Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileusz w DPS „Włókniarz” im. Jana Pawła II

Dom na jesień życia

Henryk Tomczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 20-lecia kaplicy św. Maksymiliana Kolbego świętowała wspólnota łódzkiego Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” im. Jana Pawła II. Obchody rozpoczęła Msza św., którą w kaplicy sprawował bp Ireneusz Pękalski w asyście ks. Roberta Batolika. Eucharystia zgromadziła mieszkanki, mieszkańców, a także pracowników placówki z dyrektorem Bogusławem Ściborskim na czele. Wśród przybyłych gości nie zabrakło dyr. Grażyny Siewiery, dzięki której kaplica powstała. Wspólną modlitwę ofiarowano w intencji całej wspólnoty Domu Pomocy Społecznej. Kaplicę poświęcił 8 września 1993 r. ówczesny biskup pomocniczy diecezji łódzkiej Jan Kulik. Tytuł św. Maksymiliana Kolbego został jej nadany 20 maja 2004 r. przez abp. Władysława Ziółka. Uroczystość odpustowa obchodzona jest każdego roku 14 sierpnia w liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana.

W kazaniu bp Ireneusz Pękalski przypomniał, że w łódzkim sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej wierni modlili się o to, by Bóg pozwolił Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Modlono się także, by zachował go jak najdłużej dla Kościoła. Kiedy przeszedł do domu Ojca, w sanktuarium rozbrzmiewały modlitewne prośby, by został wyniesiony do chwały ołtarzy, i tak się stało. Teraz będziemy się modlić, aby każdy właściwie przygotował się do kanonizacji Jana Pawła II i o jej błogosławione owoce. Ksiądz Biskup podkreślił, że Ojciec Święty z wielką życzliwością odnosił się do ludzi starszych. Twierdził, iż starość jest czasem żniw tego, czego się nauczyliśmy, co przeżyliśmy, zdziałaliśmy i osiągnęliśmy, a także tego, co wycierpieliśmy i wytrzymaliśmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jeśli ktoś lub coś każe ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to. Jeśli znasz odwieczną Miłość, która cię stworzyła, to wiesz także, że w twoim wnętrzu mieszka dusza nieśmiertelna. Różne są w życiu pory roku. Jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima, chciałbym, byś wiedział, że nie jest to pora ostatnia, bo ostatnią porą twojego życia będzie wiosna Zmartwychwstania. Całość twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie - czeka cię niebo” - napisał Jan Paweł II.

Reklama

Z wielkim szacunkiem do osób starszych odnosi się także obecny papież Franciszek, który zwrócił uwagę, że wiele razy dopuszczamy się wobec nich niesprawiedliwości, zostawiając na boku, jakby nie miały nam już nic do przekazania. Jesteśmy przyzwyczajeni do kultury odrzucenia. Wobec ludzi starszych czyni się to nazbyt często. Teraz, kiedy tak wielu młodych pozbawionych jest pracy, także ich dotyka kultura odrzucenia. Należy przerwać ten zwyczaj. Potrzebujemy kultury spotkania. Musimy podjąć wysiłek, aby wszyscy aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym na miarę swoich możliwości i sił. Te przesłania dwóch wielkich Papieży przywołał bp Ireneusz Pękalski na zakończenie kazania wygłoszonego w 20. rocznicę powstania kaplicy w DPS „Włókniarz” im. Jana Pawła II.

W liście do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, odczytanym przez dyrektora Bogusława Ściborskiego, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska napisała m.in.: „Na historię DPS «Włókniarz» składa się wiele wydarzeń, ale przede wszystkim dzieje ludzi, którzy tu przebywają oraz tych, którzy się nimi opiekują. Jestem przekonana, że jest to dla Państwa prawdziwy drugi dom już od wielu lat, a kaplica jest miejscem duchowego wsparcia w jesieni życia. Dziękuję pracownikom i przyjaciołom placówki, że potrafili stworzyć takie szczególne miejsce w naszym mieście, które rozwija bardzo ważny dla Łodzi program opieki nad seniorami”.

Za sprawowanie jubileuszowej Mszy św., wygłoszone kazanie oraz modlitwę w intencji pensjonariuszy i pracowników DPS, Księdzu Biskupowi podziękowała mieszkanka Feliksa Woźniak. Osobne słowa wdzięczności wypowiedziała pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości jubileuszowej: dyr. Bogusława Ściborskiego, Elwiry Bobrowskiej oraz mieszkanek: Kazimiery Śliwińskiej, Lucyny Skrzepińskiej, Bronisławy Hanke. Podziękowaniami objęła także Franciszkę Frydzińską - projektantkę witraża, który niedawno ozdobił kaplicę oraz jego wykonawczynię Lidię Frydzińską-Świątczak.

Reklama

Życie religijne w DPS „Włókniarz” aktywizuje Rycerstwo Niepokalanej. Ono ukazuje godny naśladowania wzorzec życia modlitwą. Dzięki Rycerkom i Rycerzom każdy miesiąc roku liturgicznego wypełniają stosowne modlitwy, które wspierają całą domową społeczność. Pomagają mieszkańcom przezwyciężyć trudne chwile - chorobę, przygnębienie, słabość. Wiele osób uczestniczy w Eucharystii, która jest sprawowana w domowej kaplicy w każdą sobotę o godz. 16.30 oraz w pierwszy piątek każdego miesiąca o godz. 9. Codzienne spotkanie modlitewne rozpoczyna się o godz. 9.

Niech ta jubileuszowa uroczystość wypełni umysły i serca mieszkanek, mieszkańców oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II radością, nadzieją i wzajemną życzliwością.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: 14 ton produktów spożywczych zebrał na święta Kielecki Bank Żywności

Caritas

Blisko 14 ton produktów spożywczych zebrano podczas zbiórki żywności, którą w ostatni weekend przeprowadził w świętokrzyskich sklepach Kielecki Bank Żywności. W efekcie zbiórki w okresie przedświątecznym trafi do potrzebujących ponad 2 tysiące paczek.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 24.): Dzieciarnia

2024-05-23 21:03

Mat. prasowy

Czy w dorosłości jest miejsce na cechy dziecka? Czy bycie dziecięcym to bycie dziecinnym? I co właściwie o duchowym dziecięctwie mówią święci i sam Jezus? Zapraszamy na dwudziesty czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jaką rolę odgrywa Maryja w dziecięcej relacji człowieka z Bogiem.

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego