Watykan: listy z całego świata do chorego papieża – nawet do 150 kg dziennie
2025-03-18 17:51
ts/KAI
Agata Kowalska
Do papieża Franciszka, który już od ponad miesiąca przebywa w rzymskim szpitalu Gemelli napływają nieustannie z całego świata listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Według informacji poczty włoskiej, do Watykanu każdego dnia docierają setki listów adresowanych do Ojca Świętego z całego świata, znacznie więcej niż wcześniej. Podczas gdy zwykle ciężar poczty docierającej do Watykanu wynosił 80-90 kilogramów dziennie, obecnie osiąga on poziom około 150 kilogramów, przy czym znaczna część jest adresowana bezpośrednio do Papieża, wyjaśnił w komunikacie prasowym Antonello Chidichimo, szef międzynarodowego centrum sortowania poczty w Fiumicino.
Wiele listów zawiera osobiste życzenia, modlitwy i często rysunki dzieci. „Codzienne otrzymywanie setek listów dla papieża jest wzruszające” - powiedział Andrea Di Tommaso, dyrektor centrum dystrybucyjnego Roma Belsito. Według niego jest to „dowód wielkiego współczucia wiernych na całym świecie i znak głębokiej solidarności z Ojcem Świętym w tym trudnym czasie”.
Każdy list do Papieża przechodzi przez wieloetapowy proces. Na pierwszym stanowisku w centrum sortowania przesyłki poddawane są kontroli bezpieczeństwa, a następnie rejestrowane. Korespondencja przeznaczona dla Papieża jest specjalnie rejestrowana, ważona i przygotowywana do przekazania. Następnym krokiem jest transport do centrum dystrybucyjnego Roma Belsito, które odpowiada również za obszar wokół Polikliniki Gemelli. Tam korespondencja jest ponownie sortowana i umieszczana w specjalnych przegródkach dla tzw. „dużych odbiorców” - w tym dla Watykanu, a obecnie także dla szpitala, w którym leczony jest papież.
Od wielu lat na placu św. Piotra, przy lewej kolumnadzie stał kontejner służący za mobilny oddział Poczty Watykańskiej. W ostatnich miesiącach usunięto go a jego miejsce wybudowano nowoczesny, przeszklony pawilon, który został inaugurowany we czwartek rano, 19 grudnia – symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali kard. Fernando Vérgez Alzaga, prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i dyrektor generalny Poczty Włoskiej, Giuseppe Lasco. Te same osoby podpisały Akt Darowizny – Poczta włoska podarowała pawilon Watykanowi, a wykonanie jego projektu zleciła architektowi Michele De Lucchi. Po oficjalnym otwarciu Kardynał odmówił modlitwę błogosławieństwa i pokropił pomieszczenia wodą święconą. Następnie na lewej ściany budowli umieszczono krucyfiks.
Papież: stawajmy się dla siebie nawzajem Cyrenejczykami
2025-04-13 12:01
st/KAI
Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek
Do niesienia krzyża nie tylko własnego, lecz także i naszych bliźnich zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas liturgii Niedzieli Palmowej. Przygotowaną przez niego homilię odczytał wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Leonardo Sandri.
Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?
2025-04-13 20:56
Oprac. na podst. "Youcat polski. Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych"/niedziela.pl
Karol Porwich/Niedziela
Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?