Reklama

Niedziela Legnicka

W trosce o ludzką płodność

Dominika Warmuz

„Dylematy dotyczące ludzkiej płodności” to tytuł sympozjum, które odbyło się 16 listopada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który jednocześnie był jednym z organizatorów sympozjum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z uniwersytetem spotkanie zorganizowali: Stowarzyszenie „Fides et Ratio”, Instytut Papieża Jana Pawła II, Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej i Bielańskie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele diecezji legnickiej.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św., w czasie której uczestnicy modlili się za rodziny, szczególnie dziś zagrożone w swej egzystencji i prawach. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz rodzin diecezji legnickiej ks. dr Bogusław Wolański. W swoim słowie zwrócił szczególną uwagę na zgubne teorie i ideologie, które wkradają się w życie człowieka. Jedną z nich jest ideologia gender, która uderza w rodzinę jako podstawową komórkę społeczną i jest oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Kapłan wspomniał również, że możemy dostrzec coraz więcej ludzi, którzy błądzą w ciemnościach, próbując narzucić światu niezgodny z naturą człowieka rytm życia, a życie w ciemności, bez światła wiary, to życie w ciągłym strachu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sympozjum podzielono na cztery części tematyczne. Pierwsza z nich objęła zagadnienia dotyczące ludzkiej płodności, zagrożeń płynących z ideologii gender oraz edukacji seksualnej młodzieży. Prelegentami byli: Teresa Król i Małgorzata Walaszczyk, która odczytała również wystąpienie nieobecnego na konferencji abp. Henryka Hosera SAC. Podkreślono, że obecnie bardziej zwraca się uwagę na środowisko zewnętrzne (ekologię życia) niż na rodzinę, jako pierwsze i naturalne środowisko, w którym człowiek przeżywa pierwsze doświadczenia, a przede wszystkim uczy się miłości. Podkreślono również istotę lekcji wychowania do życia w rodzinie, które wspierają rodzinę, promują integralną wizję ludzkiej seksualności, kształtują dojrzałe postawy prorodzinne i prozdrowotne. Mówią otwarcie o antykoncepcji i jej konsekwencjach oraz uczą podstaw naturalnych metod planowania rodziny.

Reklama

Druga część konferencji poświęcona była szkodliwości antykoncepcji (fizjologicznej i psychologicznej) oraz różnicom między antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny, czyli naturalnymi metodami rozpoznawania płodności. Prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, wskazał szereg chorób i dolegliwości, będących powikłaniami długotrwałego stosowania antykoncepcji (m.in. większe ryzyko zachorowania na nowotwory jajnika, piersi i szyjki macicy; wzrost ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; spadek libido, zmniejszenie płodności kobiety i wiele innych). Podkreślił również, że środki antykoncepcyjne są bardzo często (a nawet zbyt często) stosowane w leczeniu różnych schorzeń ginekologicznych. Z jednej strony są traktowane przez pacjentki nie jako środek, który leczy choroby, a jako środek, który poprawia cykl i cerę. Z drugiej strony prawdziwa choroba pozostaje nietknięta, a po odstawieniu środków dolegliwości wracają. Może to prowadzić do nieprawidłowej diagnostyki leczenia chorób ginekologicznych. Prelekcję prof. Chazana kontynuowała prof. KUL dr hab. Urszula Dudziak, która odniosła się do psychologicznych skutków stosowania antykoncepcji. Wskazała, że wyborowi stosowania antykoncepcji sprzyja hedonizm, czyli używanie drugiego człowieka do zaspokajania swoich własnych potrzeb. Z psychologicznego punktu widzenia, przy stosowaniu antykoncepcji praktycznie nie można mówić o używaniu takiego czy innego środka, ale trzeba mówić o stylu życia i postawie, która może się wyrazić w słowach: „chcę ciebie, ale nie chcę twojej płodności”. Ponadto omówiła wartość naturalnych metod planowania rodziny. Podkreśliła, że stosowanie środków antykoncepcyjnych początkowo budzi radość i euforię z braku ograniczeń. Jednak ich długotrwałe stosowanie prowadzi do przesytu aktu seksualnego, rutyny i nudy. Spada wartość i jakość stosunków seksualnych. Przy korzystaniu z metod naturalnych współżycie może być wartością oczekiwaną i intrygującą. Prelegentka przedstawiła swoją autorską definicję naturalnych metod planowania rodziny: – To planowanie dzietności rodziny w oparciu o naturalny, fizjologiczny rytm płodności. Wymaga rozpoznawania dni płodnych i niepłodnych w cyklu oraz dostosowania zachowań seksualnych do zamierzeń prokreacyjnych – mówiła. Na zakończenie Pani Profesor zaprezentowała wiele zalet stosowania metod naturalnych planowania rodziny, które przedstawiła w oparciu o badania naukowe i opinie.

Trzecia i czwarta część sympozjum obejmowały zagadnienia dotyczące problemów bioetycznych, zapłodnienia metodą in vitro; przedstawiono leczenie metodą naprotechnologii, postawy wobec daru życia oraz poruszono kwestię zespołów postaborcyjnych. Prelegentami byli, m.in.: prof. dr hab. med. Alina Midro, prof. UKSW dr hab. Maria Ryś, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Papieskiej Rady ds. Rodziny z Rzymu.

Uczestnikami sympozjum z diecezji legnickiej byli: diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Dominika Warmuz oraz państwo Anna i Janusz Chudybowie z Warty Bolesławieckiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-12 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krakowscy klerycy zapraszają na sympozjum

Mat.prasowy

„Panie, co mamy czynić” – zaangażowanie Kościoła w życie społeczne to temat Sympozjum Naukowego, które odbędzie się 18 listopada w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XXV Niedziela Zwykła

2024-09-20 12:00

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Stronie Śląskie. Księża, siostry zakonne i klerycy ramię w ramię w walce z powodzią

2024-09-20 22:15
Ks. kan. Mirosław Rakoczy w trakcie prac porządkowych po powodzi w Stroniu Śląskim. Duchowny, ramię w ramię z wolontariuszami, pomaga w usuwaniu szkód, nie tylko niosąc pomoc materialną, ale także duchowe wsparcie.

Archiwum prywatne

Ks. kan. Mirosław Rakoczy w trakcie prac porządkowych po powodzi w Stroniu Śląskim. Duchowny, ramię w ramię z wolontariuszami, pomaga w usuwaniu szkód, nie tylko niosąc pomoc materialną, ale także duchowe wsparcie.

Od blisko tygodnia mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej zmagają się z tragiczną powodzią. Woda zniszczyła nie tylko budynki i infrastrukturę, ale także spokój i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Wiara

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Święci i błogosławieni

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...