Reklama

Wiadomości

Burmistrz Czarnego Dunajca: Będziemy finansować lekcje religii, bo tego chcą mieszkańcy!

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

facebook.com/MarcinRatulowski

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w systemie nauczania katechezy wywołały ogromne poruszenie społeczne. Jak się okazuje, także w lokalnych środowiskach miejskich i wiejskich jest to temat wzmożonych dyskusji. Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca w wywiadzie dla portalu niedziela.pl wskazuje, że to właśnie pytania mieszkańców skłoniły go do jasnej deklaracji o finansowaniu lekcji religii w szkole przez samorząd nawet, jeśli nie będzie wsparcia ze strony państwa. W wywiadzie z Łukaszem Brodzikiem mówi także o tym, dlaczego nie boi się takich inicjatyw wbrew linii obecnego rządu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Będziemy finansować lekcje religii, nawet bez wsparcia rządu

Łukasz Brodzik: Panie Burmistrzu, w czasie, gdy minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada zmniejszenie liczby godzin katechezy w szkołach do 1 lekcji w tygodniu i inne działania de facto wypychające lekcje religii ze szkół, pan deklaruje, że w gminie Czarny Dunajec lekcje religii będą się odbywać normalnie. Dlaczego?

Marcin Ratułowski: Rzeczywiście, podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej na terenie miasta i gminy Czarny Dunajec, jasno zadeklarowałem zarówno nauczycielom, jak i rodzicom oraz uczniom, że samorząd Miasta i Gminy Czarny Dunajec posiada środki i będzie nadal finansował, czy to dodatkową lekcję religii, czy w ogóle lekcje religii w szkole, a nie będzie obawiał się tego, że tych lekcji mogłoby nie być. Nasz samorząd jest na tyle wydolny, że podoła temu zadaniu finansowemu bez żadnego problemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A czy widzi Pan takie obawy w społeczeństwie, że religia w szkołach może być wstrzymana?

Podhalańskie społeczeństwo naszej gminy, w szczególności to katolickie praktycznie co tydzień i na wszystkich zebraniach wiejskich pytało, jakie jest moje stanowisko i czy nie boimy się tego, że religia zostanie wyprowadzona ze szkoły. Aby te wszystkie obawy mieszkańców ukrócić i ich uspokoić, padła z moich ust ta deklaracja i ta deklaracja jest wiążąca, przynajmniej do końca obecnej kadencji.

Dlaczego według Pana katecheza powinna pozostać w szkołach?

Reklama

Jestem jednym z pierwszych roczników uczniów, którzy mieli katechezę już w szkole. Mieliśmy fantastycznych pedagogów-katechetów i bardzo wiele z tego skorzystałem, z nauki społecznej Kościoła Katolickiego, na której się ugruntowałem i dzięki temu stałem się dobrym człowiekiem i nie poszedłem w złą stronę. Uważam, że lekcje religii, w szczególności z naciskiem na etykę powinny być w szkołach, bo one rozwijają uczniów, uczą ich podejścia chrześcijańskiego, którego nam wszystkim, a w szczególności politykom i samorządowcom zaczyna w ostatnim czasie brakować.

Nie boi się Pan odważnych deklaracji, ale to chyba pierwsza tego typu inicjatywa samorządowca w Polsce. Jakie burmistrz ma narzędzia do tego, by takie deklaracje składać? Czy nie jest to tylko pusta obietnica pod publikę?

Reklama

Zadaniem Miasta i Gminy Czarny Dunajec, które jest organem prowadzącym szkół na naszym terenie, jest również finansowanie i organizacja zajęć w szkole. Jeżeli nie będzie żadnego ustawowego zakazu finansowania drugiej lekcji religii, to nasz samorząd jest w stanie zorganizować tą drugą lekcję i pokryć środki na wynagrodzenie katechety bądź nauczyciela. A my jako gminy, mamy ogromny problem ze znajdowaniem we własnych budżetach środków na finansowanie szeroko pojętej oświaty. I wśród tych problemów, które mamy jako samorządowcy, może pojawić się również problem finansowania dodatkowej lekcji religii albo religii w ogóle, jeżeli zmiany pójdą tak daleko, że katecheza może już nie znaleźć się w kanonie przedmiotów szkolnych. Tu chodzi przede wszystkim o finanse. A dyscyplina finansów publicznych i dyscyplina każdego samorządowca jest taka, żeby finansować to, czego oczekują od niego mieszkańcy. Nasi mieszkańcy na terenie Miasta i Gminy Czarny Dunajec oczekują, żeby religia była w szkole więc moim zadaniem jest tak przekonać radę gminy i tak przygotować budżet Czarnego Dunajca, aby takie zajęcia się znalazły i były finansowane oczywiście ze środków budżetowych gminy. Dlatego takie deklaracje mogą paść z moich ust, ponieważ znam finanse gminy, znam jej płynność finansową i wydolność. To nie są środki, które byłyby poza zasięgiem budżetowym naszego miasta i gminy.

Mówi Pan, że spotyka się z mieszkańcami. Jak oni reagują na Pana deklaracje?

Moja deklaracja została przyjęta wczoraj aplauzem. U nas zdecydowana większość mieszkańców to są katolicy i w tym zakresie mam pełne poparcie społeczne.

W dalszej części wywiadu burmistrz odpowiada także, czy nie boi tak jasnych deklaracji wbrew linii obecnego rządu? Czy jego wypowiedź stanie się inspiracją dla innych polityków, by zachować katechezę w szkołach? I jak będzie zmieniać się Miasto i Gmina Czarny Dunajec w najbliższych latach?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Podziel się:

Oceń:

+12 -2
2024-10-18 09:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Będziemy finansować lekcje religii, nawet bez wsparcia rządu

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

facebook.com/MarcinRatulowski

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Na terenie placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto-Gmina Czarny Dunajec - po ewentualnych zmianach władz centralnych - lekcje religii będą finansowane przez samorząd. - Mamy taką możliwość i z niej skorzystamy - podkreśla Marcin Ratułowski, burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.

Więcej ...

Siostra świętych

Św. Makryna
Młodsza

commons.wikimedia.org

Św. Makryna Młodsza

Była córką świętych, jej trzej bracia też zostali świętymi.

Więcej ...

Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2025-07-19 19:19

Karol Porwich/Niedziela

„Maryjo, Tyś naszą nadzieją” - to hasło i temat 27. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, to znaczy wszystkich noszących karmelitański szkaplerz Maryi. Spotkaniu, które odbyło się dziś w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa przewodniczył bp Artur Ważny. Ordynariusz sosnowiecki wskazywał, że wobec 3 milionów przybyszów do Polski trzeba znaleźć rozwiązania i stosowny społeczny model życia zgodnie z Ewangelią gościnności i miłości, gwarantujący jednak integralność i wartości duchowe polskiego społeczeństwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat