Reklama

Kościół

Wyszyński. Pater Patriae

2024-07-01 09:28

Mat. prasowy

Muzeum „Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu serdecznie zaprasza 2 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy czasowej pt. „Wyszyński. Pater Patriae". Jest to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Od 3 lipca do 19 września na wystawie w Muzeum zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wstęp

„Ideały, szlachetne porywy i entuzjazm potrzebne są i dzisiaj. Gdybyśmy nawet wszystko dokładnie obrachowali, obliczyli, podsumowali, gdyby zgadzało się nasze «ma» i «winien», gdybyśmy najlepiej ułożyli bilanse, nic to nie pomoże, gdy zabraknie cnót ofiarności, wyrzeczenia się siebie, poświęcenia pracowitości, sumienności, rzetelności i uczciwości. A cnoty te wyrabia bardziej etyka chrześcijańska aniżeli świecka.”

Cytuję te słowa Błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kiedy bohatersko walczy Ukraina, broni się Kijów, Charków, Lwów, Mariampol, ukraińskie dzieci i ludność cywilna chronią się w piwnicach i w metrze. W obronie swojej ojczyzny walczą ojcowie, mężowie i młode kobiety. Polacy udzielają humanitarnej pomocy uchodźcom, karmią, przyjmują pod swoje dachy, udzielają pomocy medycznej, robią, co mogą, wspierają, rozumieją…, upominają się o pomoc zachodnich decydentów. Tak dyktują im ukształtowane po „polsku” serca. Trwa nowa „Krucjata Miłości” przeciwko rozpętanej przez Rosję barbarzyńskiej wojnie na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ta wystawa i publikacja, wpisują się w swój czas ….

Celem naszego działania było przypomnienie szerzonych przez Bł. Stefana Wyszyńskiego wartości i ideałów, a także oddanie hołdu niezłomnemu kardynałowi i uczczenie jego beatyfikacji, która przypadła na czas „lockdownów” i pandemicznych ograniczeń, co uniemożliwiło Polakom masowy i bezpośredni udział w beatyfikacyjnych uroczystościach. Nie chodzi wszak o to, żeby dodać do kolekcji panteonu polskich świętych kolejnego błogosławionego, zawiesić obraz, postawić pomnik, przeczytać książkę i odstawić na półkę. Wszak to „Prymas Tysiąclecia” – „jeden na tysiąc lat”, prorok naszej współczesności i patron na teraz. To syn i dobrowolny „niewolnik” Maryi, który cały swój Naród Jej zaprzysiągł i ofiarował w odnowionych Ślubach Jasnogórskich. Dał nam tarczę ku obronie i wzór miłości – wyprowadził z bolszewickich knutów na „wolnych ludzi”.

Reklama

Mówił – „Czas to miłość…”.

Ten czas teraz wypełnia się… Bóg jest Panem Czasu – a czas to MIŁOŚĆ. Mamy w Błogosławionym prymasie Wyszyńskim pełnego pasji i miłości do ojczyzny orędownika u tronu Królowej Polski. Ta miłość jest odwzajemniona. Ukrainę, gdzie toczy się teraz wojna, obejmują śluby lwowskie Andrzeja Boboli, na których oparł się prymas. Te śluby nas łączą… Łączy nas trudna historia i więzy krwi… Chrześcijaństwo to więzy MIŁOŚCI.

Czas na Rosję…

Odbyła się już pierwsza prezentacja wystawy w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Przed nami kolejne w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i dziewięć następnych w planie… Czas pokaże, co będzie dalej. Dziś już nic nie można przewidzieć. Życie weryfikuje wszelkie plany. Trzeba jednak – jak zalecał Prymas – robić to, co każdy z nas może…, co dobre…, co słuszne…, co piękne… Wykonywać sumiennie swoją pracę i powołanie – w ten sposób wypełniać wolę bożą. Twórczość skierowana ku sacrum, podejmująca wartości, wskazująca ideały – to dobry plan i ważne zadanie, które wskazywał kardynał Wyszyński – kształtowanie kultury swojego narodu i tożsamości z myślą o przyszłych pokoleniach.

W wystawie Wyszyński – Pater Patriae, zorganizowanej przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Toruniu, bierze udział 85 artystów z różnych regionów Polski, m.in. z Lublina, Warszawy, Przemyśla, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Piły, Łodzi, Rzeszowa, Krakowa Kielc, Częstochowy, Zamościa, Bydgoszczy i Torunia. Prezentowane prace (126 dzieł), wykonane w różnych technikach artystycznych – malarskich, rysunkowych, graficznych, fotograficznych, rzeźbiarskich i multimedialnych, powstały w zdecydowanej większości specjalnie na wystawę w związku z okolicznością beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i są prezentowane po raz pierwszy. Wyjątek stanowi kilka dzieł artystów seniorów, którzy wybrali na wystawę prace ze swojego dorobku. Wystawa będzie prezentowana kolejno w 12 galeriach i muzeach w Polsce, które podjęły się współorganizowania artystycznej „pielgrzymki”. Zakładając koncepcję cyklu wystawienniczego, chcemy nawiązać do trasy uwięzienia prymasa Wyszyńskiego oraz do zainicjowanych przez niego peregrynacji Jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. Celem naszego działania jest ewangelizacja przez sztukę oraz dotarcie do szerokiego odbiorcy z przesłaniami i nauczaniem kardynała Wyszyńskiego przekazanymi nie wprost, lecz za pomocą kreacji artystycznych. Powstałe dzieła będą też w niekonwencjonalny sposób upamiętniały to ze wszech miar znaczące wydarzenie, jakim była beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

„Pielgrzymka” – to rodzaj modlitwy, podjęty trud, postanowienia, modlitwa. Takie też są założenia tej wystawienniczej pielgrzymki. Udział w niej jest traktowany przez wielu artystów jako wspólnotowy manifest, a zarazem osobista deklaracja, stanięcie po stronie PRAWDY, DOBRA i MIŁOŚCI, ku czemu niestrudzenie nawoływał Bł. prymas Wyszyński. Uczestnicy wystawy z wielkim zaangażowaniem realizowali swoje dzieła, o czym świadczą ich wypowiedzi zamieszczone w tej publikacji. Album towarzyszący wystawie jest autonomiczną częścią projektu Wyszyński – Pater-Patriae, a jednocześnie formą katalogu. Reprodukcje dzieł prezentowanych na wystawie oraz komentarze ich autorów zestawione zostały w publikacji z fragmentami wypowiedzi i tekstów kardynała Wyszyńskiego.

Publikacja podzielona jest na sześć części skupionych wokół wątków tematycznych, charakteryzujących postawę i duchowość Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo..., Non Possumus, Via Dolorosa, …per Mariam, Pater Patriae, Caritas et Misericordia. W ich zawartość wprowadzają czytelników opracowania ks. prof. Witolda Kaweckiego i dr Ewy Dryglas-Komorowskiej. Całość dopełnia i zamyka kalendarium życia i działalności prymasa Wyszyńskiego oraz biogramy artystów i autorów tekstów. Autorem logotypu wystawy, umieszczonego na okładce albumu plakatu, jest Piotr Młodożeniec.

Reklama

Podziękowania

Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem i objęcie wystawy swoim patronatem księżom arcybiskupom i biskupom miejsc współorganizujący wystawę, a także Przewodniczącemu Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski ks. biskupowi Michałowi Janosze, który przyjął patronat nad całym projektem. Patronaty te są w naszym odczuciu symbolicznym znakiem tak bliskiej kardynałowi Wyszyńskiemu eklezjalności Kościoła.

Składamy także podziękowania współorganizatorom i patronom organizacyjnym wystawy, szczególnie Marszałkowi Województwa Kujawsko -Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu a także dyrekcjom i wszystkim realizacyjnym dwunastu placówek galeryjnych i muzealnych, które podjęły się trudu współpracy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację wystawy i publikacji.

Uczestniczącym w wystawie artystom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, podjęty wysiłek i zaangażowanie w realizację swoich dzieł oraz powierzenie ich naszej opiece, aby mogły przebyć dedykowaną prymasowi „pielgrzymkę” po Polsce.

Kuratorzy wystawy

Dr hab. prof. Mirosława Rochecka
Ks. dr hab. prof. Dariusz Kotecki

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W obiektywie mistrza

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę
w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Spośród 200 zdjęć prezentowanych na wystawie wiele ukazuje Karola Wojtyłę w jego Krakowie. Na zdjęciu Adam Bujak z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim

Niedawno Adam Bujak wrócił do Rzymu, a wszystko za sprawą wystawy fotograficznej o kard. Karolu Wojtyle.

Więcej ...

Caritas Polska ruszyła z kolejną pomocą dla Strefy Gazy

2024-07-02 14:27

Adobe Stock

Prawie 1,5 miliona złotych trafi do mieszkańców Strefy Gazy. Pieniądze będą przekazane w trzech formach pomocy: gotówkowej, psychospołecznej oraz podstawowej opieki medycznej. Wsparcie w formie gotówki trafi do 1000 rodzin. Każda z nich otrzyma jednorazową zapomogę, w wysokości 860 zł.

Więcej ...

Licheń: uroczystości odpustowe z nuncjuszem apostolskim

2024-07-02 18:56

lichen.pl

Miejscami skupienia i duchowej odnowy nazwał sanktuaria maryjne abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył 2 lipca sumie odpustowej w licheńskiej bazylice.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...