Włoskie dzieci przygotowują się na spotkanie z Matką Bożą w Lourdes. Po pandemicznej przerwie wyruszy pierwszy pociąg wiozący małych pielgrzymów do francuskiego sanktuarium. Pielgrzymka organizowana jest przez organizację UNITALSI, która od ponad 100 lat organizuje dla niepełnosprawnych i chorych pielgrzymki do Lourdes i innych międzynarodowych sanktuariów Europy.
Pociąg wyruszy 16 maja i zabierze 175 chorych i niepełnosprawnych dzieci, którym towarzyszyć będą rodzice, wolontariusze, lekarze i księża. Mali pielgrzymi pochodzą ze szpitali pediatrycznych w całych Włoszech. „Będzie to pierwsza pielgrzymka dzieci po pandemii” - powiedział prezes UNITALSI, Rocco Palese.
Pielgrzymka będzie dostosowana do małych pątników także przez użycie odpowiedniego języka. „Zacznie się w świecie bajki, będzie to spotkanie z postaciami z opowieści o Pinokiu, dzieci otrzymają nawet odpowiednie kostiumy uszyte specjalnie przez nasze wolontariuszki. Docierając do Lourdes zostawimy świat bajki i przejdziemy do spotkania z konkretną rzeczywistością, którego najważniejszą częścią będzie spotkanie z Matką Bożą i wspólna modlitwa” - mówi watykańskim mediom Rocco Palese. Wyraża przekonanie, że rodzice, którzy będą towarzyszyć swoim dzieciom, które przeżywają często bardzo trudne doświadczenia przywiozą ze sobą wiele próśb i intencji. „Będzie to więc pielgrzymka dzieci, które przeżywać będą to wszystko, co wpisuje się normalny program wizyty w Lourdes” - podkreśla.
„Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może” pod takim hasłem odbywają się w tym roku kolonie polonijne organizowane przez 19 Caritas Diecezjalnych, a współfinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wiele turnusów już się odbyło.
Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?
2025-05-06 10:17
tom (KAI Rzym)/KAI
PAP/EPA
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację
„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".
s. Urszula Fabisiak MChR, rzecznik prasowy Konferencji WPŻZZ/KAI
Hubert Gościmski
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze
150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.