Reklama

Niedziela Łódzka

20 lat „Niedzieli Łódzkiej”

Tygodnik dla Kościoła lokalnego

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Ks. Józef Janiec

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 lat obecności łódzkiej edycji „Niedzieli” w archidiecezji łódzkiej to cząstka naszej najnowszej historii, ważnej nie tylko dla redaktorów i dziennikarzy, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli pismo, ale także dla czytelników naszej edycji. Nawet skromny jubileusz staje się wspólnym świętem redakcji i autorów oraz rzeszy czytelników. Jedni i drudzy przeżywają satysfakcję z przebytej drogi, choć nie zawsze była ona łatwa.

„Niedziela Łódzka” powstała jako pierwsza z 19 edycji diecezjalnych Tygodnika Katolickiego „Niedzieli”. „Niedziela” powstała przed II wojną światową, musiała pokonywać wiele przeszkód. Przybliża czytelnikom sprawy Kościoła oraz sprawy Polski, pragnie budzić miłość do Kościoła i ojczyzny. Ma wielu wiernych czytelników, może pochwalić się znakomitymi nazwiskami piszących w niej autorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powstanie edycji

Pierwszy numer „Niedzieli Łódzkiej” ukazał się 11 kwietnia 1993 r. 15 października 1996 r. ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek w obecności biskupów pomocniczych Bohdana Bejze i Adama Lepy oraz redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Ireneusza Skubisia poświęcił lokal redakcji „Niedzieli Łódzkiej”. W trakcie spotkania abp Ziółek podkreślił rolę „Niedzieli” w informowaniu społeczności katolickiej o istotnych problemach współczesnego życia i działalności Kościoła. Podkreślił, że Kościół w Łodzi wybrał tygodnik z Częstochowy nie tylko dlatego, że jest on bliski terytorialnie, ale ponieważ także merytorycznie bardzo odpowiada zadaniom Kościoła.

Zmieniali się redaktorzy naszej edycji. Pierwszym redaktorem „Niedzieli Łódzkiej” był ks. dr Eugeniusz Gieparda, następnie ks. dr Jan Wolski, po nim ks. dr hab. Marek Stępniak. W tym zadaniu wspierał ich ks. dr Konrad Krajewski, obecnie ceremoniarz papieski w Watykanie. Od 1 marca 1996 r. funkcję redaktora odpowiedzialnego pełni autor niniejszego artykułu. Funkcje redaktorów pełnili także w różnych okresach: red. Marian Miszalski, red. Elżbieta Adamczyk, ks. Janusz Szeremeta, red. Aleksandra Łuczak. Obecnie zespół redaktorski oprócz autora niniejszego artykułu stanowią: ks. Mariusz Wojturski - redaktor prowadzący oraz redaktorzy: Anna Skopińska i Henryk Tomczyk. Pracowników edycji wspiera grono publicystów, spośród których należy wymienić: Agnieszkę Sadowską, Janusza Janysta, ks. Krzysztofa Nalepę, państwa Celinę i Tadeusza Maćkowiaków (†), Jadwigę i Marka Kamińskich, Łukasza Głowackiego, Marię Niedzielę, w przeszłości Jana Sabelę, Annę Pierzyńską, Jerzego Szydę. Naszą edycję wspiera też wiele innych osób mieszkających w Łodzi oraz poza Łodzią. W historii „Niedzieli Łódzkiej” opiekowało się naszą edycją kilku redaktorów redakcji macierzystej w Częstochowie: Katarzyna Woynarowska, Ilona Kisiel, Anna Sojka, Piotr Kublicki, Marta Bilonowicz-Hutna, Ewa Oset, Anna Cichobłazińska.

Reklama

Zadania i problemy edycji

Powstanie „Niedzieli łódzkiej” zawdzięczamy decyzji abp. Władysława Ziółka oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pragnę wyrazić wdzięczność za ich stałą troskę o rozwój „Niedzieli Łódzkiej”. W jednym z apeli skierowanych do wiernych w sprawie czytelnictwa prasy katolickiej abp Władysław Ziółek pisał: „Moim Braciom i Siostrom w archidiecezji kładę na serce w szczególny sposób tygodnik zatytułowany «Niedziela», który od 1993 r. ukazuje się w edycji łódzkiej. (...) Wyrażam moje uznanie i wdzięczność wobec tych duszpasterzy i wiernych świeckich, którzy w swoich parafiach przyczyniają się skutecznie do wzrostu czytelnictwa tygodnika «Niedziela» i innych czasopism katolickich”. Ksiądz Arcybiskup dziękował także „zarówno dziennikarzom, jak i publicystom, którzy na łamach prasy katolickiej ofiarowują nam regularnie mądre i piękne słowo drukowane, będące owocem wiary i osobistych solidnych przemyśleń”. Jego zdaniem: „Dzięki łódzkiej edycji «Niedzieli» wierni archidiecezji mają regularny serwis informacyjny o Kościele łódzkim, poznają bliżej jego historię i współczesne problemy. Można najkrócej powiedzieć, że każdy numer «Niedzieli Łódzkiej» odpowiada w sposób interesujący na pytanie, co ważnego dzieje się w Kościele łódzkim. Mówi na ten temat nie tylko słowem, lecz również barwną fotografią”.

O czym pisała „Niedziela Łódzka” na przestrzeni 20 lat? Zgodnie z założeniem przedstawiała życie naszego łódzkiego Kościoła. Ukazywała ważne wydarzenia poszczególnych wspólnot, przedstawiała wypowiedzi i nauczanie Pasterzy archidiecezji, historię poszczególnych parafii. Ukazywała postaci i działalność zasłużonych kapłanów. Na łamach „Niedzieli Łódzkiej” ukazywały się artykuły o zagrożeniach wiary, komentarze do aktualnych wydarzeń. Zabierali głos wybitni kapłani, ale także świeccy w ważnych sprawach dotyczących wspólnoty. Historia naszej edycji to także pokonywanie trudności i żmudna praca w warunkach kryzysu czytelnictwa nie tylko prasy katolickiej. Jednak mimo tych trudności, kilkanaście milionów egzemplarzy naszego tygodnika, tysiące artykułów w „Niedzieli” ogólnopolskiej i w naszej edycji trafiło do rąk czytelników. Wyrażając wdzięczność naszym wiernym czytelnikom, liczymy na ich zaangażowanie i życzliwość także w przyszłości. Dziękujemy także wszystkim duszpasterzom za propagowanie naszego pisma.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwie rocznice

Julia A. Lewandowska

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj