Reklama

Sport

Holandia rywalem Polski w eliminacjach Mistrzostw Świata 2026

2025-03-24 08:58
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz

PAP/EPA

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz

Holandia po porażce z Hiszpanią w rzutach karnych w ćwierćfinale piłkarskiej Ligi Narodów będzie rywalem Polski w eliminacjach mistrzostw świata 2026. Oprócz aktualnych mistrzów Europy do turnieju finałowego LN awansowały Niemcy, Portugalia i Francja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym spotkaniu - w Rotterdamie - Holendrzy zremisowali 2:2. Taki sam wynik był po 90 minutach rewanżu w Walencji, a po dogrywce 3:3. W serii "jedenastek" lepsi 5-4 okazali się gospodarze.

W regulaminowym czasie obie bramki dla Hiszpanów, w tym jedną z rzutu karnego, zdobył Mikel Oyarzabal (w 8. i 67. minucie), a dla "Pomarańczowych" - Memphis Depay z karnego (54.) i Ian Maatsen (79.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dogrywka przyniosła kolejne emocje i gole. Hiszpanie po raz trzeci objęli prowadzenie - tym razem po niezwykle efektownej akcji i ładnym strzale Lamine'a Yamala w 103. minucie, ale w 109. wyrównał z rzutu karnego Xavi Simons.

W serii "jedenastek" w ekipie gospodarzy pomylił się tylko Yamal, zaś wśród Holendrów Noa Lang i Donyel Mallen.

Już po grudniowym losowaniu eliminacji mistrzostw świata było wiadomo, że przegrany z tej rywalizacji będzie przeciwnikiem Polski, Finlandii, Litwy i Malty w grupie G.

Holendrzy mogą więc skupić się już na kwalifikacjach do mundialu, które zaczną 7 czerwca od wyjazdowego meczu z Finlandią.

Tymczasem Hiszpanie, mistrzowie Europy z 2024 roku, na razie będą szykować się do czerwcowego turnieju Final Four Ligi Narodów, gdzie bronią tytułu.

Reklama

Rzuty karne potrzebne były również w rewanżowym ćwierćfinale Francji z Chorwacją. "Trójkolorowi" odrobili dwubramkową stratę z pierwszego meczu (0:2) i w rewanżu zwyciężyli 2:0, po golach w drugiej połowie Michaela Olise i Ousmane'a Dembele, a rzuty karne wygrali 5-4.

W turnieju finałowym Ligi Narodów wystąpi też Portugalia, która okazała się lepsza po dogrywce 5:2 od Danii (na wyjeździe przegrała 0:1), a także Niemcy - zremisowali 3:3 w sędziowanym przez Szymona Marciniaka rewanżu u siebie Włochami, ale pierwszy mecz wygrali 2:1.

Już na początku rewanżowego meczu Portugalii z Danią rzutu karnego nie wykorzystał Cristiano Ronaldo. Później jednak zrehabilitował się, strzelając w 72. minucie swoją 136. bramkę w historii występów w kadrze narodowej - jest absolutnym rekordzistą na świecie.

Po 90 minutach w Lizbonie było 3:2, a ostatecznie 5:2. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Francisco Trincao.

Bardzo ciekawie było też w rywalizacji Niemców z Włochami w Dortmundzie, gdzie mnóstwo pracy miał Marciniak. Znany polski arbiter kilka razy konsultował się z VAR.

Do przerwy gospodarze prowadzili już 3:0 - jedna z bramek padła w kuriozalnych okolicznościach, po strzale Jamala Musiali praktycznie do pustej braki. Chwilę wcześniej Niemcy błyskawicznie wykonali rzut różny, kompletnie zaskakując obronę rywali i bramkarza Gianluigiego Donnarummę.

"Niemcy wystrzelili z bloków i zagrali najlepszą pierwszą połowę od ponad dekady, oddając 16 strzałów na bramkę" - napisała agencja Reuters.

W drugiej części Italia wzięła się jednak do pracy i zdobyła trzy bramki, z czego dwie Moise Kean. To było jednak za mało na odwrócenie losów rywalizacji.

Reklama

Dwumecz Włochów z Niemcami wyłonił jednocześnie gospodarza czerwcowego turnieju finałowego LN, który odbędzie się w Monachium i Stuttgarcie (gdyby Italia była górą, areną Final Four miały być dwa stadiony w Turynie).

W niedzielę rozegrano także osiem meczów barażowych - o utrzymanie lub awans do dwóch najwyższych dywizji Ligi Narodów.

W najciekawszej rywalizacji walcząca o pozostanie w dywizji A Belgia odrobiła z nawiązką dwubramkową stratę z Ukrainą (1:3) i wygrała rewanż u siebie 3:0. Wszystkie gole – w tym dwa Romelu Lukaku - strzeliła miedzy 70. i 86. minutą.

Z najwyższą dywizją żegna się Szkocja, która jesienią wyprzedziła w tabeli reprezentację Polski. Wprawdzie w dwumeczu barażowym wygrała najpierw na wyjeździe z Grecją 1:0, ale w rewanżu uległa u siebie aż 0:3 - w kolejnej edycji wystąpi więc na tym samym poziomie, co kadra Michała Probierza.

Ponadto z dywizji A spadły Węgry, które okazały się wyraźnie słabsze od robiącej stałe postępy Turcji (1:3 i w rewanżu w Budapeszcie 0:3), zaś pozostała w niej Serbia, która pokonała u siebie Austrię 2:0 (w pierwszym meczu było 1:1).

Po dwumeczach między zespołami z dywizji B i C wiadomo, że w wyższej z nich zagrają: Gruzja, Kosowo, Słowenia oraz Irlandia. Wygrały dwumecze - odpowiednio - z Armenią, Islandią, Słowacją oraz Bułgarią.

Tutaj emocje były tylko w parze Słowenii ze Słowacją, gospodarze triumfowali po dogrywce 1:0. Najbardziej zaimponowała rozpędzona od wielu miesięcy Gruzja - wygrała z Armenią 6:1, a wcześniej 3:0.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych i barażowych piłkarskiej Ligi Narodów:

23 marca

Reklama

ćwierćfinały

*Hiszpania - Holandia 3:3 dogr. (2:2, 1:0), karne 5-4; pierwszy mecz 2:2

*Francja - Chorwacja 2:0 dogr. (2:0, 0:0), karne 5-4; 0:2

*Portugalia - Dania 5:2 dogr. (3:2, 1:0); 0:1

*Niemcy - Włochy 3:3 (3:0); 2:1

baraże między dywizjami A i B

Węgry - *Turcja 0:3 (0:2); 1:3

*Serbia - Austria 2:0 (0:0); 1:1

Szkocja - *Grecja 0:3 (0:2); 1:0

*Belgia - Ukraina 3:0 (0:0); 1:3

baraże między dywizjami B i C

*Gruzja - Armenia 6:1 (5:0); 3:0

Islandia - *Kosowo 1:3 (1:2); 1:2

*Słowenia - Słowacja 1:0 dogr.; 0:0

*Irlandia - Bułgaria 2:1 (0:1); 2:1

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Liga włoska - Juventus przetestuje coraz lepiej spisujący się AC Milan

PAP

Od momentu wznowienia sezonu piłkarskiego we Włoszech AC Milan zdobył 10 na 12 punktów w ekstraklasie i zremisował z Juventusem Turyn w krajowym Pucharze. We wtorek znów zagra z tym rywalem, tym razem w lidze. Drużyna Wojciecha Szczęsnego pewnie zmierza po tytuł.

Więcej ...

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 10, 31-42.

Więcej ...

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Wiara

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...