Reklama

Niedziela Małopolska

Myślenice

Jubileuszowe uroczystości

2025-06-10 11:54

Biuro Prasowe AK

    - Prośmy Boga o łaskę, abyśmy dali się w naszym życiu prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy dali się prowadzić miłości, którą objawił nam sobą Jezus Chrystus — mówił abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii w czasie obchodów jubileuszu 700-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku zebranych powitał proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, ks. Zdzisław Balon. – Czcigodny Ojcze, wszyscy razem z tobą, naszym biskupem, jesteśmy w tym miejscu, w naszym parafialnym kościele, wypełnionym modlitwą wielu pokoleń ludzi, którzy napełniali się darem Ducha Świętego, zwłaszcza w sakramencie chrztu i bierzmowania. Mocą tego Ducha dawali świadectwo o Chrystusie Zmartwychwstałym i Jego Ewangelii – zwrócił się do abp. Marka Jędraszewskiego, prosząc o przewodniczenie jubileuszowej Mszy św.

Reklama

W homilii metropolita krakowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych 3 czerwca 1979 r. w Gnieźnie. Ojciec Święty mówił wtedy o polskich grodach, z którymi wiązały się początki chrześcijańskiej wiary: „Ilekroć znajdujemy się tutaj, na tym miejscu, musimy widzieć na nowo otwarty wieczernik Zielonych Świąt. I musimy słyszeć mowę praojców, w której zaczęły być przepowiadane «wielkie dzieła Boże». Przychodzi więc wasz rodak, papież, aby wobec całego Kościoła, Europy i świata mówić o tych często zapomnianych narodach i ludach. Przychodzi wołać wołaniem wielkim. Przychodzi ukazywać te drogi, które na różny sposób prowadzą z powrotem w stronę wieczernika Zielonych Świąt, w stronę Krzyża i Zmartwychwstania. Przychodzi wszystkie te narody i ludy – wraz ze swoim własnym – przygarnąć do serca Kościoła: do serca Matki Kościoła, której ufa bezgranicznie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marek Jędraszewski wskazał, że słowa św. Jana Pawła II Wielkiego odnosiły się do „wieczernika polskich dziejów” z 966 r. – Czujemy się spadkobiercami tego wieczernika, który tutaj łaską wiary, dzięki tchnieniu Ducha Świętego zaistniał w XII, XIII, XIV wieku, kiedy docieramy do początków zorganizowanego już osadnictwa mieszkających tu ludzi, a także do tworzonych wówczas parafii – dodał. Przypomniał historię Myślenic, o których pierwsza wzmianka pochodzi z XIII w. Przypomniał, że miejscowość ta może się poszczycić powstaniem szkoły parafialnej w 1411 r., pobytem królowej Jadwigi, czy króla Władysława Jagiełły. – Można by powiedzieć, że tutaj była Europa. Tu się działy wielkie rzeczy. Działy się te wielkie rzeczy o charakterze nie tylko państwowym polskim, ale i europejskim – mówił metropolita i podkreślił, że za to wszystko należy składać Bogu dziękczynienie.

Reklama

Podkreślił, że Zesłanie Ducha Świętego, kiedy myślenicka parafia przeżywa swój jubileusz, łączy się z tajemnicą Matki Najświętszej, którą ukochał św. Jan Paweł II. Arcybiskup zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Maryja była razem zarówno z Apostołami w Wieczerniku, jak i na Golgocie z Janem, gdy umierający Pan oddał ją swemu umiłowanemu uczniowi. – Dokądkolwiek doszli najpierw Apostołowie, a potem ich następcy i kolejne pokolenia świadków Ewangelii, wraz z głoszoną przed nich radosną wieścią o zbawieniu, szła inna radość, radosna wieść o Najświętszej Matce Zbawiciela, Marii Dziewicy – podkreślił i zauważył, że Maryja wkroczyła razem z Jezusem w dzieje Polski, gdy doszło do niezwykłej historii wieczernika w jej dziejach.

Wskazał, że osadnictwo w tej części Małopolski powstało w czasie, gdy powstała pieśń „Bogarodzica Dziewica”, w której lud prosi Maryję, by Chrystus zechciał mu błogosławić. Arcybiskup zauważył, że myślenicka parafia była od początku związana z tajemnicą Najświętszej Maryi Panny i jej narodzeniem, a Myślenice stały się centrum miejscowego kultu maryjnego, gdy 2 lipca 1633 r. uroczyście wprowadzono do kościoła parafialnego obraz Matki Najświętszej. – Zawsze z ogromnym wzruszeniem i przejęciem patrzymy na Jej oblicze. Na oblicze jej Dziecka, jej Synka. I tak patrzą na nią pokolenia. Tyle pokoleń tworzących historię tej parafii, tego sanktuarium, tej myślenickiej ziemi i dalej jeszcze poza tę ziemię wykraczającą. Wpatrujemy się w ten obraz, który jest przedziwną syntezą prawdy o Matce Najświętszej, Matce Kościoła – mówił abp Marek Jędraszewski. W tym kontekście opisał obraz Matki Bożej Pani Myślenickiej, na którym Jezus przytula się twarzą do Matki – pełnej czułości Eleusy i wskazującej drogę Hodegetrii. – To właśnie przesłanie Matki Kościoła. Kocha nas, czule, do siebie przygarnia, a jednocześnie mówi: „Żyjcie tak, jak wam wskazuje mój Boski Syn. Żyjcie Jego Ewangelią. Budujcie w ten sposób cywilizację miłości” – dodał metropolita.

Reklama

– Prośmy Boga o łaskę, abyśmy dali się w naszym życiu prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy dali się prowadzić miłości, którą objawił nam sobą Jezus Chrystus. Aby nie zabrakło w nas odwagi, by swoją piękną, szlachetną codziennością podejmować dzieło ewangelizacji, zwłaszcza kolejnych pokoleń chrześcijan, którzy będą zamieszkiwać myślenicką ziemię. A przede wszystkim, moi drodzy, módlmy się o łaskę, niezwykle ważną, abyśmy kochali nasz święty, katolicki i apostolski Kościół, do którego przynależność od samego chrztu jest naszą chlubą i chwałą – podsumował abp Marek Jędraszewski.

Przed błogosławieństwem list od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy odczytał burmistrz miasta i gminy Zakliczyn, Dawid Chrobak. Razem z burmistrzem miasta i gminy Myślenice, Jarosławem Szlachetką wręczył dar od prezydenta dla parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – flagę państwową.

Następnie uhonorowano złotym medalem św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej trzech parafian: Barbarę Kalinowską, Zbigniewa Syrka oraz Małgorzatę Olszowską. – Dzisiaj wszyscy razem, z Tobą na czele dokładamy kolejną cegiełkę w budowie historii naszego sanktuarium i miasta, naszej tożsamości i wiary. Przeszłość połączyła się z teraźniejszością i wyznacza drogę przyszłości. Dziękując, życzymy Ci serdecznie długich lat życia, w dobrym zdrowiu, łask nieba i prosimy naszą Panią Myślenicką, Matkę Bożą, aby otaczała Cię matczyną, opieką i zawsze prowadziła Cię zgodnie z Twoim zawołaniem do Jezusa Chrystusa, aż do całkowitego poznania – zwrócił się do metropolity krakowskiego Zbigniew Syrek.

Na koniec głos zabrał abp Marek Jędraszewski. – Nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych 46 lat temu: „teraźniejszość jest zawsze rozważaniem przeszłości”, piękniej przeszłości myślenickiej, moi drodzy, tak głęboko związanej z obecnością Matki Najświętszej. Mocą Ducha Świętego budujcie i teraźniejszość i dobrą przyszłość i w tym właśnie duchu pragnę Wam udzielić teraz pasterskiego błogosławieństwa – podkreślił.

Po Mszy św. metropolita krakowski poświęcił na zewnętrznej ścianie Kaplicy Matki Bożej tablicę pamiątkową z inskrypcją „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Pamiątka Jubileuszu 700-lecia Parafii Narodzenia NMP /1325-2025 /. Wdzięczni Wierni i Duszpasterze”. Kontynuacją obchodów jubileuszu był wspólny posiłek na myślenickim rynku.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Gorąco w Kokotku! B.R.O rozpalił scenę, ulewa nie zatopiła katolickiego Festiwalu Życia

2025-07-09 13:17

Grzegorz Szpak/mat. organizatorów

Ani deszcz, ani katastroficzne prognozy, ani mocno przesadzone obawy przed różnorakimi kataklizmami nie przeszkodziły we wtorek w świetnej zabawie uczestnikom Festiwalu Życia w Kokotku. Okazuje się, że ta impreza naprawdę może zmieniać życie.

Więcej ...

Św. Weronika Giuliani: Najświętsza Maryja Panna była dla niej „drogą Mamą”, „Matką miłości”

pl.wikipedia.org

Obszerne fragmenty dziennika jednej z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła, tym razem dotyczące jej relacji z Maryją. Książka „Święta Weronika Giuliani. Pisma Maryja” to owoc pracy s. Judyty Katarzyny Woźniak OSCCap oraz s. Zuzanny Rejmak OSCCap.

Więcej ...

Australia w Kokotku. Nowa tradycja na Festiwalu Życia?

2025-07-10 13:47

Grzegorz Szpak/ mat. organizatorów

Od kilku lat specjalnie na ten jeden tydzień przyjeżdżają do Kokotka dosłownie z drugiego końca świata. Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy