Reklama

Niedziela Wrocławska

Katyń to nie tylko historia, ale i przestroga

2025-04-14 22:06
Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Druga część dolnośląskich i wrocławskich obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie znalazły się: przemówienia, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców oraz zniczy. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele wojska, Policji, Straży Pożarnej, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji nauki i kultury, środowisk kresowych, sybirackich i kombatanckich.

– Ten dzień jest symbolicznym punktem kulminacyjnym ogłoszonego przez Sejm RP Roku Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. Jak mówi uchwała Sejmu z 24 lipca 2024 r. uchwalenie tego zbiorowego patronatu służyć ma zainspirowaniu wszystkich środowisk lokalnych, z których wywodzili się ci ludzie, oraz wszystkich miejsc, gdzie mieszkają i żyją ich bliscy. Sejm RP ustanowił ten Rok, aby przypomnieć ofiary zbrodni jako „żywe postaci reprezentujące wolną Polskę – suwerenne, dumne państwo” – mówił dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ofiary Zbrodni Katyńskiej przekazały pokoleniom ostatnią wolę w najkrótszym na świecie, niepisanym testamencie, którym jest jedno słowo: Pamiętajcie! Pozostawili go ci, których szczątki pochowane zostały na polskich cmentarzach wojennych w Charkowie, Katyniu, Miednoje, Bykowni. Dowodem na to, że nie pozostali anonimowi i że o nich pamiętamy, jest dzisiejsza uroczystość – mówiła Teresa Gwara, prezes Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu.

Reklama

Podkreśliła następnie rozmiary sowieckiej zbrodni. – W dniach od 3 kwietnia do 14 maja 1940 r., a więc w ciągu 42 dni, sowieckie NKWD zamordowało strzałem w tył głowy 21857 polskich jeńców wojennych, których chroniły międzynarodowe konwencje: haska i genewska. To 520 ofiar dziennie. To tylko człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los – mówiła Teresa Gwara.

Przypomniała historię powstania pomnika, przy którym odbywała się uroczystość. Pomnik zbudowany został z inicjatywy Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska. Jego autorem jest Tadeusz Tchórzewski, warszawski rzeźbiarz i medalier. Prace nad pomnikiem trwały w latach 1994-2000 a odsłonięcie i poświęcenie miało miejsce 22 września 2000 r. Usytuowany na planie krzyża pomnik ma formę 4 płyt granitowych oraz dwóch figur z brązu: anioła śmierci trzymającego miecz z gwiazdą NKWD i Piety Katyńskiej ukazanej jako Mater Dolorosa, matka Ojczyzna, tulącej w ramionach zamordowanego strzałem w tył głowy jeńca. Na ścianach postumentów stanowiących symboliczny grobowiec z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni: Katyń, Miednoje, Charków. Zaś ze strony prawej nazwy obozów jenieckich: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk.

– Całość przestrzenna pomnika to 380 m kwadratowych wyłożona kostką granitową. A jest tych kostek 22 tys. Tyle, ile zamordowano jeńców. A więc jedna kostka to jedna ofiara – mówiła Teresa Gwara i podkreślała: – Wszystkim ofiarom Zbrodni Katyńskiej winniśmy nie tylko modlitwę, ale także żywą i ciągle obecną pamięć, bo przecież „umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”.

Reklama

Anna Żabska, wojewoda dolnośląski zaznaczyła, że obecność przy pomniku jest dowodem pamięci. – Katyń to symbol prawdy, która przez dziesięciolecia była zakłamywana, oraz odwagi rodzin, które przez te lata nie obawiały się upominać o sprawiedliwość – mówiła Anna Żabska.

Dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu przypomniał, że wszyscy pomordowani przez sowieckie NKWD mieli swoje plany, marzenia, cele i chcieli służyć Ojczyźnie. – To wszystko brutalnie im odebrano wiosną 1940 r. A w domach czekały na nich rodziny, matki, żony, dzieci. Wypatrywały ich powrotu w oknach. Pisały listy, z których bardzo wiele nigdy nie dotarło do swoich adresatów. Wszyscy żyli nadzieją, że może gdzieś uciekli, ukryli się, że może są w niewoli, ale może jednak dalej żyją i kiedyś ich postać pojawi się na horyzoncie, na drodze do domu. Katyńczycy zostali wrzuceni do bezimiennych dołów a pamięć o nich miała zostać przykryta przez mroki historii. Przez całe lata PRL-u obowiązywało tzw. kłamstwo katyńskie, w myśl którego to nie sowieci dopuścili się tej zbrodni, lecz Niemcy. Ale prawda przetrwała dzięki rodzinom, dzięki polskiej emigracji i wszystkim, którzy w sercu nosili takie wartości jak prawda i pamięć – mówił dyrektor wrocławskiego oddziału IPN i apelował: – Ale zbrodnia katyńska to nie tylko historia, którą zresztą trudno zrozumieć. To także przestroga, do czego zdolne są totalitaryzmy i zbrodnicze dyktatury. Dzisiaj to wyraźnie widzimy za naszą wschodnią granicą. Dlatego tym głośniej musimy upominać się o prawdę. Musimy głośno mówić: Nigdy więcej Katynia, Buczy, Irpienia! Nigdy więcej tego, co wydarzyło się w ostatnich dniach w mieście Sumy.

Organizatorami uroczystości były: Centrum Historii Zajezdnia, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska i Oddział IPN we Wrocławiu. Wojskową asystę honorową zapewnił Garnizon Wrocław. Uroczystość poprowadzili dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia i Wojciech Trębacz z IPN.

Podziel się:

Oceń:

+6 0

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Ile szans daje Bóg?

2025-04-25 07:24

Mat.prasowy

Najlepiej i najmocniej mówią o nadziei Ci, którzy doświadczyli miłosierdzia.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Oblicze Jezusa Miłosiernego nad Częstochową

2025-04-26 22:11

Archiwum

Już po raz drugi, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przed kościołami w Częstochowie zostały umieszczone banery z obliczem Jezusa Miłosiernego

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

Kościół

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...