Reklama

Polska

Warszawa: spotkanie duszpasterzy młodzieży i koordynatorów ŚDM

Semilla Luz / Foter / CC BY

W Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży i diecezjalnych koordynatorów Światowych Dni Młodzieży. Około 80. kapłanów dyskutuje o programie duchowym przygotowań do spotkania w Krakowie w 2016 roku, peregrynacji znaków ŚDM oraz pomysłach na organizację pobytu w diecezjach młodych ludzi z całego świata w tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne. W obradach uczestniczy bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Młodzieży KEP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz Rady ds. Młodzieży KEP a jednocześnie sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie tematyka warszawskiego spotkania związana jest przede wszystkim z przygotowaniami do wydarzenia w Krakowie. Na ukończeniu są już prace związane z programem duchowych przygotowań, który zatytułowany „Serce 2.0” będzie realizowany od pierwszej Niedzieli Adwentu, 30 listopada. Jego nazwa nawiązuje do błogosławieństwa „Błogosławieni czystego serca”, które zgodnie z wolą papieża Franciszka rozważane ma być w roku liturgicznym 2015.

„Program formacyjny dla młodych skupiony jest na sakramencie pokuty i Eucharystii, w ramach którego przygotowano materiały dotyczące rachunku sumienia, nabożeństwo pokutne wspólnotowe i indywidualną spowiedź, zwieńczone adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystią” - powiedział ks. Suchodolski. Większość tego typu spotkań miałaby się odbywać w pierwsze piątki miesiąca w parafiach czy dekanatach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterze dzielili się również swoimi spostrzeżeniami z peregrynacji po Polsce krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Do tej pory znaki te odwiedziły pięć polskich diecezji. Jak zapewnił ks. Suchodolski krzyż nie został zamknięty do świątyń, ale trafił w przestrzeń publiczną, jako manifestacja wiary. Dotarł do tej młodzieży, która sama do kościoła by nie przyszła. Znaki były obecne na placach, w szkołach, szpitalach, domach dziecka, a nawet w więzieniach.

W związku z dalszą peregrynacją znaków ŚDM, która w Polsce zostanie wznowiona 14 grudnia br., duszpasterze młodzieży omawiali zagadnienia związane z przygotowaniem odpowiedniego programu. Chodzi o scenariusze apeli przy krzyżu, spotkań w szkole, w więzieniu, nabożeństw drogi światła, czy nabożeństw różańcowych. Materiały te, podobnie jak program duchowych przygotowań, zostaną wydane i będą dostępne przed I Niedzielą Adwentu.

Kolejnym tematem dyskusji były kwestie dotyczące pobytu młodzieży z całego świata w polskich diecezjach w tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne w Krakowie. Delegacje niektórych krajów już zgłaszają się do polskich podmiotów, by ustalić szczegóły. Jedna z francuskich grup, ok. 150 osób, pragnie np. popłynąć kajakami szlakiem św. Jana Pawła II. Skierowano ich zatem do diecezji ełckiej. Grupy australijskie chcą natomiast zaangażować się w dzieła miłosierdzia. Niemal wszyscy, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Polski pragną odwiedzić Jasną Górę, czy Muzeum w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Ks. Artur Pytel, diecezjalny duszpasterz młodzieży z diecezji gliwickiej poinformował, że obecnie trwają poszukiwania miejsca na przyjęcie pielgrzymów. „Rozmawiamy z duszpasterzami, młodzieżą, by znaleźć gospodarzy. Jest wstępny zarys programu pobytu w diecezji, wykorzystujący te elementy, które były ciekawe przy okazji poprzednich ŚDM” - powiedział kapłan. Zaplanowano zatem specjalny dzień modlitewny, ale także prace na rzecz konkretnej parafii, odwiedziny w miejscach pielgrzymkowych oraz jedno, wspólne spotkanie wszystkich gości.

Diecezja gliwicka przyjmie ok. 6 tys. osób. Do tej pory zgłosiło się ok. 600 młodych ludzi, wśród których są Niemcy i Brazylijczycy. Jak przyznał ks. Pytel najtrudniejsze na obecnym etapie jest obudzenie pragnienia spotkania się z gośćmi, otwarcia na nich. „Chcemy przekonać przyjmujących gospodarzy, że jest to wydarzenie, które może przynieść ogromne owoce duchowe” - podkreślił duszpasterz. Jak zauważył spotkanie z przedstawicielami innych narodów pozwoli także na odrzucenia stereotypów, wyobrażeń i wzajemnych uprzedzeń.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-10 16:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie lękajcie się przyszłości; miłość Chrystusa potężniejsza

Archidiecezja Częstochowska

Więcej ...

Wydaje się nam, że końcem wszystkiego jest dla nas śmierć

2025-04-07 14:03

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii J 6,35-40

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...