Nuncjusz Apostolski zwracając się do zebranych z prośbą o modlitwę o wieczny odpoczynek dla papieża Franciszka oraz w intencji wyboru nowego Następcy św. Piotra, zachęcał do wyciągnięcia wniosków i podjęcia postanowień, aby kończąca się peregrynacja sprawiła, że życie jednostek i wspólnot będzie jeszcze bardziej wzrastać w świętości i misji.
- Peregrynacja, która kończy się dzisiaj, przypomina nam, że sama Maryja Dziewica była i jest pielgrzymem - podkreślił kaznodzieja i zachęcał zgromadzonych, by zadali sobie pytanie: „czy chcąc być prawdziwymi dziećmi Maryi, staramy się wzrastać w wierze, czynić Ją światłem wszystkiego, co myślimy, mówimy i czynimy? A może nasza wiara nie wzrasta lub wręcz zmniejsza się czy słabnie?”

BP KEP
Abp Fillipazzi nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, wspomniał postać kard. Giuseppe Siri, arcybiskupa Genui, który udzielił mu święceń kapłańskich. Ten wielki przyjaciel Prymasa Tysiąclecia i pielgrzym Jasnogórskiego, który zmarł 2 maja 1989 r., mówił: „Ta Ewangelia przedstawia Dziewicę, która idzie nawiedzić. Dlaczego została odczytana? Ponieważ jest to początek długiej pielgrzymki, którą Dziewica odbywa w historii. Ona, Matka ludzi, zawsze była obecna w historii ludzkości. A sanktuaria, które rozsiane są po całym świecie... są etapami tego ciągłego nawiedzania przez Dziewicę”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Fillipazzi przypominając pytanie, jakie zadawał sobie również kard. Siri: „Co mówi nam ta interwencja Matki Bożej?”, zachęcał zgromadzonych do zadania sobie innego pytania: czy otwarci są na zaproszenie Maryi do wieczności, czy raczej żyją zanurzeni w materializmie?

BP KEP
- Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony. Czyż ta peregrynacja nie jest obrazem tego, co powinien czynić Kościół i wszyscy chrześcijanie, każdy zgodnie ze swoim powołaniem? – pytał Nuncjusz Apostolski w Polsce. Nawiązywał tym samym do zobowiązania, jakie pozostawia kończąca się peregrynacja. Wskazując na Maryję, która nam w wierze przewodzi, zachęcał, by archidiecezja częstochowska, jak i cały Kościół w Polsce z nowym zapałem podążał do jedynego właściwego celu, którym jest zjednoczenie z Jezusem – Drogą, Prawdą i Życiem.

Karol Porwich/Niedziela
Przypominając, że każda Eucharystia jest dziękczynieniem, zachęcał do dziękczynienia Matce Najświętszej za wszystkie dary, które Dziewica Maryja rozsiała w tak wielu sercach podczas peregrynacji. Zachęcał też do modlitwy, by dary te przyniosły obfite owoce w sercach wielu.
Mszę św. poprzedziły nieszpory w Archikatedrze Częstochowskiej i procesja z Wizerunkiem Nawiedzenia na Jasną Górę. Po jej zakończeniu na jasnogórskich błoniach rozpoczęło się Oratorium „Równoj ku Górze”. Uroczystości dziękczynne kończące czas nawiedzenia Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej i 40-tu lat w polskich diecezjach zakończy Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Karol Porwich/Niedziela