Reklama

Franciszek

Pomimo choroby Franciszek wykonuje swoje obowiązki

Vatican Media

Pomimo zapalenia oskrzeli papież Franciszek wykonuje swoje obowiązki. Dzisiaj rano w Domu św. Marty przyjął na prywatnej audiencji premiera niemieckiego kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu Alexandra Schweitzera. Rozmawiał on też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i przeszedł przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił ścisły związek między rządem jego kraju związkowego a Kościołem katolickim w ich zaangażowaniu społecznym w regionie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie udzielonym portalowi Vatican News po audiencji na tarasie Kolegium Campo Santo Teutonico w Watykanie, premier opisał swoje wrażenia z tego, jak podkreślił, „poruszającego dnia”. „Drogi kardynale Konradzie Krajewski, panie i panowie, stoję tutaj przed wami i mam produkty z firmy z miasta Boppard”, rozpoczął Schweitzer, odnosząc się do firmy, która produkuje „udane produkty pielęgnacyjne poza Niemcami”.

Premier Nadrenii-Palatynatu wyjaśnił, że on i firma wspierają papieskiego jałmużnika, symbolicznie odzwierciedlając związek Boppard z papieżem Franciszkiem - miastem, w którym Jorge Mario Bergoglio, obecny papież, uczył się niemieckiego jako młody człowiek w Instytucie Goethego. Kard. Krajewski wyraził wdzięczność za ten dar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Premier poinformował, że w tym „szczególnym dniu”, który określił jako „osobiście niezapomniany”, miał okazję spotkać się z głową Kościoła katolickiego wraz z żoną Barbarą i delegacją Kancelarii Stanu Nadrenii-Palatynatu. Rozmowa z papieżem Franciszkiem koncentrowała się na potrzebie dobrej współpracy między polityką, społeczeństwem i Kościołem. Schweitzer podkreślił: „Byłem w stanie wyjaśnić Ojcu Świętemu, że bardzo ściśle współpracujemy z działalnością charytatywną Kościoła katolickiego, zwłaszcza jeśli chodzi o kształtowanie współistnienia społecznego”. Schweitzer podkreślił ścisłą współpracę z Kościołem w Nadrenii-Palatynacie - od edukacji dzieci i szkolenia personelu pielęgniarskiego po wsparcie w szpitalach i placówkach opiekuńczych.

Pozytywne wrażenie

Polityk SPD poinformował również, że odniósł pozytywne wrażenie na temat dobrego kontaktu między jego rządem krajowym a diecezjami w Nadrenii-Palatynacie. Zapytany, jak przebiega dialog z biskupami, odpowiedział: „Bardzo dobrze”.

Premier zauważył, że dialog z papieżem nie tylko obudził osobiste wspomnienia, ale także podkreślił społeczną odpowiedzialność za solidarność i miłosierdzie. Podkreślił, że wyzwania stojące przed Kościołem i społeczeństwem muszą być podejmowane wspólnie, aby „ludzie nie czuli się odizolowani, jakby znajdowali się na krze lodowej”.

Kolejnym elementem wizyty w Watykanie było przejście przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, które Schweitzer postrzega jako symbol rozpoczynającej się fazy intensywnej współpracy między państwem a Kościołem. Pomimo lekkiego zapalenia oskrzeli papieża, które doprowadziło do przełożenia audiencji, pozostawił on po sobie niezwykle żywe i pełne humoru wrażenie. Schweitzer podsumował: „Byłem pod wrażeniem jego osoby. To był dzień, który wiele dla mnie znaczył - dzień, który zawsze będę pamiętał”.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-08 14:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież na dzień młodzieży: niech do was dotrze orędzie nadziei

Vaticam Media

„Chciałbym, aby dotarło do was orędzie nadziei: także dzisiaj Pan otwiera przed wami drogę i zaprasza was do podążania nią z radością i nadzieją” - stwierdza Franciszek w Orędziu na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży. Jest on obchodzony w poszczególnych diecezjach w niedzielę Chrystusa Króla, 24 listopada 2024.

Więcej ...

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Rocznica sakry bp. Krzysztofa Nitkiewicza

2025-07-04 09:14

Diecezja Sandomierska

4 lipca przypada 16. rocznica przyjęcia sakry biskupiej i ingresu do sandomierskiej katedry bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

Leon XIV

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...