Reklama

Polska

Łaciński patriarcha Jerozolimy wzywa do solidarności z Ziemią Świętą

wikipedia.pl

„Młodzi Europejczycy, obudźcie się i nie zapominajcie o waszych młodych rówieśnikach na Bliskim Wschodzie, Zachód nie może w nieskończoność odwracać oczu w inną stronę” - powiedział dzisiaj w Miechowie zwanym „polską Jerozolimą” – abp Fouad Twal. Łaciński Patriarcha Jerozolimy przewodniczył tam głównej Mszy świętej podczas III Dni Jerozolimy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii patriarcha zwrócił uwagę na zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie i palącą potrzebę solidarności ze strony Europy.

Zauważył m.in., że „Europa jest zaślepiona i milcząca” wobec nieszczęść Bliskiego Wschodu, wobec zburzonych domów, profanowanych świątyń, wobec tysięcy chrześcijan, którzy zdecydowali się wyemigrować i „milionów Syryjczyków, którzy uciekli, tracąc wszystko, co posiadają”. – Ten dramat jest konsekwencją zaślepionej i niemoralnej polityki interesów – mówił abp Twal. Zwrócił także uwagę na konflikty w Europie, wyrażając solidarność z Ukrainą, podkreślał kilkakrotnie bohaterstwo chrześcijan Iraku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kto chce naśladować Jezusa, musi się dobrze zastanowić, tej decyzji nie można traktować pobłażliwie” – podkreślał patriarcha, zwracając zarazem uwagę na dramatyczne wybory w konsekwencji bycia chrześcijaninem, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Syrii, Iraku, w miejscach świętych na terenie patriarchatu.

Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za 26 sierpnia – dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, zaapelował do Polaków, aby „informowali o dramacie” oraz zaprosił do wspólnej modlitwy o pokój.

Mszę św. z patriarchą Jerozolimy celebrowali m.in. biskup kielecki Kazimierz Ryczan, ks. prałat Henryk Jagodziński z Nuncjatury Apostolskiej oraz kanonicy miechowscy i członkowie Zakonu. Odbyła się także tradycyjna modlitwa o pokój w kaplicy Grobu Bożego – najstarszej w Europie replice oryginalnej komory grobowej Chrystusa.

„Naszym pragnieniem było i jest, aby z Miechowa płynął mocny głos wołania o pokój w Ziemi Świętej. Obecność patriarchy nadaje szczególnej mocy temu przesłaniu” – powiedział KAI komandor Karol Bolesław Szlenkier, zwierzchnik zakonu bożogrobców Polsce.

Przez dwa dni w sobotę i niedzielę 6 i 7 września w Miechowie, przy bazylice i sanktuarium Grobu Bożego, trwają wspólne modlitwy, Msze św., konferencje przybliżające misję bożogrobców i dzieje Ziemi Świętej. Status Miechowa i łączność miasta z Ziemią Świętą przypomina także festyn miejski oraz wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Reklama

Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim najstarsza replika Grobu Bożego na świecie.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 250 osób.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-07 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ludzie Jerozolimy

Rycerze zakonu Grobu Bożego przeszli ulicami toruńskiej starówki

Beata Patalas

Rycerze zakonu Grobu Bożego przeszli ulicami toruńskiej starówki

Czarne damy w welonach, panowie w białych płaszczach formujący procesję. Kim są ludzie w szatach z czerwonymi krzyżami, którzy zebrali się na toruńskiej Starówce? Takie pytania z pewnością zadawali sobie mieszkańcy miasta.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj