Uroczystość zgromadziła licznych wiernych, rodzinę, przyjaciół oraz duchowieństwo, którzy wspólnie modlili się za nowych diakonów. - Zjednoczeni z Chrystusem-Sługą poprzez święcenia i całkowicie Mu oddani przez przyrzeczenie celibatu, od dziś będą o Nim świadczyć przez posługę Słowa, ołtarza i miłości – podkreślił we wstępnie do liturgii biskup świdnicki.
Odpowiedzialność i służba
W wygłoszonej homilii bp Mendyk wyjaśnił istotę święceń diakonatu, wskazując na postawę pokory i służby. - Zostaniecie włączeni w kapłaństwo Chrystusa i będziecie kształtować wasze życie na Jego wzór. Diakonat każe wam iść za Panem Jezusem w postawie pokornej służby wyrażającej się nie tylko w dziełach miłosierdzia, lecz przenikającej i kształtującej cały sposób myślenia i działania – powiedział do przyszłych diakonów. Hierarcha przypomniał, że powołanie pochodzi od Boga i wyprzedza nawet tajemnicę życia człowieka. Biskup zaznaczył, że powołanie nie jest zależne od ludzkich zasług, ale od wolnego wyboru Boga, który wybiera kogo chce i daje mu potrzebne łaski. - Pan Bóg nie powołuje ludzi zdolnych, ale uzdalnia powołanych – przypomniał bp Mendyk, wskazując na Bożą moc w kształtowaniu powołanych do służby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pan Bóg nie powołuje ludzi zdolnych, ale uzdalnia powołanych.
Reklama
Biskup zaznaczył, że prawdziwa służba Chrystusowi oznacza naśladowanie Jego drogi, która prowadzi przez krzyż i ofiarę, aby przynieść obfity plon duchowy. Podkreślił, że godność ucznia Jezusa opiera się na służeniu innym, a Eucharystia jest szkołą tej ofiarnej miłości, w której każdy chrześcijanin uczy się oddawania siebie dla dobra bliźnich. - Pamiętajmy, że jakość i poziom służby zawsze będzie zależeć od jakości i poziomu naszej relacji z Jezusem. Nie chodzi tutaj o jakąkolwiek służbę, ale takie służenie, w którym żywa będzie się stawała obecność Jezusa – dodał.

Hubert Gościmski
Świadkowie wiary i miłości
Po zakończeniu homilii biskup świdnicki udzielił akolitom święceń diakonatu, a ci przybierając dalmatyki, posługiwali już w dalszej części Mszy św. Na koniec nowo wyświęceni diakoni wyrazili wdzięczność Bogu za dar święceń i podziękowali, biskupowi oraz wszystkim, którzy wspierali ich na drodze formacji – moderatorom, wykładowcom i bliskim. Nie zabrakło również wdzięczności wobec rodzin i parafii. - Dziękujemy za waszą obecność i wsparcie. To dzięki wam nasze powołanie mogło dojrzewać i rozwijać się – powiedział ze wzruszeniem diakon Jan Rudnicki.

Hubert Gościmski
Nawiązując do Niedzieli Dobrego Pasterza, bp Mendyk zwrócił się z prośbą o modlitwę o powołania, zapraszając na święcenia prezbiteratu, które odbędą się w katedrze świdnickiej 24 maja o godz. 10., prosząc wiernych o wsparcie modlitewne dla przyszłych kapłanów.
Przedsmak nieba
Liturgię uświetnił chór Beate Marie Virginis z Bielawy pod dyrekcją Anny Kupiec, a organista Bogusław Janas sprawił, że muzyka wypełniła katedrę niezwykłym pięknem. W końcowym słowie biskup Mendyk dziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, podkreślając, że liturgia tak przeżywana jest przedsmakiem nieba.
Nowi diakoni po zakończeniu Mszy świętej udzielali błogosławieństwa zebranym, a licznie zgromadzeni wierni wyrażali radość i dumę z nowych sług Kościoła.

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski