Haiti: dwie zakonnice zabite przez uzbrojone gangi
2025-04-03 16:10
tom/KAI
Karol Porwich/Niedziela
Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.
Smutną wiadomość potwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, arcybiskup Port-au-Prince - Max Leroy Mésidor. „To ogromna strata dla społeczności. Ofiary były wzorem do naśladowania”, powiedział hierarcha.
Według lokalnych mediów, dwie siostry pracowały w szkole w Mirebalais i podczas ataku schroniły się w domu z dziewczyną. Jednak przestępcy wdarli się do budynku i zastrzelili zarówno siostry, jak i dziewczynę.
Terror ze strony uzbrojonych gangów
W ostatnich dniach mieszkańcy Mirebalais żyli w strachu i terrorze, ponieważ uzbrojone gangi terroryzowały miasto. Przestępcy uwolnili również około pięciuset więźniów z lokalnego więzienia.
Haiti: wszyscy uprowadzeni duchowni i siostry zakonne już na wolności
pb (KAI/fr.aleteia.org), st / Port-au-Prince
PAP
Cztery ostatnie osoby spośród 10 uprowadzonych w Haiti, w tym 7 duchownych i osób konsekrowanych, odzyskały wolność w nocy z 29 na 30 kwietnia. Potwierdził to o. Jean Marie Rosemond Joseph, tamtejszy przełożony Towarzystwa Księży św. Jakuba. Jego sekretarz generalny o. Georgino Rameau dodał, że wszyscy są zdrowi i znajdują się „w bezpiecznym miejscu”.
Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję
2025-04-11 07:58
Ks. Marek Studenski
mat. prasowy
Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.