Reklama

Niedziela Wrocławska

Chleb czy wolność?

2024-04-12 17:06
Bp Maciej Małyga otrzymał medal 95-lecia istnienia Związku Sybiraków.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga otrzymał medal 95-lecia istnienia Związku Sybiraków.

We Wrocławiu odbył się IX Międzynarodowy Marsz Golgoty Wschodu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz Golgoty Wschodu organizowany jest co drugi rok przez Centrum historii Zajezdnia oraz Oddział Związku Sybiraków we Wrocławiu i w sposób szczególny upamiętnia drugą deportację polskich obywateli z okupowanych przez Związek Sowiecki wschodnich województw II Rzeczypospolitej na Syberię.

Obchody Sybirackie rozpoczęły się od Eucharystii w parafii NMP Matki Pocieszeniu u ojców redemptorystów, której przewodniczył bp Maciej Małyga. Biskup Maciej otrzymał także od Sybiraków specjalne odznaczenie. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, harcerze, poczty sztandarowe i uczniowie wrocławskich szkół. – To uroczystość religijno-patriotyczna i obie te rzeczywistości są ważne: i Bóg i nasza Ojczyzna. Dla Sybiraków wiara to nie był teatr czy jakiś zwyczaj. Ci, którzy przeszli Golgotę Wschodu lub na niej pozostali, traktowali Boga i Ojczyznę jako duchową siłę. I od nich chcemy się dziś uczyć tej gorliwości: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówił na początku Eucharystii bp Małyga. W homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii, w której tłum chciał obwołać Jezusa królem. Dlaczego? Bo dał im za darmo chleb. – Jezus nie takim chciał być królem. Jakim był królem, to widzieliśmy podczas Triduum Paschalnego. Ale to jest ciągle dylemat człowieka: chleb czy wolność? Czy iść za Jezusem, który daje wolność, ale nie zawsze daje chleb, ten zwyczajny, który zaspokoi głód? To był też dylemat naszych bliskich, którzy kilkadziesiąt lat temu i przez całą historię naszego kraju, musieli takich wyborów dokonywać. Chleb od królów, ale za jaką cenę? Za cenę wyrzeczenia się tego, co szlachetne, co dobre. Wolność też miała swoją cenę. Nieraz najwyższą, czyli śmierć w wymiarze masowym. To jest także nasz dylemat: chleb czy wolność – zastanawiał się hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ja osobiście często się zastanawiam, ile jest wart patriotyzm, jeśli nie ma w nim czegoś więcej. Jakiejś transcendencji, czyli Boga. Dla mnie osobiście piękny jest ten patriotyzm, który potrafi się wzbić „ponad” właśnie dzięki obecności Boga – przyznał biskup Maciej.

– Jesteśmy w różnych sytuacjach życiowych, mamy różne historie, różne zadania, ale ciągle dokonujemy wyborów: chleb czy wolność? Czy Bóg, czy Honor, czy Ojczyzna? To pewne dziedzictwo, któremu chcemy być wierni. Świadectwo Golgoty Wschodu – ludzi, którzy nie chcieli życia w imperium kłamstwa, niewoli i śmierci. Każdy z nas ma serce i musi w swoim osobistym życiu takich wyborów dokonywać. Słowo Boże nas wyraźnie zaprasza do tego, by pójść za Jezusem – zachęcał bp Małyga.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst