Reklama

Kościół

Abp Gallagher na Kubie: pokój, sprawiedliwość i prawda filarami misji Kościoła

Vatican Media

Pokój, sprawiedliwość, prawda. Ta ostatnia, wartość niezbędna do budowania pokojowych relacji, konstruktywnego i pełnego szacunku dialogu z otaczającym światem, jest jednym z trzech filarów wskazanych przez papieża Leona XIV, na których opiera się misyjne działanie Kościoła i watykańskiej dyplomacji. Arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, przypomniał o tym podczas Mszy św. odprawionej 4 czerwca w archikatedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Hawanie. Watykański hierarcha przebywa w stolicy Kuby do 6 czerwca z okazji 90. rocznicy dwustronnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a tym krajem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Gallagher przypomniał „bliskość”, jaką Kościół okazał narodowi kubańskiemu poprzez pracę nuncjuszy apostolskich i podróże św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i, dziesięć lat temu, papieża Franciszka: „znaczącą wizytę na tej wspaniałej wyspie, złożoną zgodnie z zasadami jedności i komunii między chrześcijanami oraz braterstwa między narodami”.

Pozdrowienie papieża Leona XIV

Arcybiskup powtórzył słowa Franciszka, który przedstawił się jako „syn i pielgrzym”, a mówiąc o swojej przyszłej wizycie w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w El Cobre, jednym z najważniejszych miejsc kultu w całym kraju, wezwał Kubę do „dróg sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania”. Apel ten został ponowiony podczas Mszy św., wraz z wezwaniem wstawiennictwa błogosławionych Olallo Valdésa i José Lópeza Piteiry oraz sługi Bożego Félixa Vareli, „wielkiego promotora miłości między Kubańczykami i między wszystkimi ludźmi, aby nasze więzi pokoju, solidarności i wzajemnego szacunku mogły się rozwijać”. Uroczystość była również okazją do „dziękczynienia Bogu za wybór nowego Następcy Piotra, papieża Leona XIV”. Abp Gallagher przekazał serdeczne pozdrowienia wszystkim Kubańczykom: „Macie mały kącik w sercu Ojca Świętego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komunia i opieka

Reklama

Jego wybór, powiedział arcybiskup, „świadczy o tym, że Boża miłość nigdy nie opuszcza swojego ludu”. „Jest oczywiste, że to sam Bóg troszczy się o swój lud - powiedział abp Gallagher - dając nam Ojca Świętego, który utwierdza nas w wierze zmartwychwstałego Pana i umacnia nas w komunii”.

„Misja i myśl” papieża

Abp Gallagher ostrzegł przed niebezpieczeństwami, które mogą osłabić wspólnotę: ryzykiem wypaczenia Ewangelii i daniem się ponieść różnym doktrynom. Stąd tak ważna jest jedność „z biskupami i papieżem”, w przekonaniu, że Bóg, poprzez swojego Ducha, „nadal zsyła swoją łaskę i prawdę na wspólnoty, które ustanowił, aby były jednym, jak Ojciec i Syn są jednym”. Wyraźne wezwanie do unikania podziałów płynie również z dewizy biskupiej Leona XIV: „In illo uno unum” (W Nim stanowimy jedno), zaczerpniętej z komentarza św. Augustyna do Psalmu 127. - Jest to potężne wezwanie do jedności i komunii, które definiuje misję i myśl Ojca Świętego - mówił abp Gallagher.

„Morza” przemierzane przez Kościół

Ewangelia czytana podczas liturgii wzmocniła to przesłanie. „Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy modli się za swoich uczniów i prosi Ojca, aby byli jedno, tak jak On i Ojciec są jednym”. „Bóg jest wspólnotą”, powiedział abp Gallagher, ale wierność Ewangelii nie jest łatwa. „To jest rzeczywistość. Kościół jest kruchym okrętem”, ale prowadzony przez Ducha Świętego i posługę papieża, „przepłynął przez wzburzone morza historii: niezgodę, rany spowodowane nienawiścią, strach przed odmiennością, cierpienie migrantów, społeczeństwo, które nadużywa ziemi i spycha najbiedniejszych na margines. Na tych wodach Kubańczycy często z ufnością wznosili maryjną pieśń «Caridad del Cobre»”

Kościół, towarzysz „radości i smutków”

Misja nie polega zatem na zaprzestaniu „zarzucania sieci, aby zanurzyć nadzieję Ewangelii w wodach świata; żeglowania po morzu życia, aby wszyscy mogli znaleźć się w objęciach Boga”. Wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy odłożymy na bok „osobiste zabezpieczenia i interesy” i pojmiemy egzystencję jako „służbę, otwartość na innych w Prawdzie, dla której poświęcił nas Chrystus”. W oparciu o prawdę rozpoznajemy w drugim człowieku dziecko Boże i członka naszej rodziny”. Autentyczność, powtórzył abp Gallagher, „umożliwia pokojowe relacje, konstruktywny i pełen szacunku dialog między ludźmi i z otaczającym nas światem, bez zniekształcania siły przesłania Ewangelii w świecie, który często sprzeciwia się wartościom Królestwa Bożego”. Z tego powodu na Kubie, tak jak wszędzie, Kościół pozostaje blisko ludzi, dzieli ich „radości i smutki” i „nigdy nie przestaje nieść przesłania nadziei, które papież Franciszek poświęcił w Roku Jubileuszowym, a które wypływa z miłości płynącej z przebitego na krzyżu Serca Jezusa”.

Filar Miłosierdzia

„Nadeszła godzina miłości, mówi nam papież Leon, i zachęca nas, byśmy zadali sobie pytanie”, powiedział abp Gallagher, powtarzając słowa encykliki „Rerum novarum” papieża Leona XIII, która zainspirowała jego imię: „Gdyby miłość Boża panowała na świecie, czyż każda walka nie dobiegłaby wkrótce końca tam, gdzie weszła w życie w społeczeństwie obywatelskim?”. „Miłość rozumiana nie jako zwykła jałmużna, ale jako „najwyższy wyraz miłości Boga, który oddał za nas swoje życie”, wyjaśnił watykański sekretarz ds. relacji z państwami, „staje się wówczas słowem programowym, darem i zobowiązaniem”, zawsze zorientowanym na dobro wspólne i jakość relacji międzyludzkich. „Duch - podsumował arcybiskup - który powinien ożywiać relacje wewnątrz Kościoła, ale także z władzami cywilnymi”. Trzy filary - pokój, sprawiedliwość, prawda - nigdy nie mogą być oddzielone od miłości, „zawsze zakorzenionej w trosce o życie i dobro każdego mężczyzny i każdej kobiety”. I powtórzył obecnym władzom Kuby: „Na tych zasadach i dla wspólnego dobra wszystkich Kubańczyków zawsze możecie liczyć na współpracę Stolicy Apostolskiej”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2025-06-05 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Opowieść o Kubie

Ks. Witold Lesner - w latach 2014-22 pracował jako misjonarz na Kubie

Maciej Krawcewicz

Ks. Witold Lesner - w latach 2014-22 pracował jako misjonarz na Kubie

– Chciałbym pomóc przynajmniej niektórym osobom, tym które znam – mówi ksiądz Witold Lesner.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

2025-07-16 19:34

Pixabay.com

W holenderskim Heerlen kościół św. Franciszka z Asyżu do 2027 roku stanie się miejskim basenem. Projekt ten spotkał się z uznaniem architektów, wzbudzając oczywiste głębokie oburzenie wśród wielu katolików - informuje portal tribunechretienne.com.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...