Reklama

Wiadomości

Palikotyzacja radomskiej policji

BOŻENA SZTAJNER

Zdaniem komendanta miejskiej policji w Radomiu, sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka. Czy to samo możemy jednak powiedzieć o wolności religijnej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karol Szwalbe, odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, stwierdził, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Z kolei pytany, czy sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy, odparł, że jeżeli funkcjonariusz miał wolę wzięcia w niej udziału, to nie widział przeszkód.

Co z tym szacunkiem?

Komendant Szwalbe przebywa obecnie na urlopie. Jednakże w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że złożył obszerne wyjaśnienia dla Komendanta Wojewódzkiego Policji. Przyznał, że sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nigdy nie było skarg na moją osobę. Do każdego odnoszę się z szacunkiem, dlatego całe zdarzenie jest dla mnie bolesne - stwierdził komendant.

Odrzucił też zarzuty, jakoby sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy. - Jeżeli ktoś miał wolę pójścia tam, to ja nie widziałem przeszkód. Wszystko w ramach urlopów. Dotyczy to również tych urlopów, które nie były wpisane wcześniej do grafiku. Potwierdzą to związki zawodowe, które uczestniczyły w rozmowach w tej sprawie - powiedział Szwalbe.

Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, wyjaśnił, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Komendant zdjął krzyż u siebie w pokoju, w sekretariacie i nakazał zdjąć krzyż w sali obrad, ale nie sugerował zdejmowania krzyży w komisariatach w Radomiu.

W obronie wolności

Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa tamtejszej policji Karola Szwalbego. Pełni on swoją funkcję od kilku tygodni. Pismo w sprawie jego odwołania, podpisane jako „Policjanci KMP Radom i jednostek podległych”, jest anonimowe, ale jego adresatem jest m.in. komendant wojewódzki policji Cezary Popławski.

Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz napisał na swoim blogu, że zwróci się z oświadczeniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji, w którym będzie domagał się wyjaśnień w tej sprawie. „W ostatnim czasie ze ścian w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jednostkach zostały zdjęte krzyże. Usunięto również wizerunek św. Michała Archanioła, który jest patronem policjantów. Szkoda, że nowy komendant, zamiast łapać przestępców i poprawiać statystyki, swoje urzędowanie rozpoczął od zdejmowania krzyży. Mam nadzieję, że palikotyzacja radomskiej Policji to tylko incydent, a nie panujący trend w tej służbie” - stwierdził senator.

Reklama

Autorzy wspomnianego listu zaznaczyli też, że za czasów poprzedniego komendanta z okazji Święta Policji odprawiana była Msza św., a do Częstochowy poszła pierwsza w historii pielgrzymka policjantów.

Moim zdaniem

W definicji wolności religijnej jest swoboda manifestowania swoich przekonań religijnych. Jeśli miałoby tu chodzić jedynie o przestrzeń sakralną, wówczas mielibyśmy do czynienia z sytuacją, która znamionuje najgroźniejsze systemy totalitarne. Dodajmy: antyreligijne systemy totalitarne. Tam zawsze - przy dobrej woli rządzących - można sprawować kult jedynie w kościołach. Jakakolwiek oznaka religijności musi zniknąć z każdej instytucji, a nawet z każdej ulicy. Czy zatem doszło do pogwałcenia wolności religijnej w Radomiu? Tego wprawdzie jeszcze nie wiadomo, ale z całą pewnością należy to zbadać. Z całą pewnością należy też powiedzieć, że teza, którą wygłosił Pan Komendant, iż w instytucjach publicznych nie ma miejsca na krzyże, jest fałszywa. We wszystkich tych instytucjach pracują ludzie cieszący się godnością. Tej godności nie może się sprzeniewierzyć żadne prawo, a tym bardziej żadne rozporządzenie komendanta.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-12 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Seniorze, chroń siebie i swoje oszczędności

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 58

Materiały prasowe

Seniorzy często padają ofiarą złodziei i oszustów, którzy stosują coraz to nowsze sposoby, by ich okraść.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?