Argentyna: Kościół pomaga w poszukiwaniu zaginionych dzieci
ts / Buenos Aires / KAI
rickh710/ Foter.com /CC BY
Organizacja praw człowieka „Babcie z Plaza de Mayo” otrzymała dokumenty z archiwów Kościoła katolickiego w ramach poszukiwań dzieci zaginionych w czasach dyktatury wojskowych. Informację tę potwierdziła 24 sierpnia Claudia Carlotto, córka założycielki organizacji Esteli Carlotto. Zwróciła uwagę, że dokumenty osobowe mogą wskazywać na tożsamość dzieci. W czasach panowania dyktatury wojskowych w Argentynie w latach 1976-1983 systematycznie odbierano dzieci rodzicom nastawionym krytycznie w stosunku do reżimu.
Kilka dni temu "Babcie z Plaza de Mayo" wyjaśniły „przypadek 115”. Jest to żyjąca w Europie Ana Libertad, której rodzice zostali zamordowani w czasach dyktatury. Ana Libertad była siostrzenicą współzałożycielki i pierwszej przewodniczącej organizacji, Alici De la Cuadra. Przed dwoma tygodniami natomiast media Argentyny szeroko informowały o odnalezieniu bratanka obecnej przewodniczącej „Babć” Esteli Carlotto.
W maju 2013 roku podczas spotkania w Watykanie papież Franciszek obiecał Carlotto swoje poparcie dla działań „Babć z Plaza de Mayo”. – Możecie na mnie liczyć. Jestem po waszej stronie, zapewnił papież. Wkrótce potem Konferencja Biskupów Argentyny zapowiedziała, że otwiera program mający pomóc w poszukiwaniu dzieci. Oblicza się, że w czasie dyktatury wojskowych w Argentynie w więzieniach i obozach tortur przyszło na świat co najmniej 500 dzieci krytyków reżimu. Dzieci te systematycznie izolowano od rodziców i przekazywano do adopcji. „Babcie z Plaza de Mayo” starają się wyjaśnić te zbrodnie. W 2003 roku Estela de Carlotto otrzymała Nagrodę Praw Człowieka ONZ.
W Argentynie w dramatycznym tempie ubywa katolików. Stanowią oni zaledwie 62,9 proc. społeczeństwa, o 13 proc. mniej niż w roku 2008. Dziennik La Croix przypomina, że jeszcze w roku 1960 katolicy stanowili 90 proc. mieszkańców tego kraju. Najgorsza sytuacja jest pod tym względem w Patagonii i Buenos Aires. W argentyńskiej stolicy katolicy stanowią zaledwie 56,4 proc populacji.
Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.
Abp Hérouard: papież odgrywa szczególną rolę w Europie, powinien ją rozumieć
2025-05-05 11:24
Vatican News
Vatican Media
Audiencja dla COMECE (2023 r.)
Choć misja papieża jest uniwersalna, to jednak pełni on również szczególną rolę w Europie, ponieważ tu rezyduje, jest biskupem Rzymu. Oznacza to, że powinien rozumieć nasz kontynent i umieć pokierować sprawami, które są dziś ważne dla Europy – uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Zapewnia, że Europejczycy z radością przyjmą każdego papieża, którego z pomocą Ducha Świętego wybiorą kardynałowie, niezależnie od jego pochodzenia.