Reklama

Wiadomości

Edukacja: Kwestia odpłatności za e-dzienniki budzi wiele kontrowersji

Karol Porwich/Niedziela

Barbara Nowacka poinformowała, że problem odpłatności za część funkcjonalności e-dzienników jest jej znany i widzi potrzebę poważnego zajęcia się tym tematem. Sprawa jest analizowana i rozpoczęła na ten temat rozmowy wewnątrz resortu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowacka pytana była w środę przez dziennikarzy m.in. o to, czy MEN pracuje nad zmianę przepisów o opłatach za korzystanie z e-dzienników przez rodziców.

"Każdy rodzic, kiedy dowiaduje się, że ma bezpłatne narzędzie, ale dodatkowa aplikacja jest dodatkowo płatna, to zastanawia się, na ile spełnia to kryteria bezpłatnej edukacji" – powiedziała Nowacka. Tym bardziej – jak zaznaczyła, że funkcjonalność aplikacji jest lepsza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformowała, że rozpoczęła kilka tygodni temu analizy, w jaki sposób państwo "może wziąć odpowiedzialność za to, by rodzic miał dostęp do bezpłatnych informacji dotyczących dziecka". Wyraziła nadzieję, że będzie w ciągu dwóch miesięcy gotowa przekazać informacje na ten temat.

"Mam też świadomość, że to są duże interesy. Są dwie firmy, które w tej chwili mają takie aplikacje. Mówią: +cena nie jest wygórowana+, bo to kwestia kilkudziesięciu złotych w skali roku. Natomiast dla wielu osób jest to cena jednak duża, szczególnie, gdy mają kilkoro dzieci, a systemy nie są zsynchronizowane" – powiedziała.

Zapewniła, że resort "widzi potrzebę poważnego zajęcia się tematem". Dodała, że jak będzie gotowa, to chętnie powie, jakie kroki podejmie ministerstwo i rząd w tej sprawie.

Dopytywana, czy w grę może wchodzić rządowa platforma zamiast prywatnej, odpowiedziała: "Jak będę gotowa do tego typu deklaracji, to chętnie je ogłoszę".

Reklama

"Żeby była świadomość: nie zamierzamy konkurować z prywatnymi firmami, natomiast zależy mi na tym, by zapewnić rodzicom dostęp bezpłatny do informacji o przebiegu edukacji dziecka w każdym wariancie" – wskazała.

Zaznaczyła, że to, czym się różni dzisiaj dostęp przez jeden czy drugi system od dostępu przez dodatkowo płatną aplikację, powiedziała, że aplikacja ma dodatkowe funkcje, np. wczesne powiadamianie o takich rzeczach, że np. na jutro trzeba przynieść farby, dziecko dostało taką czy taką ocenę, dziecka nie ma w szkole. Zaznaczyła, że rodzic, który nie ma takiej płatnej aplikacji, musi ciągle sprawdzać informacje w systemie.

"To poważny temat do przemyśleń. Zaczęłam rozmowy, na razie wewnątrz resortu, analizy, jak by taki plan mógł wyglądać, w jakiej perspektywie czasowej i z jakim kosztami finansowymi" – powiedziała Nowacka.

Poseł klubu Lewicy Adrian Zandberg z partii Razem, zwrócił się z interpelacją do minister edukacji Barbary Nowackiej. Podkreślił w niej, że e-dziennik jest głównym kanałem komunikacyjnym nauczycieli z rodzicami. Jednocześnie zauważył, że obecnie platformy szkolne są obsługiwane wyłącznie przez prywatne firmy, których głównym celem jest zysk.

Przywołał rozporządzenie ministra edukacji w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania. Zgodnie z nim "prowadzenie dziennika elektronicznego wymaga (...) umożliwienia bezpłatnego wglądu rodzicom do dziennika elektronicznego, w zakresie dotyczącym ich dzieci". W jego ocenie państwo ma zasoby, by dostarczyć darmową platformę zapewniającą rodzicom i uczniom kontakt ze szkołą.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-09-05 10:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ONZ: abp Caccia o potrzebie wspierania edukacji i rodziny

Główna siedziba ONZ w Nowym Jorku

adobe.crock.pl

Główna siedziba ONZ w Nowym Jorku

Inwestycje w edukację są niezbędne i powinny się rozpocząć od odpowiedniej pomocy i wsparcia dla rodziny, która jest pierwszą i podstawową szkołą życia społecznego – powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Wziął on udział w debacie na temat roli edukacji w walce z ubóstwem i wspieraniu zrównoważonego rozwoju.

Więcej ...

Czy Bóg mówi przez sny?

Adobe Stock

Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?

Więcej ...

Nigeria: zabity i troje porwanych w ataku na seminarium duchowne

2025-07-14 12:50

Unsplash/pixabay.com

W Nigerii w wyniku zbrojnego ataku na seminarium diecezjalne w stanie Edo zginął mężczyzna, a trzech młodych seminarzystów zostało porwanych. Zabity mężczyzna był ochroniarzem, poinformował misyjny portal informacyjny Fides. Według diecezji Auchi, atak miał miejsce w ubiegły czwartek około godziny 21:00 czasu lokalnego w wiosce Ivhianokpodi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski