to dużo, czy mało? W tym stosunkowo krótkim czasie wydarzyło się wiele dobra, a piękne świadectwo młodzieży bywa w niejednej parafii diecezji drogą nawrócenia i drogą ku Bogu dla tych z pozoru obojętnych.

Będzie nowa kapliczka

Agnieszka Dziarmaga

Zdewastowanie w Wielkim Tygodniu kapliczki w Czerwonej Górze k. Chęcin wzburzyło opinię publiczną mieszkańców Kielecczyzny, a szczególnie wiernych dekanatu chęcińskiego.

Niedziela sandomierska

Czuję się obrońcą życia

Ks. Wojciech Kania

Laureatka tegorocznej nagrody „Protector vitae” wypełniała ją, przygotowując narzeczonych do sakramentu małżeństwa, doradzając małżonkom, udzielając wsparcia rodzinom w kryzysie – zaznaczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Madonna w koronach

Ks.Wojciech Kania

Z okazji 120. rocznicy pierwszej koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Dzikowskiej w Muzeum – Zamku Tarnowskich została otwarta czasowa ekspozycja.

Szkoła inna niż wszystkie

Ks. Wojciech Kania

Uczniowie szkół podstawowych oraz ich rodzice stoją przed dylematem wyboru szkoły średniej. Na terenie naszej diecezji jest wiele placówek edukacyjnych, jednak niewiele z nich proponuje takie wychowanie młodego człowieka jak Szkoły Katolickie im. Królowej Jadwigi w Sandomierzu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Świętość w codzienności

Ks. Robert Gołębiowski

W poświęceniu kościoła jeszcze bardziej powinno wybrzmieć uświadomienie sobie tego niezwykłego skarbu jakim jest Kościół, rozumiany jako wspólnota ludzi wierzących –powiedział bp Zbigniew Zieliński.

Życie – święty dar Boga

Adam Szewczyk

Nie kochając człowieka, nie doświadczamy wartości miłości Bożej do człowieka – podkreślił w homilii ks. Tomasz Kancelarczyk.

Ile kosztuje prawda?

Adam Szewczyk

Muzyczna opowieść pt. „Byśmy byli jedno” przygotowana przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej traktowała o działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego.

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous