Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Modlitewne okno na Boga

Piotr Lorenc

O tym, że ikona jest modlitewnym oknem na rzeczywistość Boga przekonywał 23 stycznia mieszkańców i przyjaciół jaworznickiego „Betlejem” o. prof. Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykład odbył się w ramach cyklu „Dom z kulturą”. Spotkania takie organizowane są dla wspólnoty „Betlejem” raz w miesiącu – w oratorium lub Galerii św. Dominika. Z założenia są to spotkania z twórcami kultury i ich dziełami. – Gościmy muzyków, malarzy, fotografików, podróżników, dziennikarzy, pisarzy, społeczników – ciekawych i kreatywnych ludzi różnych fachów, dziedzin i profesji. Spotkania te dają sposobność wymiany myśli i dyskusji; inspirują i motywują do piękniejszego życia, większej otwartości na innych oraz uwrażliwiają na bogactwo i różnorodność stworzonego świata. Do tej pory gościliśmy m.in. zespół „New Life’M”, Antoninę Krzysztoń, zespół „Raz Dwa Trzy”, Jasia Melę z Fundacji „Poza Horyzonty” – powiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty „Betlejem”.

Podczas spotkania o. Eugeniusz Grzywacz podkreślił, że w powszechnej świadomości ikona łączona jest z duchowością wschodniego chrześcijaństwa, lecz faktycznie jest ona dziedzictwem całego, niepodzielonego Kościoła. – Pierwsze ikony powstawały już w czasach apostolskich. Te najstarsze nie zachowały się do naszych czasów, zostały zniszczone wskutek szerzenia się herezji ikonoklazmu. We wczesnym średniowieczu w całej Europie ikona pełniła rolę Biblii dla ubogich – przeważnie niepiśmiennych ludzi; miała poprzez zmysł wzroku oddziaływać na wiernych, zastępując słowo pisane i mówione. Na ikonach najczęściej możemy zobaczyć postacie Chrystusa i świętych, szczególnie zaś Matki Bożej – tłumaczył prelegent. Ojciec profesor omówił także kilka sposobów przedstawiania Maryi. Podobnie jak na ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Maryja często jest przedstawiana z małym Jezusem, który trzyma rękę swej Matki i z niepokojem patrzy na postacie aniołów trzymających symbole męki i śmierci krzyżowej. Dobrze nam znana ikona Matki Bożej Częstochowskiej to tzw. Hodogetria – czyli przewodniczka, wskazująca na swego boskiego Syna. Maryja tuląca do policzka maleńkiego Jezusa to Eleusa, czyli Matka Boża słodko miłująca. Pokrowa to Maryja otaczająca wiernych płaszczem swej opieki. Prelegent porównując ikony ze sztuką sakralną zachodnioeuropejskich artystów renesansu i baroku zwrócił uwagę, iż o ile zachodni twórcy dążyli do odwzorowania świata widzialnego, to ikona miała przedstawiać prawdy wiary i ukazywać rzeczywistość duchową. – Doskonale to widać na przykładzie ikony ukrzyżowania Jezusa na Golgocie – nie jest w niej przedstawiane cierpienie, jak w sztuce Zachodu, lecz chwała i panowanie Zbawiciela. Dzięki takiemu sposobowi obrazowania odbiorca zyskuje możliwość głębokiego wglądu w istotę Boskich tajemnic. Ikona jest jak otwarte przed człowiekiem okno, za którym rozpościera się rzeczywistość Boga. Dla wiernych ikona jest miejscem modlitwy, a więc spotkania z Bogiem – przekonywał o. Eugeniusz Grzywacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prelegent przedstawił także, czym jest i jak działa Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie (ok. 30 km od Krakowa). Jest to ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury prowadzony przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów, do którego należy o. Eugeniusz Grzywacz. Jest zlokalizowany w murach XII-wiecznego klasztoru norbertańskiego. Służy pogłębianiu więzi człowieka z Bogiem i uszlachetnianiu relacji do innych ludzi, rozwojowi intelektualnemu i zdobywaniu nowych umiejętności oraz otwieraniu się na piękno. Idea centrum posiada swoje zakorzenienie w haśle pijarów: „Pobożność i nauka”. Uprzywilejowanym obszarem działalności centrum jest – zgodnie z misją charyzmatyczną pijarów – sfera edukacji, przez co ośrodek wspiera cel fundamentalny posłannictwa pijarskiego: „ewangelizować edukując”. Z tej racji swoją szczególną ofertę kieruje do nauczycieli, wychowawców, pedagogów, katechetów, psychologów i tych pracowników szkół i placówek oświatowych, którzy postrzegając swoją pracę jako powołanie, pragną misję nauczania i wychowywania czynić nie tylko ogólnie skuteczniejszą, ale przede wszystkim służącą wszechstronnemu rozwojowi wychowanka: towarzyszą mu w procesie budowania osobistej relacji z Bogiem, formują jego wnętrze i pomagają w mądry i odpowiedzialny sposób uczyć się żyć. Adresatami działań centrum są przez to także rodzice, którzy swoją odpowiedzialność za dzieci chcą wyrazić w osobistej formacji duchowej i wychowawczej.

W centrum można także odbyć rekolekcje, ćwiczenia duchowe, dni skupienia, warsztaty, seminaria. Rekolekcje skupione są najczęściej wokół tematów biblijnych, z modlitwą o uzdrowienie, czy liturgicznych – wskazujących na inspirującą dla duchowości rolę sztuki. Osoby zainteresowane uczestnictwem w rekolekcjach mogą zgłaszać swój udział na adres e-mail: info@wiaraikultura.pl.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-06 15:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Brama Miłosierdzia” z Polski w Rzymie na otwarciu Roku Świętego Miłosierdzia

Ukraińska ikona „Brama Miłosierdzia”
z Jarosławia

Ks. Bogdan Stepan

Ukraińska ikona „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia

Papież Franciszek poprosił, aby ukraińska ikona z Polski „Brama Miłosierdzia” została przewieziona do Watykanu na otwarcie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?