Reklama

Niedziela Wrocławska

Koncert z okazji 3. rocznicy odbudowy słynnych organów Englera. [Zaproszenie]

2025-01-30 14:36
Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

Magdalena Lewandowska

Odnowione Organy Englera to połączenie sztuki i muzyki

Około 60 artystów, w tym: cztery chóry, trzech solistów, orkiestra kameralna i oczywiście dźwięki legendarnego instrumentu, który Wrocław skończył odbudowywać trzy lata temu - tak uświetnimy rocznicę powrotu „Głosu Śląska”, czyli organów Englera, do bazyliki św. Elżbiety.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie piątkowego wydarzenia są między innymi mistrzowskie improwizacje organowe w wykonaniu Piotra Rojka, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uznanego artysty i jednego z najlepszych znawców tego instrumentu.

Barokowe organy Englera ponownie zabrzmiały w styczniu 2022. Odtworzono je po pożarze w 1976 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wrocław dokonał czegoś, na co dotychczas nie porwał się nikt na świecie. Tak wielkiego instrumentu w historycznej postaci dotychczas nigdzie nie odtworzono. Odzyskaliśmy jeden z wielkich skarbów naszego miasta. Tego, że jest to nasz skarb, dowodzi nie tylko jego wspaniała przeszłość, lecz także ludzie i frekwencja na koncertach. Ten w piątek z pewnością również będzie wyjątkowy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przez trzy lata w bazylice św. Elżbiety, niezależnie od wydarzeń liturgicznych, odbyło się ok. 70 oficjalnych koncertów organizowanych przez Miasto. Wysłuchało ich blisko 30 tysięcy osób. Organy przyciągają nie tylko wrocławian i wrocławianki. Do stojącej tuż przy Rynku bazyliki licznie przychodzą turyści. Latem, gdy już brakuje miejsc w kościelnych ławkach, siadają nawet na kamiennej posadzce.

Reklama

- Wszystkie koncerty organowe w tym kościele - także rocznicowy, na który zapraszamy w piątek, są bezpłatne. Taka była też intencja projektu odbudowy instrumentu – aby służył mieszkańcom Wrocławia i turystom, także jako instrument koncertowy. Każde kolejne wydarzenie pokazuje jak wiele osób korzysta z tego zaproszenia. Koncerty w bazylice św. Elżbiety dochowały się już stałego grona bywalców. Przychodzą lub przyjeżdżają specjalnie po to, żeby posłuchać organów Englera – dodaje Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Promocja barokowego instrumentu ze św. Elżbiety jest elementem większego planu, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe. Duże organy znajdują się także w Narodowym Forum Muzyki. Z kolei do katedry na Ostrowie Tumskim po II wojnie światowej trafił jeszcze inny znakomity instrument tego typu – ogromne organy Sauera, wybudowane oryginalnie dla Hali Stulecia. Gdy debiutowały w 1913 roku, były największymi organami świata.

Każdy instrument z tej trójki ma swoje, oryginalne brzmienie. Ten katedralny obecnie przechodzi remont. W połowie 2024 roku został zdemontowany. Prace nad przywróceniem mu świetności prowadzi konsorcjum z Zakładami Organowymi „Zych” jako liderem. Na dziś koszt remontu organów katedralnych to 17 mln złotych. Z tej sumy 7,5 mln wyłoży Miasto. Wrocław pozyskał także 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozostała część potrzebnej kwoty będzie pochodzić ze środków Archidiecezji Wrocławskiej, od sponsorów oraz ze zbiórek.

- Jesteśmy na dobrej drodze do zamknięcia budżetu na to przedsięwzięcie. W lutym powinien być gotowy projekt remontu. To nie tylko zasłużone odnowienie instrumentu, ale także prace budowlane. Konieczne będzie wzmocnienie empory organowej – mówi Włodzimierz Patalas, sekretarz Miasta.

Remont katedralnych organów Sauera powinien dobiec końca w 2027 roku.

Koncert upamiętniający trzecią rocznicę odbudowy organów Englera - bazylika św. Elżbiety, piątek, 31 stycznia, godz. 19. Wstęp bezpłatny.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

2025-02-07 21:27

Mat.prasowy

Od 11 lutego do 15 kwietnia br. trwać będzie Wielka Nowenna za Polskę i nasz naród. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, którym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od ponad miesiąca można już pracować na tzw. L4

2025-02-04 19:05

Adobe Stock

Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono istotne zmiany w zasadach wypłaty zasiłku chorobowego. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpłynęła na wysokość świadczeń, a nowe regulacje umożliwiają pracownikom wykonywanie pewnych obowiązków służbowych podczas L4 bez ryzyka utraty zasiłku. Co dokładnie zmieniło się w systemie? Wyjaśniamy.

Więcej ...

USA: niedzielna frekwencja Mszy św. na poziomie sprzed COVID-u

2025-02-08 11:08

BP KEP

Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID. Oznacza to, że tylko jedna czwarta katolików w USA regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?