Reklama

Niedziela Częstochowska

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – ratował przed zagładą

Karol Porwich / Niedziela

– Ten, kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Ludzie, którzy przeżyli dzięki odwadze cichych bohaterów – takich jak ks. Bolesław Wróblewski, pomogli zbudować Izrael, zakładając rodziny i tworząc przyszłość. Ich potomkowie dają dziś świadectwo heroizmowi swoich wybawców i dbają o to, aby te historie nigdy nie zostały zapomniane – powiedziała Bosmat Baruch.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W częstochowskim Ratuszu 26 maja miała miejsce uroczystość wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie zostało nadane pośmiertnie ks. Bolesławowi Wróblewskiemu. W wydarzeniu wziął udział: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciele magistratu z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz licznie zgromadzeni goście. Licealiści z „Sienkiewicza” przygotowali artystyczną oprawę wydarzenia, która poruszyła serca uczestniczących w ceremonii.

Świadek życia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odznaczenie nadane przez Radę ds. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy Instytucie Yad Vashem 18 czerwca 2024 r., z rąk Bosmat Baruch, wiceambasador, dyrektor dyplomacji publicznej ambasady Izraela w Polsce, odebrał siostrzeniec ks. Wróblewskiego – Bolesław Majewski.

Karol Porwich / Niedziela

Reklama

– Z jednej strony jest to niespodziewane, z drugiej z kolei to ogromny zaszczyt dla rodziny z racji uhonorowania jednego z jej członków tak wysokim odznaczeniem, które ma charakter światowy – ze wzruszeniem opowiadał Bolesław Majewski. Siostrzeniec odznaczonego księdza w dniu zakończenia II wojny światowej był niespełna dziesięciolatkiem. Zaraz po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej poznawał zakątki Częstochowy wraz ze swoim wujem. – Pamiętam, jak notował coś w księgach parafialnych, a później pojechałem z nim do domu dziecka pod Częstochową. Wtedy wiedzieliśmy tylko, że pomagał szczególnie rodzinom i mieszkańcom z najuboższych dwóch dzielnic miasta – wspomina jedyny, najbliższy żyjący krewny ks. Wróblewskiego.

Ważna ceremonia

Bosman Baruch zaznaczyła, że podczas opiniowania kandydatury ks. Wróblewskiego dla komisji nie było żadnych trudności z oceną działalności księdza. Podczas wystąpienia dyplomatka zwróciła uwagę, że „naszym świętym obowiązkiem jest uhonorowanie tych niezwykłych bohaterów. Ludzi, którzy w najciemniejszych chwilach ludzkości ryzykowali życie i bezpieczeństwo swoich bliskich”.

Karol Porwich / Niedziela

– Dla mnie bardzo ważna jest dzisiaj obecność w Częstochowie, czuję się wyjątkowo. Tego rodzaju ceremonie są ważne dla ambasady i dla państwa Izrael po to, żeby poznawać bohaterów, którzy w czasie Holocaustu nie bali się wystąpić przeciwko złu, antysemityzmowi, niemieckim nazistom, których plan polegał na zniszczeniu i wyeliminowaniu całych społeczności – przyznała Baruch w rozmowie z „Niedzielą”.

Zobowiązanie

– Chrystus powiedział, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie daje za tych, których kocha, za swoich przyjaciół. Myślę, że przykład ks. Wróblewskiego, w naszej stuletniej już historii Kościoła częstochowskiego, sprawi, że będzie on ukazywany głębiej, dlatego że nasze pokolenie wyrosło już z komunistycznego ucisku i troszkę inaczej pojmuje swoje patriotyczne zaangażowanie – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 

Zobacz zdjęcia: FOTORELACJA: ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata,, dla ks. Wróblewskiego


Osoba uznana za „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” otrzymuje specjalnie wybity medal z wygrawerowanym nazwiskiem, dyplom honorowy i przywilej wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. Na medalu wyryte są poruszające słowa z Talmudu: „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”. Na dzień 1 stycznia 2023 roku odznaczenie to przyznano 28 486 osobom z całego świata, w tym aż 7 280 Polakom.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 00:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo przewodniczył Drodze Krzyżowej w centrum Częstochowy

Marian Sztajner

„Chcemy prosić Ojca o zrozumienie naszych dróg, naszych podejmowanych krzyży, abyśmy je przeżywali w duchu wiary i zawierzenia Bogu do końca. Prosimy o wierność w miłości do końca, bo On nas umiłował do końca” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do uczestników Drogi Krzyżowej

Więcej ...

Ojciec Bruno, współbrat papieża Leona XIV

2025-07-09 15:24

Foto archiwum o. Bruno Silvestrini

Ojciec Bruno Silvestrini pochodzi z włoskiego regionu Marchii (Marche). Urodził się w cieniu bazyliki Matki Bożej z Loreto, w małej miejscowości Porto Recanati.

Więcej ...

TOK FM uderzył w o. Rydzyka. Teraz prostuje swoje słowa

2025-07-09 16:46
O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

Redakcja portalu TOK FM zamieściła na swojej stronie sprostowanie do nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości. Ks. Olszewski i o. Rydzyk zwrócą miliony?” z 26 maja bieżącego roku. „Nie jest prawdą, iż Fundacja Lux Veritatis miała nielegalnie wydatkować pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie zawiera takich ustaleń” – podała redakcja portalu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany