Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Królewski orszak w Będzinie

Jeden z Orszaków Trzech Króli na Podbeskidziu

Archiwum

Jeden z Orszaków Trzech Króli na Podbeskidziu

Kościół obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. W tym dniu ulicami naszych miast przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. W naszej diecezji - w Będzinie. Patronat honorowy nad nim przyjęli: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski i starosta będziński Krzysztof Malczewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego, która wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem, zobaczymy po raz pierwszy w naszej diecezji, a po raz piąty w Polsce przemarsz kolorowych, rozśpiewanych „procesji” wiernych, nazywanych Orszakami Trzech Króli. Orszak przejdzie 6 stycznia 2013 r. przez ponad 70 polskich miejscowości. Przypomnijmy, że w 2012 r. Orszak Trzech Króli odbył się w 24 miastach, a w 2011 r. - zaledwie w pięciu.

Takie orszaki odbędą się po raz pierwszy także poza granicami Polski - w Kamieńcu Podolskim, Chmielnickim i Winnicy na Ukrainie, w hiszpańskiej miejscowości Badajoz, a nawet na innym kontynencie - w egzotycznej Republice Środkowoafrykańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ideą Orszaku Trzech Króli jest zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia. Organizatorzy namawiają do głośnego śpiewu kolęd i pastorałek podczas marszu. Hasło 5. edycji orszaku to „Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. Wspólnoty parafialne, uczniowie - każdy tego dnia będzie miał niecodzienną okazję wyruszyć za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus. Orszak, złożony z trzech części - orszaków - afrykańskiego, azjatyckiego i europejskiego, wyruszy ok. godz. 12.00 spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy al. Kołłątaja 101. Przewodzić mu będą Trzej Królowie na koniach. Następnie orszak, przechodząc przez osiedle na Warpiu, ulicami św. Brata Alberta, Sienkiewicza, Kościuszki, Małachowskiego, Sączewskiego i Kołłątaja dotrze do żłóbka przy kościele Świętej Trójcy w Będzinie.

Reklama

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli będą też mieli okazję obejrzenia po drodze, na specjalnych przystankach - stacjach, scen odegranych na pamiątkę wydarzenia sprzed ponad 2 tys. lat. I tak, miną dwór króla Heroda, napotkają kusicieli z „krainy przyjemności”, którzy będą ich chcieli zatrzymać na drodze do Jezusa, a po przezwyciężeniu pokus umocnią ich na tej drodze aniołowie, by mieli siły do oparcia się ostatniej pokusie stojącej na przeszkodzie w drodze do żłóbka. Ostatnim elementem będzie pokłon Trzech Króli w stajence pod murami będzińskiego kościoła Świętej Trójcy.

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 r. organizowano w niej jasełka, w których brali udział uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w 2008 r. jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem Sternika) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulice, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji Orszaku było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej dyskusji. Wówczas właśnie padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz oprzeć na historii Trzech Króli.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-07 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie w Objawienie Pańskie

W tym roku nie będzie tradycyjnego Orszaku Trzech Króli

PB

W tym roku nie będzie tradycyjnego Orszaku Trzech Króli

Nie przemarsz, a śpiewanie kolęd. Nie 6, lecz 5 stycznia. Tak w wielkim skrócie można przedstawić program tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Piknik dzielnicowy - czas integracji i zabawy

2024-05-20 14:24

Karol Porwich

To był rodzinny czas spędzony w miłej atmosferze - mówią uczestnicy festynu dzielnicowego, który odbył się 19 maja 2024r. na terenie parafii św. Kaspra del Bufalo Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj