Reklama

Wiadomości

5 najczęstszych błędów przy planowaniu przestrzeni magazynowej

2025-04-30 14:12
Jak planować przestrzeń magazynową?

Materiał sponsora

Jak planować przestrzeń magazynową?

Planowanie przestrzeni magazynowej zdecydowanie nie jest niczym prostym. Tymczasem, nie powinno się ignorować, a to z uwagi na fakt, że mowa jest o strategicznym zadaniu, którego udana realizacja przekłada się na wzrost wydajność firmy jako całości, w tym m.in. na tempo realizacji zamówień. To jeszcze nie wszystko, ponieważ praktyka pokazuje, że umiejętne planowanie przestrzeni magazynowej pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pracy. Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy podczas planowania przestrzeni w magazynie? Poniżej znajdują się podstawowe informacje na ten temat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Brak analizy rodzaju i rotacji towarów

Towar towarowi nierówny. Jednym z błędów, jakie na co dzień popełniają przedsiębiorcy na etapie planowania przestrzeni magazynowej, jest ignorowanie tego, jaki jest rodzaj przechowywanych towarów. Tymczasem specyfika tych towarów nie pozostaje bez wpływu np. na tempo ich rotacji w magazynie. Zakładanie, że wszystkie kategorie towarów można potraktować tak samo, jest absolutnie błędne, a podczas podejmowania decyzji trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak np.:

• gabaryty,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• masa,

• częstotliwość pobrań,

• wymagania dotyczące ich przechowywania.

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie decyzje w tej kwestii, skutki mogą być opłakane. Oto przykładowe konsekwencje:

• szybkorotujące produkty upychane w magazynie (wzrasta wówczas ryzyko ich przeterminowania itp.),

• wydłużony czas kompletacji,

• przemieszczanie się pracowników tam i z powrotem, co z pewnością nie poprawia ich popularności,

• chaos w magazynie.

2. Zbyt mała rezerwa przestrzeni na przyszły rozwój

Planowanie magazynu „na styk” to kolejny błąd, który jest tyle powszechny, co groźny dla przedsiębiorstwa. Owszem, optymalizacja jest wskazana, ale nie oznacza to jeszcze, że trzeba projektować przestrzeń wyłącznie pod potrzeby bieżące, nie zostawiając nawet centymetra kwadratowego rezerwy na nadmiarowy towar. Tymczasem, otoczenie rynkowe jest dynamiczne.

Reklama

W praktyce przestrzeń magazynowa powinna zawierać co najmniej kilkanaście procent zapasu. Mogą w tym pomóc np. regały modułowe, które łatwo się demontuje, rozbudowuje i przestawia. Przeznaczenie części przestrzeni magazynowej na rezerwę to decyzja, która absolutnie nie powinna być traktowana jak zbędny koszt – wręcz przeciwnie, jest to raczej inwestycja w organiczny rozwój magazynu.

3. Niedostosowanie regałów do specyfiki ładunku

Regały magazynowe nie powinny być traktowane wyłącznie jako metalowe konstrukcje, które można dobierać bez większego zastanowienia. Powinny być one bowiem dopasowane do specyfiki przechowywanych towarów, tzn. ich wagi, kształtu, pobierania (inaczej wygląda to w przypadku butelek, inaczej zaś, jeśli chodzi np. o artykuły przemysłowe). Niewłaściwie dobrane regały magazynowe to prosta droga do przeciążenia i braku stabilności konstrukcji, a to niejedyne zagrożenie, ponieważ trzeba mieć na uwadze również utrudniony dostęp do towarów.

Źle dobrany regał oznacza również marnotrawstwo przestrzeni na hali, w tym np. duże odstępy między półkami czy zbyt wąskie przejścia, które utrudniają transport towarów (niewielkie przestrzenie uniemożliwiają bowiem korzystanie z wózków widłowych).

4. Zaniedbanie ciągów komunikacyjnych i ergonomii pracy

Hala magazynowa to taka przestrzeń, w której nieustannie panuje ruch pracowników oraz towarów. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczne staje się zadbanie o ciągi komunikacyjne w magazynie w obawie o spadek wydajności oraz wzrost ryzyka wypadków.

Wniosek, jaki stąd płynie, jest bardzo prosty: trzeba zaprojektować przestrzeń w taki sposób, by ruch w magazynie był płynny. Przykładowo, miejsca służące do pobierania towaru, pakowania go oraz sortowania nie powinny utrudniać pracownikom dostępu.

5. Ignorowanie skalowalności systemu – od magazynu po regały do garażu

Reklama

Last but not least, poważnym błędem, jaki popełniają przedsiębiorcy podczas przygotowywania przestrzeni magazynowej (choć trudno w takiej sytuacji mówiąc o przygotowaniach), jest pomijanie bardzo ważnej kwestii, to znaczy: skalowalności systemu (niestety, nie pomoże w tym nawet najlepszy regał magazynowy). Skupianie się na bieżących potrzebach w hali magazynowej to poważny błąd – trzeba mieć na uwadze również potencjał rozwoju.

Przez skalowalność w hali magazynowej rozumie się różne cechy, w tym m.in.:

• rozbudowa hali np. z wykorzystaniem kontenerów (warto w nich postawić regał garażowy),

• możliwość dokładania kolejnych regałów,

• integracja technologii cyfrowych.

W realizacji tego zadania może pomóc WMS (z ang. Warehouse Management System), czyli komputerowy system do zarządzania magazynem.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy nie doceniają zadania, jakim jest optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej, prędzej czy później zmierzą się z poważnymi problemami. W skrajnej sytuacji trzeba wszystko zdemontować regały w magazynie oraz zacząć od nowa – zajmie to wiele czasu, a przecież w biznesie czas to pieniądz. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze inne powiedzenie, a mianowicie: lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym przypadku: zadbać, by każdy element systemu magazynowego można było łatwo rozbudować.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

Adobe Stock

Więcej ...

Wspomnienia Franciszka o konklawe: kardynałowie są odcięci od świata

2025-04-30 07:17

Grzegorz Gałązka

Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.

Więcej ...

VIII Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych

2025-04-30 23:09

plakat organizatorów

Zapraszając do udziału w tegorocznej Pielgrzymce Rodzin Dzieci Utraconych dr Piotr Guzdek napisał: „Na krakowskie spotkanie modlitewne zapraszamy rodziny dzieci, które zostały utracone przed narodzeniem i w późniejszych okresach rozwojowych, niezależnie od okoliczności śmierci. Prosimy, aby każda osierocona rodzina czuła się zaproszona do wspólnej modlitwy przy Sercu Jezusa Miłosiernego. Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych jest także miejscem modlitwy i zadumy indywidualnych rodzin i osób, które doświadczyły różnych form przemocy prenatalnej.”

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Jakim światłem świecę wobec innych?

Wiara

Jakim światłem świecę wobec innych?

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego