Reklama

Kościół

Trwają prace nad dokumentem roboczym „Wytycznych ds. katechezy parafialnej w Polsce”

Karol Porwich/Niedziela

Już po raz czwarty obradował Zespół przygotowujący wytyczne dla katechezy parafialnej. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli teologowie i formatorzy pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się w dniach 26-27 stycznia w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Przewodniczący nowo powstałego Zespołu podkreślał w czasie spotkania wagę pracy tego gremium. Stojące przed nim zadanie określił jako ważne i odpowiedzialne. - Nie zrobimy tego bez współpracy z innymi gremiami Konferencji Episkopatu Polski, dlatego bardzo się cieszę z dobrej współpracy i jednomyślności. Potrzebujemy nowego myślenia o katechezie parafialnej i nowych metod, w przekazie tego samego orędzia - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Została już opracowana wstępna koncepcja wytycznych. Przedstawił ją ks. prof. dr hab. Tomasz Wielebski, podkreślając, że sposób pracy jest synodalny i ma wymiar całościowy. Zespół pracuje dynamicznie, a owocem czterech spotkań jest omawiany dzisiaj projekt dokumentu i ogólne założenia programu.

Ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik przedstawił wybrane myśli Krajowego Dyrektorium Katechetycznego Kościoła Katolickiego w Polsce pod kątem katechezy parafialnej. Podkreślił, że ważne jest opisanie profilu katechisty oraz dodanie treści dotyczących ewangelizacji. Wskazał na konieczność nieustannego wracania do kerygmatu, który stanowi podstawę, swoisty "kręgosłup" katechezy.

Ważną przesłanką dla prac Zespołu są inspiracje płynące z katechumenatu dla katechezy parafialnej w Polsce. Temat ten podjęła s. prof. Adelajda Sielepin CHR. Przypomniała, że katechumenat chrzcielny jest modelem wszelkiej katechezy, dlatego potrzeba odkryć na nowo ducha katechumenatu. Nie jest on instytucją, ale inicjacją, w której ważne jest świadectwo przemiany życia.

Podziel się cytatem

Istotę kerygmatu z punktu widzenia biblijnego i pastoralnego przedstawiła dr Iwona Zielonka. Omówiła kerygmat Jezusa i kerygmat apostolski. Katecheza parafialna potrzebuje bardzo dobrych specjalistów. Katechiści potrzebują sprawnego poruszania się w metodzie kerygmatycznej i katechetycznej. - Potrzebujemy nowej mentalności, bo nasza praca ma być i musi być nowa - tłumaczyła.

Stan obecny kształcenia katechistów w Polsce przedstawił ks. Marcin Słodczyk, omawiając ich programy oraz główne punkty styczne. W dyskusji wszyscy zebrani zgodzili się z potrzebą formacji permanentnej. Dr Magdalena Jóźwik podkreśliła rolę Słowa Bożego i sakramentów w formacji. Ważna jest też osobista odpowiedzialność za rozwój życia wiary.

Podziel się cytatem

Bp Waldemar Musioł przedstawił plan prac wokół dokumentu nt. przygotowania do chrztu w diecezji opolskiej. Zwrócił uwagę na konieczność formacji katechistów i osób odpowiedzialnych za wszelkie działania w Kościele. Ważna jest też rola ruchów i wspólnot, które mają doświadczenie w ewangelizacji i katechizacji. Pomocny może być deuterokatechumenat wypracowany przez ks. Franciszka Blachnickiego, na co zwrócił uwagę ks. Artur Sepioło.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-28 06:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katecheci proszą o modlitwę

Niedziela kielecka 38/2013, str. 3

TD

Więcej ...

Święty, który uprawiał Europę

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym
punktem odniesienia dla jedności Europy

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym punktem odniesienia dla jedności Europy

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze.

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką