Reklama

Aula

Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powszechne skojarzenia, które budzi nazwisko ks. Piotra Skargi, to: „Kazania Sejmowe”, obraz Jana Matejki oraz modlitwa za Ojczyznę - przypomniana przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r. Dobrą okazją do głębszego poznania postaci słynnego kaznodziei jest książka Krzysztofa Koehlera pt. „Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze”.

29 kwietnia w auli naszej redakcji w Częstochowie odbyła się promocja książki z udziałem autora, który odpowiadał na pytania prowadzącego spotkanie ks. Mariusza Frukacza. Wcześniej Krzysztof Koehler został przedstawiony uczestnikom spotkania przez Mariana Florka. Autor urodził się w Częstochowie, jest poetą, eseistą i krytykiem literackim. - Jest autorem czterech tomów wierszy. Zaliczany jest do pokolenia „bruLionu” - przypomniał Marian Florek. - Intrygujący dla czytelnika tytuł „Boży podżegacz”, czyli w staropolskim rozumieniu podpalacz, jest według autora synonimem jezuickiej żarliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Koehler obszernie odpowiadał na pytania problemowe dotyczące m.in. współczesnego odbioru osoby ks. Skargi, jego działalności, wizerunku państwa, który wyłania się z jego kazań.

Ks. Piotr Skarga, znany jest przede wszystkim jako kaznodzieja na dworze króla Zygmunta III Wazy. Wcześniej studiował w Akademii Krakowskiej, w 1565 r. przyjął święcenia kapłańskie, kilka lat później, podczas pobytu w Rzymie, wstąpił do Zakonu Jezuitów. - Już chyba w Rzymie zorientowano się, że jest wybitną osobowością, obdarzoną szczególną siłą słowa i mocą perswazji, dlatego dość szybko skierowano go do pracy w Polsce - podkreślił Krzysztof Koehler.

W tej wielowymiarowej postaci trzeba zauważyć także teologa, duszpasterza, który wskazywał wartości moralne, twórcę systemu pomocy biednym, twórcę myśli politycznej i patriotę. Wiele pisał, a jego „Żywoty świętych” można nazwać bestsellerem wszech czasów, były bowiem wznawiane w wysokich nakładach aż do połowy XX wieku. W nurcie polityczno-patriotycznym swoich dzieł pisze m.in. o zagrożeniach związanych z rozpanoszeniem się szlacheckiej wolności i przewiduje przyszły upadek państwa. - Jego radykalizm sprawiał, że wokół jego osoby tworzono wiele pomówień, które towarzyszyły mu za życia, bardzo go boląc - podkreślił Krzysztof Koehler.

Reklama

- Ta książka sprawia, że ks. Piotr Skarga żyje, poznajemy go jako kapłana, duszpasterza, człowieka, który musiał się zmierzyć ze swoimi czasami - powiedział ks. Mariusz Frukacz. - Ks. Skarga dostrzegał i głosił, że wiara nie jest wartością, którą zamykamy w sercu, wiara ma wymiar społeczny.

Spotkanie ubogacił występ Katarzyny Błaszczyk i Joanny Ryś ze studenckiego teatru „naJana”, które przedstawiły fragmenty poematu „Porwanie Europy” Krzysztofa Koehlera.

- Ks. Piotr Skarga to wielkie imię, wielki symbol, przede wszystkim jeżeli chodzi o umiłowanie Ojczyzny - powiedział na zakończenie spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Przypomniał, że rok 2012 był Rokiem ks. Piotra Skargi. Zapewne dzięki temu wiele środowisk modliło się za Ojczyznę jego modlitwą i podejmowało patriotyczne rozważania na kanwie jego dzieł. Mimo wszystko Rok ten pozostawił pewien niedosyt. Dlatego jesteśmy wdzięczni autorowi za tę książkę, bowiem do postaci ks. Skargi trzeba powracać - mówił Redaktor Naczelny „Niedzieli”.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-06 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokaz filmu o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim „Czy warto było tak żyć?"

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...