Reklama

Kościół

Całun Turyński w Roku Jubileuszowym będzie można wirtualnie "dotykać"

Vatican Media

W Roku Jubileuszowym Całun Turyński zostanie pokazany z użyciem technologii cyfrowych. Wierni przybywający na przełomie kwietnia i maja do Turynu, z okazji przypadającego 4 maja wspomnienia liturgicznego Świętego Całunu, będą mogli skorzystać z technologii cyfrowych, aby przyjrzeć się Całunowi w sposób tak dokładny, jak nigdy wcześniej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt nazywa się „Avvolti” (pol. „Owinięci”) i jest inicjatywą, którą Kościół w Turynie proponuje mieszkańcom Turynu i Piemontu oraz wszystkim, którzy będą przebywać w tym mieście od 28 kwietnia do 5 maja, podczas święta Całunu Świętego.

Nowe podejście do Całunu

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Turynie, w połączeniu z Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej w Watykanie, przedstawiono bogaty program związany z możliwością obejrzenia Całunu Turyńskiego. Ponieważ w 2025 r. nie zaplanowano publicznego wystawienia Całunu, jego Papieski Kustosz, kard. Roberto Repole zdecydował się na inicjatywę „Avvolti”. W kontekście Roku Jubileuszowego ma ona umożliwić refleksję i kontemplację Całunu: ikony Męki Pańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W tym jubileuszowym roku szukaliśmy nowego podejścia do Całunu, koncentrując się na nowych technologiach cyfrowych” – powiedział kard. Repole. „Myślę, że Rok Jubileuszowy, który przeżywamy, może być naprawdę piękną okazją dla wszystkich do nowego podejścia do Całunu” - dodał. „Dzięki nowym technologiom cyfrowym w tym roku mamy okazję zbliżyć się do Świętej Szaty jak nigdy dotąd. Mamy nadzieję, że ten nowy sposób odkrywania Całunu przyciągnie również nowe osoby, które są nim zainteresowane. Szczególnie skupiamy się na nowych pokoleniach" – dodał kardynał.

„Dotknąć” szczegółów

Reklama

Jak poinformowano podczas konferencji, w ramach projektu „Avvolti” odwiedzający będą mogli wchodzić do dużego namiotu, wewnątrz którego znajdzie się świecący stół, tej samej wielkości co Całun, który odtworzy wirtualny obraz płótna i zaoferuje możliwość odkrywania i „dotykania” szczegółów obrazu.

Marco Bonatti, specjalista ds. komunikacji Diecezjalnej Komisji ds. Całunu powiedział, cytowany przez agencję SIR, że użytkownicy będą mogli Całun zobaczyć z bliska, co nigdy wcześniej nie było możliwe. „Tradycyjnie Całun był zawsze wyświetlany wysoko i z daleka” – wyjaśnił Bonatti.

Jak poinformowano podczas konferencji, osoby, które nawiedzą namiot z Całunem, będą mogły oglądać płótno także online po zamknięciu namiotu, za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów. Niektóre ekskluzywne treści będą dostępne w mediach społecznościowych (@avvolti) i na stronie internetowej www.avvolti.org, gdzie można zarezerwować wizytę.

Wizyta w namiocie Całunu jest bezpłatna, jednak należy wcześniej ją zarezerwować.

Wydarzenia i święto Całunu

Namiot Całunu będzie również gościł wystawę „Twarze w Twarzy” przygotowaną przez Fundację Carlo Acutisa. Wiele miejsca poświęcone zostanie również spotkaniom, konferencjom i debatom na temat postaci związanych z Całunem, takich jak Carlo Acutis, Giuseppe Allamano i Pier Giorgio Frassati.

W niedzielę 4 maja, w dniu liturgicznego święta Całunu, o godz. 10.30 kard. Repole, będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze. Uroczystość będzie transmitowana na żywo na oficjalnej stronie internetowej www.sindone.org oraz na stronie diecezji www.diocesi.torino.it.

Nadzieja płynąca z Całunu

Reklama

Kard. Repole wskazał, że wystawa może pomóc wiernym w odnalezieniu nadziei w dzisiejszym skonfliktowanym świecie. „Twarz i ciało odciśnięte na Całunie należą do osoby pokonanej przez historię. Tak jak pokonanych jest, nawet dzisiaj, tak wiele kobiet i mężczyzn, którzy żyją na wojnie, którzy są chorzy, bezrobotni, starsi, którzy czują się samotni i opuszczeni. W każdym razie, czy tego chcemy, czy nie, wszyscy jesteśmy pokonani przez śmierć. W roku jubileuszowym poświęconym nadziei wychodzimy właśnie od tych sytuacji, które wydają się nie dawać żadnej nadziei” – mówił Papieski Kustosz Całunu.

„Ale właśnie ta szata jest zaproszeniem do życia z nadzieją, ponieważ powiedziałbym, że jest ona również odlewem Zmartwychwstania, kogoś, kto nie jest już w stanie śmierci - grób jest pusty. Na horyzoncie wieczności porażki historii nie są ostatnim słowem” – dodał.

„W tradycji chrześcijańskiej nadzieja jest Bogiem, a tym, co może stanowić nadzieję, jest spojrzenie świeżym okiem na oblicze Całunu: jest to również odlew Zmartwychwstania, który mówi, że Bóg może interweniować” – wskazał kard. Roberto Repole.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-16 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu w relacji bp. Ignacego Deca

2025-07-06 18:14
Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

ks. Andrzej Adamiak

Bp Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki

W refleksji po czerwcowej pielgrzymce do Rzymu (23–30 czerwca) bp senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec dzieli się z Czytelnikami „Niedzieli Świdnickiej” duchowymi przeżyciami i spostrzeżeniami związanymi z trwającym Rokiem Jubileuszowym.

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Nawrocki apeluje do Zełenskiego o pełnoskalowe ekshumacje na Wołyniu

2025-07-12 07:17

PAP/Wojtek Jargiło

Prezydent elekt Karol Nawrocki zaapelował w Chełmie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Jak podkreślił, ofiary ludobójstwa nie wołają o zemstę, a o „krzyż”, „grób” i „pamięć”, a on jest zobowiązany „mówić ich głosem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...