Reklama

Świat

Ukraina: abp Mieczysław Mokrzycki domaga się zwrotu kościołów

Marcin Żegliński

O nieuregulowanych dotychczas sprawach odzyskania przez Kościół katolicki obrządku łacińskiego świątyń, użytkowanych obecnie przez grekokatolików, mówił łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki na otwarciu obrad Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zgromadzenie to rozpoczęło się 7 września uroczystą liturgią w miejscowym soborze katedralnym św. Jerzego (Jura) pod przewodnictwem głowy UKGK arcybiskupa większego Światosława Szewczuka, a abp Mokrzycki zabrał głos 8 bm.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przemówieniu powitalnym poruszył on kilka ważnych zagadnień dotyczących życia Kościoła katolickiego na Ukrainie. Na wstępie zaproponował zorganizowanie wspólnego duchowego wsparcia Ukrainy i jej mieszkańców oraz dla pokojowego rozwiązania sytuacji w tym kraju. „Wiem, że duchowni i świeccy Kościoła zarówno greckokatolickiego, jak i rzymskokatolickiego modlą się, poszczą i w inny sposób działają na rzecz powstrzymania wojny i wyjścia Ojczyzny z sytuacji kryzysowej” – powiedział przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy. Jego zdaniem „wspólny akt wynagrodzenia Panu za grzechy nasze i naszych bliźnich byłby miły Bogu i przyczyniłby się do umocnienia jedności między nami, katolikami”.

Następnie metropolita lwowski obrządku łacińskiego po raz kolejny poruszył sprawy dotyczące odzyskania przez Kościół łaciński należących niegdyś do niego świątyń na Ukrainie Zachodniej. Przypomniał, że po ogłoszeniu niepodległości kraju [w 1991] „dzięki pomocy władzy, ale bez zgody historycznych właścicieli – Kościoła rzymskokatolickiego a nawet wbrew naszej woli zaczął z nich korzystać Kościół katolicki obrządku bizantyńskiego”. Arcybiskup zwrócił uwagę, że do tej pory nie podjęto żadnych starań w celu obiecanego zwrotu łacinnikom kościołów: Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie i pw. Narodzenia NMP w Komarnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jest mi bardzo przykro, że w naszych stosunkach dochodzi do tego rodzaju spraw, jak również dyskryminacji wiernych obrządku łacińskiego ze strony duchowieństwa greckokatolickiego” – stwierdził łaciński metropolita lwowski. Jednocześnie zapewnił, że mimo iż przeciąga się rozwiązanie tych zagadnień, nadal czeka on na „konkretne kroki na rzecz ich załatwienia przez Was”. „Mówię o tym z nadzieją, że tych niezakończonych spraw nie trzeba będzie przedstawiać Ojcu Świętemu w czasie wizyty ad limina” – dodał abp Mokrzycki.

Na zakończenie swej wypowiedzi zaproponował, aby biskupi greckokatoliccy zajęli się tym tematem i aby powrócić do niego podczas wspólnego spotkania biskupów katolickich obu obrządków, zaplanowanego na listopad br. we Lwowie-Brzuchowicach.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-09 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski dla „Przewodnika Katolickiego”: nie zamartwiajmy się statystykami

Bożena Sztajner

„Wysiłek ewangelizacyjny nie bierze się z troski o to, czy w Kościele jest mniej, czy więcej osób. Nie bierze się też z troski o jakiś obraz Kościoła, także w rzeczywistości społecznej. Ten wysiłek ewangelizacyjny jest i musi być podejmowany z troski o człowieka, konkretnego człowieka” – mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie dla „Przewodnika Katolickiego”.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?