Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Beatyfikacja ważna dla naszej ziemi

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyniesienie do chwały błogosławionych Kościoła Małgorzaty Łucji Szewczyk podczas uroczystości beatyfikacyjnych w Krakowie-Łagiewnikach 9 czerwca br. wpisuje się piękną kartą w historię założonego przez nią Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej.

Nowa Błogosławiona związana jest także z naszą bielsko-żywiecką ziemią przez dzieła owocujące do dziś w Oświęcimiu i Hałcnowie. W ten sposób założycielka serafitek poszerza panoramę duchową naszego partykularnego Kościoła, dołączając do grona świętych i błogosławionych: o. Maksymiliana Kolbego, Jana Kantego, Jana Sarkandra, Melchiora Grodzieckiego, abp. Józefa Bilczewskiego, s. Teresy Benedykty od Krzyża i Celiny Borzęckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przełożona prowincjalna Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, s. Magdalena Cwajda z oświęcimskiego klasztoru serafitek podkreśla, że beatyfikacja Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk jest nie tylko wielkim świętem dla duchowych córek nowej Błogosławionej, ale ma także szerszy wymiar.

- Przeżywamy Rok Wiary, mamy nowego Papieża, który całym sercem jest z ubogimi. Wydaje się, że postać naszej Matki w to wszystko się wpisuje. Ona jest przykładem ogromnego zawierzenia Bogu i Bożej Opatrzności. Bo nie mając nic właściwie, dzięki zawierzeniu dokonała tak wiele. Po drugie, otaczała swoją troską modlitewną i czynną miłością ludzi ubogich. Dla dzieci otwierała sierocińce, dla starszych domy opieki, sama pielęgnowała chorych. Miała bardzo szerokie serce, otwarte dla wszystkich. Wydaje się, że w obecnym czasie warto taką postawę, pełną miłości, ludziom przypominać - tłumaczy serafitka, zaznaczając, że siostry przygotowywały się do beatyfikacyjnych uroczystości zarówno poprzez modlitwę, zgłębianie charyzmatu założycielki, jak i poprzez przybliżanie tej postaci wiernym.

Doczesne szczątki Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk znajdują się w oświęcimskim klasztorze Córek Matki Bożej Bolesnej. Tam będzie centrum kultu nowej Błogosławionej, z kaplicą, w której znajdzie się relikwiarz. Przygotowywane jest także muzeum poświęcone bł. Łucji Szewczyk. W trzech pomieszczeniach pamiętających początki oświęcimskiego klasztoru zostaną zaprezentowane pamiątki związane z osobą i dziełem Błogosławionej.

Reklama

Małgorzata Łucja Szewczyk urodziła się na Wołyniu w 1828 r. Przez 2 lata pracowała w Ziemi Świętej, bezinteresownie opiekując się chorymi i potrzebującymi pielgrzymami. Wtedy odczytała tam swoje powołanie jako „siostrzyczki ubogich”. Po powrocie do Polski ok. 1880 r. udała się do Zakroczymia, aby odprawić rekolekcje pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego. Tam też powstało założone przez nią zgromadzenie. W 1891 r. Matka Małgorzata podjęła decyzję osiedlenia się w Galicji i wkrótce siostry osiedliły się w Hałcnowie. W 1892 r. postanowiła wybudować centralny dom zakonny w Oświęcimiu. Poświęcenie kamienia węgielnego pod klasztor odbyło się 1 maja 1893 r. Ostatnie miesiące życia spędziła w domu zakonnym w Nieszawie, gdzie zmarła 5 czerwca 1905 r. w wieku 77 lat. Ciało jej pochowano na miejscowym cmentarzu. Od 1951 r. doczesne szczątki Małgorzaty znajdują się w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.

Dziękczynne diecezjalne uroczystości za beatyfikację Łucji Szewczyk odbędą się 16 czerwca br. w Oświęcimiu. O godz. 12 w klasztornym kościele zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia, a po niej, ulicami miasta przejdzie Marsz Życia, któremu patronuje nowa Błogosławiona.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-06 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indie: w stanie Orisa rusza proces beatyfikacyjny męczenników – ofiar pogromów z 2008 roku

Adobe Stock

Metropolita Cuttack-Bhubaneswar abp John Barwa wyraził zgodę na rozpoczęcie w jego archidiecezji procesu beatyfikacyjnego ofiar pogromów antychrześcijańskich w sierpniu 2008 w stanie Orisa (od 2011 nosi on nazwę Odisza).

Więcej ...

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...