Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dożynki diecezjalne

Niedziela rzeszowska 37/2013, str. 1, 5

Ks. Józef Mucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom za plony ziemi i pracy rąk ludzkich, a zwłaszcza za nasz „chleb powszechni”. Od wielu lat rolnicy z naszej diecezji gromadzą się na tym dziękczynieniu przy rzeszowskiej katedrze. W tym roku uczynili to w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku na uroczystość przybyły delegacje z 98 parafii diecezji ze 127 wieńcami, chlebami, kwiatami i koszami pełnymi owoców. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu Zespołu Ludowego „Widelanie” z Widełki, chóru męskiego „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej oraz Orkiestry Dętej z Zaczernia. Odpowiedzialnym za przygotowanie tego programu był dekanat Głogów Małopolski z ks. dziekanem Adamem Samelem na czele.

W samo południe rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Wątroby, z udziałem wielu kapłanów, parlamentarzystów, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władz uczelni, służb mundurowych i organizacji katolickich, a przede wszystkim rolników z całej diecezji i mieszkańców Rzeszowa. Słowo powitania wygłosił ks. kan. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, mówiąc między innymi do rolników: „Błogosławione Wasze dłonie i Wasze serca. Przybyliście dzisiaj, by dziękować Panu Bogu za to, że możecie być gospodarzami na ziemi, którą uprawiacie, którą kochacie, za którą cierpicie, o którą się modlicie i którą dzisiaj Bogu na nowo zawierzacie. Lud wiejski zakorzeniony jest w ziemi. Dobrze, że przybyliście tutaj, by nabrać sił i mocy Bożej do trwania w tych niełatwych czasach przy Chrystusowym Krzyżu”. Następnie wystąpili starostowie dożynek, którymi w tym roku byli przedstawiciele dekanatu Głogów Małopolski: Agnieszka Kramarz i Maciej Gaweł z Głogowa Małopolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. „W tych bochnach chleba i barwnych wieńcach wypowiada się dzisiaj nasza wdzięczność Bogu za wielkie rzeczy, które nam uczynił, a zarazem pokorna prośba, by przyjął owoc naszej pracy i naszej służby. Dożynki to także szczególna okazja, by podziękować ludziom. Drodzy rolnicy, przyjmijcie nasze podziękowanie za waszą miłość do ziemi, za wasz trud, za rozumienie potrzeb tej ziemi, znojną pracę i cierpliwość, która nie ma sobie równej” - mówił Ordynariusz Rzeszowski.

Reklama

Tradycyjnie, w czasie procesji z darami ofiarnymi, przedstawiciele parafii przynieśli przed ołtarz owoce i chleby, które pod koniec Mszy św. zostały rozdzielone wszystkim uczestnikom uroczystości.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. nastąpiła prezentacja pięknych wieńców dożynkowych. Takie uroczystości uświadamiają nam wszystkim jak ważną sprawą jest troska o rolnictwo i polską wieś.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ile ziemi, tyle Ojczyzny

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Patrząc na dojrzewające zboże dostrzegamy dynamizm życia ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga – powiedział ks. Andrzej Białek podczas dożynek w Pilicy.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?