Reklama

Niedziela Przemyska

Zanim wyruszymy w procesji Bożego Ciała

Św. Julianna z Mont Cornillon

wikipedia.org

Św. Julianna z Mont Cornillon

Z s. Thérèse-Marie z Karmelu w Cornillon w Belgii rozmawia Joanna Szubstarska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Julianna z Mont Cornillon (1193 – 1258) urodziła się niedaleko Liège w Belgii. Po śmierci rodziców jako pięciolatka wychowywała się u sióstr augustianek w klasztorze Mont Cornillon w Liège. W tym klasztorze pozostała już do końca; w wieku 13 lat wstąpiła do augustianek, w 1225 została przeoryszą, potem przełożoną klasztoru i działającego przy nim leprozorium. W swoim życiu Julianna doznała wizji: zobaczyła świetliste koło, przypominające świecący jasno księżyc, które zostało zabrudzone ciemną plamą. Prosiła Boga o znak – wyjaśnienie widzenia. Po długich modlitwach sam Chrystus wyjaśnił jej znaczenie wizji. „Księżyc” miał być Kościołem, ciemna plama – brakiem w roku kościelnym święta ku czci Eucharystii. Jezus pragnął, aby było święto Jego Najświętszego Ciała i Krwi. Zabiegi Julianny doprowadziły do ustanowienia święta Bożego Ciała. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 r.

JOANNA SZUBSTARSKA: – Czy w wizji Julianny święto Bożego Ciała miało mieć charakter wynagrodzenia za grzechy wobec Najświętszego Sakramentu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. THÉRèSE-MARIE: – Według widzenia św. Julianny, naprawdę nie chodzi o wynagrodzenie za grzechy, ale o uczczenie Najświętszego Sakramentu – nie tylko podczas Mszy św., ale także poza Mszą św., ponieważ w jej czasach rzadkością był fakt, aby poświęcone hostie były przechowywane w kościele, odnoszono je do zakrystii. Julianny była bardzo uczulona na tę rzeczywistą obecność Chrystusa i radowała się, gdy odwiedzała swą przyjaciółkę Eve w St. Martin, gdzie Najświętszy Sakrament był przechowywany w bazylice.

– W jaki sposób czczona jest św. Julianny w Waszym klasztorze?

– Św. Julianny uroczyście jest czczona 7 sierpnia, często w obecności biskupa. Wspomnienie Świętej wypada 5 kwietnia, jednak zazwyczaj jest to czas Wielkiego Postu, stąd świętowanie sierpniowe, w rocznicę przeniesienia jej relikwii. Święta jest obecna także w przedstawieniach artystycznych. Przy wejściu do parku mamy statuę z terakoty, a także w kaplicy – posąg św. Julianny z monstrancją. Witraże w kaplicy zostały zaaranżowane przez karmelitów na początku XX wieku i przedstawiają sceny z życia Świętej.

Reklama

– Czy można określić, że Boże Ciało jest rozszerzeniem Wielkiego Czwartku, podobnie jak święto Najdroższej Krwi – rozszerzeniem Wielkiego Piątku?

– W bulli „Transiturus” papież Urban IV wyjaśnia, iż święto Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione, dlatego że w Wielki Czwartek nie było wystarczająco dużo czasu, aby czcić Najświętszy Sakrament.

– Najświętszy Sakrament wzbudza miłość i adorację. W jaki sposób przygotować się do adoracji Jezusa ukrytego w Hostii?

– Sądzę, że trzeba prosić o tę łaskę, gdyż Jezus powiedział „beze Mnie nic nie możecie uczynić”, a potem udać się na adorację Najświętszego Sakramentu z wielką prostotą i pozwolić przemówić sercu: to najlepsza modlitwa, Pan uczyni resztę.

– W jaki sposób dawniej i dziś świętuje się Boże Ciało w Belgii, szczególnie w Liège?

– W naszej kaplicy w sanktuarium św. Julianny, po Mszy św. sprawowanej z okazji Bożego Ciała, jest adoracja Najświętszego Sakramentu w ciągu dnia, natomiast po południu Nieszpory i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Jest tak w niedzielę Święta Ciała i Krwi Chrystusa.
Boże Ciało obchodzone jest w bazylice Saint-Martin w czwartek po Świętej Trójcy, w dniu wybranym na święto w czasach św. Julianny. W ciągu dnia jest adoracja, przybywają grupy szkolne, a także sprawowana jest uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Liège. W niektórych parafiach w Belgii odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem z udziałem dzieci i grup folklorystycznych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-06-12 07:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Karmelici - strażnicy piotrkowickiego Loreto

TD

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Rzeczniczka "S" o proteście przeciwko Zielonemu Ładowi: jesteśmy zdeterminowani

2024-05-09 17:31

PAP/Paweł Supernak

Związek jest zdeterminowany, żeby doprowadzić do wycofania się Polski ze złych rozwiązań Zielonego Ładu – powiedziała PAP Barbara Michałowska z biura komunikacji NSZZ Solidarność. - Przygotowujemy się na dłuższą walkę - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto