Reklama

Franciszek

Franciszek: z popiołem na głowie podążajmy ku nadziei Paschy

Vatican Media

Na znaczenie gestu posypania głów popiołem, ożywającego w nas pamięć o tym, kim jesteśmy, ale także nadzieję na to, kim będziemy wskazał papież w odczytanym przez kard. Angelo de Donatisa tekście homilii przygotowanej na Mszę św. Środy Popielcowej w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Tradycyjnie świątynia ta, gdzie mieści się kuria generalna dominikanów, jest pierwszym kościołem stacyjnym Wiecznego Miasta. Ojciec Święty od 14 lutego jest hospitalizowany w klinice Gemelli. Celebransowi głowę posypał popiołem dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie kard. De Donatis zachęcił zgromadzonych, aby słuchając homilii papieża Franciszka poczuli się głęboko z nim zjednoczeni, dziękując jemu za ofiarowanie swoich modlitw i cierpień dla dobra całego Kościoła na całym świecie.

W tekście odczytanym przez Penitencjarza Większego Franciszek zaznaczył, iż popiół, którymi posypywane są w Środę Popielcową głowy wierzących ożywia w nas pamięć o tym, kim jesteśmy, ale także nadzieję na to, kim będziemy. „Przypomina nam, że jesteśmy prochem, ale zarazem wprowadza nas na drogę ku nadziei, do której jesteśmy powołani, ponieważ Jezus zstąpił w proch ziemi i swoim Zmartwychwstaniem pociąga nas ze sobą do serca Ojca” - stwierdził. Dodał, iż droga Wielkiego Postu ku Wielkanocy przebiega między pamięcią o naszej kruchości a nadzieją, że na końcu drogi będzie na nas czekał Zmartwychwstały.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papież zwrócił uwagę, iż popiół pomaga nam pamiętać o kruchości i znikomości naszego życia. „Stworzeni z prochu i ziemi, dotykamy namacalnie kruchości w doświadczeniu choroby, ubóstwa, cierpienia, które czasami nagle spada na nas i nasze rodziny” - zauważył. Dodał, że okazją do doświadczenia naszej kruchości są także spory ideologiczne, wykluczanie innych, różne formy przemocy, rabunkowa eksploatacja zasobów ziemi czy wojny. „Wreszcie, ten stan kruchości przypomina nam o dramacie śmierci, który w naszych społeczeństwach, opartych na pozorach, staramy się egzorcyzmować na wiele sposobów, a nawet usuwać z naszego języka, ale który narzuca się jako rzeczywistość, z którą musimy się liczyć, jako znak niepewności i przemijalności naszego życia” - zaznaczył.

Popiół „przemienia nas, osłabia surowość naszego narcyzmu, sprowadza nas z powrotem do rzeczywistości, czyni nas bardziej pokornymi i otwartymi na siebie nawzajem: nikt z nas nie jest Bogiem, wszyscy jesteśmy w drodze” - dodał Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, iż Wielki Post jest również zaproszeniem do rozpalenia w nas nadziei: „zachęca nas do podniesienia głowy ku Temu, który powstaje z otchłani śmierci, wyciągając również nas z popiołu grzechu i ze śmierci do chwały życia wiecznego”. Zwrócił uwagę, że „bez tej nadziei jesteśmy skazani na bierne znoszenie kruchości naszej ludzkiej kondycji i, zwłaszcza w obliczu doświadczenia śmierci, pogrążamy się w smutku i opuszczeniu”.

Papież zachęcił wiernych, aby też byli znakiem nadziei dla świata, bowiem tylko miłość Boga i siebie nawzajem może nas naprawdę nasycić i dać nam nadzieję na lepszą przyszłość. „Niech towarzyszy nam zawsze pewność, że odkąd Pan przyszedł do popiołu świata, «historia ziemi jest już historią nieba. Bóg i człowiek związani są tym samym losem» (Carlo Carretto, Pustynia w mieście, tłum. Tomasz Mazuś, Warszawa 1981, s. 39), a On na zawsze zniszczy popiół śmierci, abyśmy zajaśnieli nowym życiem. Z tą nadzieją w sercu wyruszmy w drogę. I pojednajmy się z Bogiem”- zaapelował Ojciec Święty w tekście odczytanym przez kard. De Donatis.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2025-03-05 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Kościół jest Ciałem Chrystusa

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Kościół jest Ciałem Chrystusa, bo to Duch Pański łączy nas ze sobą, w chrzcie stajemy się jego częścią, skąd wypływa głęboka komunia miłości - powiedział Ojciec Święty, podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

2025-05-12 11:08

Vatican Media

Papież Leon XIV powiedział w poniedziałek przedstawicielom mediów z całego świata, że trzeba powiedzieć "nie" wojnie słów. "Pokój zaczyna się od nas" - podkreślił.

Więcej ...

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

2025-05-12 21:20

Screen

Trzeba natychmiast zmienić prawo antyaborcyjne i zapewnić kobietom bezpieczeństwo - powiedział podczas debaty prezydenckiej kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zdaniem Szymona Hołowni (Trzecia Droga) o przepisach w tej sprawie powinno zdecydować referendum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Leon XIV

Leon XIV potwierdza: przygotowujemy podróż do Turcji

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża