Reklama

Kościół

Kard. Semeraro na Święcie Dziękczynienia: nasze dziękczynienie powinno przemieniać się w konkretne czyny

PAP/Albert Zawada

W XVIII Święto Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, przypomniał, że chrześcijanin jest pielgrzymem nadziei, a jego wiara nie może ograniczać się do „wpatrywania się w niebo”. „Nadzieja jest ruchem, podróżą, a nasze dziękczynienie powinno przemieniać się w konkretne czyny” - podkreślił hierarcha, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku liturgii metropolita warszawski abp Galbas, przypominając tajemnicę wniebowstąpienia Jezusa i Jego nieustannego orędownictwa podkreślił, że ono jest Bożą Opatrznością. Wskazał na cel naszego życia - niebo. Wyraził radość za to spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej, która jest wyrazem wdzięczności polskiego narodu, oraz wdzięczność za troskę o tę świątynię.

PAP/Albert Zawada

Powitał zebranych - kardynałów Semeraro, Nycza i Dziwisza, licznie przybyłych biskupów, księży, siostry zakonne, przedstawicieli siostrzanych Kościołów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, licznych wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chrześcijanin, który nie potrafi dziękować, jest człowiekiem, który zapomniał języka Boga” - przypomniał za papieżem Franciszkiem kard. Marcello Semeraro podczas homilii.

Podziel się cytatem

Reklama

Wyraził wdzięczność abp. Adrianowi Galbasowi, metropolicie warszawskiemu, za zaproszenie oraz wspominając kard. Kazimierza Nycza i papieża Leona XIV poprosił o modlitwę w intencji nowego Biskupa Rzymu. Z nostalgią przypomniał również swój pobyt w Polsce na beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. "Przy tej okazji dowiedziałem się, jakie znaczenie i wartość ma dla was wszystkich to Sanktuarium, w którym na nowo odczytujecie i odkrywacie swoją długą historię, religijną i cywilną, i wspominacie postacie, które na różne sposoby przyczyniły się do jej szlachetności i piękna. Spośród nich w szczególny sposób wspominamy dziś błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską i błogosławionego Ignacego Kłopotowskiego, których relikwie zostały wprowadzone do tego Sanktuarium" - mówił.

PAP/Albert Zawada

Nawiązując do Marii Ledóchowskiej i ks. Kłopotowskiego podkreślił: "oboje ci błogosławieni pomagają zastanowić się nad tematem teologalnej cnoty nadziei, trafnie wybranym jako temat dorocznego Dnia Dziękczynienia, obchodzonego w trakcie Roku Jubileuszowego. Wdzięczność i nadzieja: dwa słowa, które bardzo dobrze do siebie pasują. W jednej ze swoich katechez Papież Franciszek powiedział: 'Jeśli jesteśmy nosicielami wdzięczności, także świat staje się lepszy, chociażby odrobinę, ale to wystarczy, by dać mu trochę nadziei. Świat potrzebuje nadziei, a naszą postawą wdzięczności, postawą dziękczynienia czynimy go lepszym, bogatszym w nadzieję'”.

„Chrześcijańska nadzieja nie polega na patrzeniu w niebo, lecz na byciu pielgrzymami nadziei” — mówił, komentując scenę Wniebowstąpienia z Dziejów Apostolskich. Podkreślił, że Jezus nie opuścił ziemi, ale „jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

Reklama

Kardynał nawiązał również do Listu do Hebrajczyków, wskazując na konieczność wytrwałości w nadziei i wzajemnego zachęcania się do dobrych uczynków. „Nowa ewangelizacja wymaga dziś bardziej niż kiedykolwiek wypełniania tych dobrych uczynków” - zauważył, przywołując słowa św. Jana Pawła II z 1985 roku o konieczności łączenia ewangelicznego świadectwa z widocznymi znakami. - Najpierw jest działanie, potem słowo. Tę samą wskazówkę przekazują nam święci - mówił hierarcha, odwołując się do przykładu św. Franciszka z Asyżu i kartuzjańskiego mnicha Adama.

Na zakończenie kard. Semeraro przywołał postawę Maryi, która po zwiastowaniu natychmiast wyruszyła z pomocą do Elżbiety. „Nie postanowiła chronić się przed światem, lecz wychodzi na spotkanie innych ludzi. Tak i my przemieniajmy całe nasze życie w dziękczynienie i kroczmy naprzód z nadzieją” - apelował. "Nasze dziękczynienie i nasza nadzieja nie mogą być jednak biernymi, ale twórczymi. Na wzór Maryi, przemieniajmy w dziękczynienie całe nasze życia i kroczmy naprzód z nadzieją" - zakończył kaznodzieja.

Podziel się cytatem

Po Mszy Świętej, od godz. 14.00 do godz. 19.00, na najmłodszych czeka Miasteczko dla Dzieci z atrakcjami takimi jak kolorowe zjeżdżalnie, kolejka szynowa, występy szczudlarzy oraz animacje i zawody sprawnościowe dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poszukiwacze znaków nadziei”, która pozwoli odkryć znaczenie uczynków miłosierdzia niosących nadzieję bliźnim. Najmłodsi poznają także życie i dzieła miłości bohaterów dnia: bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego.

W trakcie dnia będzie można zwiedzać Świątynię Opatrzności Bożej, Panteon Wielkich Polaków, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci, prezentujący najmłodszym historię Polski w 24 scenach oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Podczas XVIII Święta Dziękczynienia prowadzona będzie zbiórka na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej. - Bardzo pragniemy zrealizować także projekt „Domu sanktuaryjnego - nie jesteś sam” - powiedział prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Ma to być miejsce, w którym każdy poczuje się jak w domu, otoczony troską i życzliwością, a także miejscem odpoczynku dla wszystkich utrudzonych podróżą, szczególnie osób starszych i niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi.

PAP/Albert Zawada

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Inicjatywa jest obchodzona jest od 2008 roku, w pierwszą niedzielę czerwca, z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować - zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem - jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym. Święto odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp, jako wotum narodu za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat św. Jana Pawła II. Obchody Święta Dziękczynienia, angażujące z roku na rok coraz większe rzesze wiernych z całego kraju, odbywają się na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2025-06-01 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XIII Święto Dziękczynienia – inaczej niż przez lata

Archiwum COB

Już w najbliższą niedzielę dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i Świata

Więcej ...

Litania do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.

Więcej ...

Leon XIV zwiedził Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne

2025-07-20 16:56

Vatican Media

Korzystając z pobytu w Castel Gandolfo Leon XIV odwiedził Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne. Od 1932 r. znajduje się ono w letniej rezydencji papieży. Dziś przypada rocznica pierwszego lądownia człowieka na Księżycu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?