Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy w relacji do Chrystusa potrafię, na wzór Jana Chrzciciela, odnaleźć sens życia?

Jan Chrzciciel

Grażyna Kołek

Jan Chrzciciel

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

• Iz 49, 1-6 • Ps 139 • Dz 13, 22-26 • Łk 1, 57-66.80

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: «Nie, lecz ma otrzymać imię Jan». Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię». Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kimże będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim. Chłopiec zaś rósł i wzmacniał się duchem; a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem.

Reklama

W liturgii Kościoła zazwyczaj święci wspominani są w dniu ich śmierci, czyli „narodzin dla nieba”. Tylko w dwóch przypadkach uroczyście obchodzone są urodziny. Tym pierwszym jest dzień Narodzenia Pańskiego, a drugim są narodziny Jana Chrzciciela. Sam Jezus powie o nim, że do momentu Jego przyjścia na świat „między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela” (Mt 11, 11). Jego poczęcie choć dokonało się w sposób naturalny, było szczególnym darem Boga. Rodzice Jana – Zachariasz i Elżbieta – „byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich. Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś byli już posunięci w latach” (Łk 1, 6-7). Dar potomstwa niespodziewanie zapowiedział im anioł Pański. Ponieważ Zachariasz początkowo powątpiewał w to, pozostał niemy aż do narodzin syna (zob. Łk 1, 8-19). Kiedy Jan miał osiem dni, został poddany obrzędowi obrzezania oraz nadania imienia. Zazwyczaj syn otrzymywał imię po ojcu. Wszyscy więc świadkowie tego wydarzenia byli zaskoczeni nadaniem mu innego imienia. Nikt z nich nie wiedział, że imię to było życzeniem Boga, zwiastowanym poprzez anioła. Imię Jan, wywodzące się od hebrajskiego Johhanan, oznacza „Bóg jest łaskawy” lub „Pan okazał łaskę”. Wyraża ono doświadczenie jego rodziców, którym Bóg okazał łaskawość. Nawiązuje ono również do innego imienia: Jezus – „Bóg zbawia”. Jan stanie się przecież duchowym poprzednikiem i tym, który „przygotuje drogę” Mesjaszowi. To właśnie w relacji do Jezusa życie i powołanie Jana nabiera pełnego sensu. Cała historia poczęcia i narodzenia Jana została opisana przez ewangelistę Łukasza właśnie ze względu na historię przyjścia na świat Chrystusa. Choć nie brakuje w nich różnic, wiele jest w tych historiach podobieństw: zwiastowanie przez tego samego anioła, okoliczności poczęcia związane z interwencją Boga, dla którego „nie ma nic niemożliwego”, imiona Jezusa i Jana pochodzące nie od ziemskich ojców, hymny dziękczynienia „wyśpiewane” przez Maryję (Magnificat) i Zachariasza (Benedictus). Również życie i powołanie każdego człowieka nabiera nowego sensu i znaczenia w relacji do Jezusa. Niezależnie od stanu i wieku ci, którzy starają się być uczniami Chrystusa i naśladować Go, odnajdują nowy sens życia. Nawet gdy bardzo cierpią, są chorzy lub samotni, żyjąc w więzi z Chrystusem i „idąc za Nim”, odnajdują nowy sens życia, cierpienia i śmierci. Czy w relacji do Chrystusa potrafię i ja, na wzór Jana Chrzciciela, odnaleźć sens swego życia?

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2025 DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!: "Żyć Ewangelią 2025".

Podziel się:

Oceń:

2025-05-15 08:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Panie, z miłości do mnie wszedłeś w mój ludzki świat!

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 51-58.

Więcej ...

Jubileusz 2025: Relikwie Jana Marii Vianneya i Jana Eudesa we francuskim kościele w Rzymie

2025-07-11 08:44

Vatican Media

Młodzi, którzy przybędą do Rzymu na Jubileusz Młodzieży będą się mogli pomodlić przed relikwiami św. Jana Marii Vianneya i św. Jana Eudesa. Zostały one sprowadzone do kościoła św. Ludwika, nieopodal Panteonu. Pozostaną tam do 8 września. Okazją jest oczywiście Rok Święty, a także stulecie kanonizacji obu francuskich świętych, o których Pius XI powiedział, że potrafili łączyć niezwykłą świętość życia ze zdumiewającą skutecznością apostolstwa.

Więcej ...

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką