Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu z biskupem sosnowieckim udział wzięli również pracownicy wydziałów kurialnych, na czele z kanclerzem - ks. Mariuszem Karasiem.

Podczas konferencji bp Ważny odwołał się do wydanego 2 maja przez Stolicę Apostolską Listu papieża Franciszka do proboszczów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup wskazał, że z tego papieskiego nauczania można zaczerpnąć trzy ważne inspiracje. Pierwszą jest poszukiwanie i rozpoznawanie wśród swoich wiernych na parafiach szczególnych darów, które posiadają. Te charyzmaty mogą być nieocenioną pomocą w rozpalaniu na nowo lokalnych wspólnot. Bp Ważny zapewnił, że taka współpraca ze świeckimi może zarówno odciążyć księży, jak i rozwinąć samych wiernych, ale przede wszystkim rozproszyć w kapłanie przekonanie, że jest samotny w tym, co robi i jak żyje.

Drugą inspiracją, pochodzącą z Listu Ojca Świętego do proboszczów, jest konieczność wspólnotowego rozeznawania jako konkretnej formy duszpasterskiej w parafii. Naturalnym miejscem takich „rozmów w Duchu" powinny być Rady Parafialne. To w tych gremiach można rzeczywiście rozeznać, jakie zadania można powierzyć świeckim, a jakie powinny pozostać w kompetencjach proboszczów. - Duch Święty zaprasza nas do czegoś nowego. Często wymaga to od nas, abyśmy puścili to, czego od lat kurczowo się trzymaliśmy, jako jedynie słusznych metod pracy - powiedział bp Ważny.

Braterstwo kapłańskie i łączność prezbiterów między sobą oraz ze swoimi biskupami to trzecia inspiracja, którą wydobył z papieskiego nauczania hierarcha. Zachęcił księży dziekanów do pielęgnowania kapłańskich spotkań, które pozwalają prezbiterom odkrywać, że najpierw sami są „synami i braćmi". - Nie zbudujemy komunii i wspólnoty w powierzonych nam parafiach, jeśli sami najpierw nie będziemy żyć tymi wartościami w kapłańskim gronie - podkreślił bp Ważny.

Podczas konferencji najwięcej czasu poświęcono na wypowiedzi każdego dziekana. Księża mieli możliwość przybliżyć charakterystykę poszczególnych dekanatów, które różnią się między sobą pod wieloma względami: tradycją, religijnością, praktykowaniem życia sakramentalnego czy uczestnictwem w katechezie. Dziekani mieli okazję podzielić się pomysłami duszpasterskimi, które powiodły się w ich rejonach, ale również wskazywali na problemy i wyzwania, z którymi się mierzą.

Reklama

Głos zabierali również dyrektorzy poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej. Przypomniano o najbliższych inicjatywach, takich jak konkurs pt. Aktywna Parafia, organizowanych przez Katolicką Agencję Informacyjną, który ma na m.in. celu promowanie innowacyjnych rozwiązań duszpasterskich praktykowanych w polskich parafiach.

Uczulono księży dziekanów na bardziej wnikliwe kontrolowanie zaświadczeń, które okazywane są przez wiernych w kancelariach, gdyż ostatnio odnotowano przypadki podrabiania takich dokumentów. Pojawił się także wątek parafialnych stron internetowych, które w obecnym świecie są wizytówką każdej parafii i pierwszym miejscem pozyskiwania informacji o niej. Skierowano do księży prośbę, aby te parafie, które nie mają własnej witryny, zatroszczyły się o jej budowę, a pozostałe - o bieżącą aktualizację publikowanych informacji oraz o poprawność danych teleadresowych parafii.

Ważną informacją z wydziału finansowo-gospodarczego była kwestia ubezpieczeń nieruchomości parafialnych i nowych wymogów, które muszę spełnić ich administratorzy, m.in. przygotowanie się do wizyt kontrolnych ze strony ubezpieczycieli.

Na koniec bp Artur Ważny poinformował o zaplanowanym szeregu wizyt we wszystkich 23 dekanatach, które chce odwiedzić jeszcze przed ingresem, czyli przed 22 czerwca. Spotkanie w każdym z dekanatów będzie składać się z następujących punktów: spotkanie ze świeckimi, zaangażowanymi w życie parafii; potem Msza Święta pod przewodnictwem bp. Artura i z jego homilią; następnie spotkanie indywidualne z dziekanem; adoracja Najświętszego Sakramentu z uczestnictwem wszystkich księży z danego dekanatu połączona z rozważaniem słowa Bożego; po niej wspólne spotkanie kapłańskie na plebanii, a po jego zakończeniu czas na indywidualne rozmowy z księżmi.

Reklama

Na koniec biskup poprosił księży o szczególną modlitwę i troskę o Seminarium Duchowne i o nowe powołania do kapłaństwa.

Konferencja dziekanów zakończyła się wspólną modlitwą Regina Caeli.

Podziel się:

Oceń:

+3 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Wielkopostne "Ojcowskie Serce" - bp Artur Ważny - odc. 3

Bp Artur Ważny: Kiedy modlimy się "święć się imię Twoje", Bóg zaprasza nas do tego, żebyśmy nie koncentrowali się na sobie, nie zniewalali sobą innych, ale byśmy czynili ich zdolnymi do wyboru, do walki, do wyzwań.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj