W programie piątkowego wydarzenia są między innymi mistrzowskie improwizacje organowe w wykonaniu Piotra Rojka, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uznanego artysty i jednego z najlepszych znawców tego instrumentu.
Barokowe organy Englera ponownie zabrzmiały w styczniu 2022. Odtworzono je po pożarze w 1976 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Wrocław dokonał czegoś, na co dotychczas nie porwał się nikt na świecie. Tak wielkiego instrumentu w historycznej postaci dotychczas nigdzie nie odtworzono. Odzyskaliśmy jeden z wielkich skarbów naszego miasta. Tego, że jest to nasz skarb, dowodzi nie tylko jego wspaniała przeszłość, lecz także ludzie i frekwencja na koncertach. Ten w piątek z pewnością również będzie wyjątkowy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Przez trzy lata w bazylice św. Elżbiety, niezależnie od wydarzeń liturgicznych, odbyło się ok. 70 oficjalnych koncertów organizowanych przez Miasto. Wysłuchało ich blisko 30 tysięcy osób. Organy przyciągają nie tylko wrocławian i wrocławianki. Do stojącej tuż przy Rynku bazyliki licznie przychodzą turyści. Latem, gdy już brakuje miejsc w kościelnych ławkach, siadają nawet na kamiennej posadzce.
Reklama
- Wszystkie koncerty organowe w tym kościele - także rocznicowy, na który zapraszamy w piątek, są bezpłatne. Taka była też intencja projektu odbudowy instrumentu – aby służył mieszkańcom Wrocławia i turystom, także jako instrument koncertowy. Każde kolejne wydarzenie pokazuje jak wiele osób korzysta z tego zaproszenia. Koncerty w bazylice św. Elżbiety dochowały się już stałego grona bywalców. Przychodzą lub przyjeżdżają specjalnie po to, żeby posłuchać organów Englera – dodaje Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Promocja barokowego instrumentu ze św. Elżbiety jest elementem większego planu, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe. Duże organy znajdują się także w Narodowym Forum Muzyki. Z kolei do katedry na Ostrowie Tumskim po II wojnie światowej trafił jeszcze inny znakomity instrument tego typu – ogromne organy Sauera, wybudowane oryginalnie dla Hali Stulecia. Gdy debiutowały w 1913 roku, były największymi organami świata.
Każdy instrument z tej trójki ma swoje, oryginalne brzmienie. Ten katedralny obecnie przechodzi remont. W połowie 2024 roku został zdemontowany. Prace nad przywróceniem mu świetności prowadzi konsorcjum z Zakładami Organowymi „Zych” jako liderem. Na dziś koszt remontu organów katedralnych to 17 mln złotych. Z tej sumy 7,5 mln wyłoży Miasto. Wrocław pozyskał także 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozostała część potrzebnej kwoty będzie pochodzić ze środków Archidiecezji Wrocławskiej, od sponsorów oraz ze zbiórek.
- Jesteśmy na dobrej drodze do zamknięcia budżetu na to przedsięwzięcie. W lutym powinien być gotowy projekt remontu. To nie tylko zasłużone odnowienie instrumentu, ale także prace budowlane. Konieczne będzie wzmocnienie empory organowej – mówi Włodzimierz Patalas, sekretarz Miasta.
Remont katedralnych organów Sauera powinien dobiec końca w 2027 roku.
Koncert upamiętniający trzecią rocznicę odbudowy organów Englera - bazylika św. Elżbiety, piątek, 31 stycznia, godz. 19. Wstęp bezpłatny.